A A+ A++

Suspendowany ksiądz Daniel Galus z pustelni w Czatachowej (pow. myszkowski) wkrótce może przestać być księdzem. Za nieposłuszeństwo wobec biskupa i ataki na częstochowską archidiecezję, w których mówił m.in. o mafii pedofilskiej w Częstochowie, wytoczono mu proces administracyjny karny w celu wydalenia go ze stanu duchownego.

Wobec księdza Daniela Galusa, niepodporządkowującego się decyzjom częstochowskiej kurii, wszczęty został proces administracyjny karny w celu wydalenia go ze stanu duchownego.

– Ks. Galus został powiadomiony o wszczęciu procesu i składzie zespołu urzędników procesowych. Został także powiadomiony o prawie do wyznaczenia adwokata lub prośby o obrońcę z urzędu. Nadto zostały mu zakomunikowane inne decyzje wynikające z dyspozycji Stolicy Apostolskiej. W swej wypowiedzi publicznej ks. Galus oświadczył, że nie będzie brał udziału w procesie (jednak pomimo tego procedura będzie prowadzona) oraz podważył podstawy prawne (co nie jest zgodne z prawdą) – wyjaśnia ks. dr Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej.

Jak informuje kuria, która od lat próbuje ukrócić samowolę księdza, duchownemu zostaną przedstawione zarzuty, co do których będzie mógł się odnieść.

– Finalnie instruktor sprawy w konsultacji z dwoma asesorami przedstawi wnioski końcowe, a arcybiskup metropolita częstochowski zwróci się do Dykasterii ds. Duchowieństwa o decyzję, bowiem to Stolica Apostolska decyduje o nałożeniu tej kary – dodaje rzecznik kurii.

Przypomnijmy, że o działalności księdza Galusa i skupionej wokół niego Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa, która organizuje spotkania modlitewne w Czatachowie, pisaliśmy już w 2017 roku. Ostatnio o duchownym głośno było w październiku 2020, kiedy wyszło na jaw, że wzywa wiernych, aby nie używali maseczek w kościele.

Są takie przypadki w jednym z krajów, gdzie kilkoro dzieci zmarło, bo nosiło maseczki. Dlatego taka moja prośba, by jej nie nosić, dla swojego zdrowia. Jeżeli nie chcecie zakazić ani mnie, ani członków wspólnoty to proszę bardzo. Tutaj jest kropielnica. Odkażajcie się, bardzo proszę, ile się da – miał mówić ks. Daniel Galus, radząc, aby przed zakażeniem chronić się wodą święconą.

29 marca 2022 roku arcybiskup Wacław Depo objął suspensą księdza Daniela Galusa, zbuntowanego kapłana z Czatachowy. Archidiecezja Częstochowska poinformowała, że działając na podstawie norm prawa kanonicznego oraz otrzymanych w tej sprawie wytycznych Kongregacji ds. Duchowieństwa, Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, podjął następujące decyzje:

  • Ks. Daniel Galus, prezbiter Archidiecezji Częstochowskiej, został ukarany karą suspensy obejmująca zakaz wypełniania funkcji związanych z przyjętymi święceniami (a zatem sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego), a także zakaz używania stroju duchownego. Otrzymał również polecenie przeniesienia się do wskazanego mu domu dla kapłanów.
  • Kościół pw. Ducha Świętego wraz z kaplicą Św. Antoniego oraz cały teren tzw. Pustelni zlokalizowanej w miejscowości Czatachowa, został wyłączony do odwołania z użytku liturgicznego, a na terenie parafii miejscowej bezterminowo zawieszono możliwość sprawowania liturgii poza miejscem świętym.
  • Została zmieniona zwyczajowo używana nazwa obiektów tzw. Pustelni w miejscowości Czatachowa. W związku z zatraceniem pierwotnego charakteru miejsca od tej pory otrzymują one nazwę zgodną z obecnym statusem prawnym, czyli: kościół filialny pw. Ducha Świętego w Czatachowej.
  • Wspólnota «Miłość i Miłosierdzie Jezusa»”, a tym samym także dzieła i przedsięwzięcia z nią związane, otrzymały zakaz używania określenia „katolicka”.
  • Wierni skupieni dotychczas we „Wspólnocie «Miłość i Miłosierdzie Jezusa»” zostają otoczeni opieką duchową kapłanów oraz otrzymują możliwość duchowego rozwoju we wspólnocie katolickiej Odnowy w Duchu Świętym.

– Decyzje powyższe, doręczone w dniu 21 kwietnia br., wynikają z braku zmiany postawy ks. Galusa oraz trwania w postawie nieposłuszeństwa mimo napomnień. Należy wyraźnie zaznaczyć, iż powodem nałożenia kary i podjęcia pozostałych decyzji nie są poglądy i wypowiedzi ks. Galusa na temat pandemii wirusa SARS-CoV-2 oraz państwowych i kościelnych zasad bezpieczeństwa, ale wspomniane nieposłuszeństwo wobec decyzji swego biskupa i Stolicy Apostolskiej, fałszywe oskarżenia pod adresem swych przełożonych oraz wzbudzanie wśród wiernych niechęci wobec nich, a także prowadzenie działalności bez wiedzy i zgody swego biskupa, a tym samym wynikające z tych sytuacji wielkie zgorszenie wiernych – tłumaczył decyzję ksiądz Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej.

W związku z okazywaną przez ks. Galusa postawą nieposłuszeństwa, braku reakcji na udzieloną mu naganę i wywoływanym tym samym zamętem i zgorszeniem wśród wiernych, a także wobec niepokojących zjawisk coraz mocniej dotykających kierowaną przez niego grupę, podczas wspomnianego spotkania ks. Galusowi zakomunikowano decyzję o nakazie odbycia półrocznego (od 29 listopada 2020 r. do 29 maja 2021 r.) czasu rekolekcyjnego odosobnienia, czyli podjęcia samotnej modlitwy i pokuty za Kościół i wspólnotę, rozeznania swojej drogi w dalszej posłudze duszpasterskiej, opuszczenia Pustelni w Czatachowej (będącej w całości własnością Archidiecezji Częstochowskiej) oraz przebywania we wskazanym mu miejscu. Ponadto otrzymał polecenie powstrzymania się od publicznego sprawowania swoich kapłańskich funkcji, zarówno dla samej wspólnoty, jak i poza nią. Ksiądz jednak do tej pory nie zastosował się do poleceń i nadal rezyduje w Czatachowej.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMini Olimpiada Przedszkolaków w Brzozowie [ZDJĘCIA]
Następny artykułSANOK. Rada zdecydowała. Burmistrz będzie zarabiał mniej. Aktualnie 16 725 złotych (VIDEO)