A A+ A++

Tylko do końca września obywatele Ukrainy będą mogli mieszkać w bezpłatnie udostępnionym przez hutę budynku przy ulicy Koksowej w Częstochowie. Aktualnie jest tam zakwaterowanych 170 osób.

Obecnie za pośrednictwem miasta zakwaterowanych jest 235 obywateli Ukrainy. 170 z nich przebywa w budynku przy ulicy Koksowej 3 w Częstochowie. Pozostali mieszkają pokojach Magnolia oraz w Domu Pielgrzyma.

Obywatele Ukrainy z budynku przy ulicy Koksowej 3 korzystali od końca marca. Został on bezpłatnie udostępniony przez Hutę Liberty Częstochowa. W dawnym biurowcu przeprowadzono niezbędne prace remontowe i porządkowe – wymieniono część kaloryferów, sprawdzono sprawność instalacji, przeprowadzono niezbędne naprawy oraz uporządkowano pomieszczenia i najbliższe otoczenie biurowca, aby zapewnić uchodźcom odpowiednie warunki. Na wszystkich piętrach są toalety, łazienki z prysznicami i pomieszczenia, które przerobiono na kuchnie i jadalnie. Było też miejsce zabaw dla dzieci, a także pralnia, suszarnia i wózkownia. Uchodźcy mają też zapewnione darmowe wyżywienie.

Początkowo ustalono, że bezpłatny najem będzie obowiązywał do końca czerwca – z możliwością ewentualnego przedłużenia. Z informacji przekazanych przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM wynika, że obywatele Ukrainy będą mogli korzystać z budynku do końca września. Do tego czasu jest możliwość funkcjonowania obiektu na obecnych zasadach. Później uchodźcom mają zostać wskazane inne miejsca – w porozumieniu ze służbami wojewody.

– Wojewoda deklarował na ostatniej naradzie, że są wolne miejsca w innych ośrodkach, gdzie można przyjąć uchodźców z tymczasowych miejsc zakwaterowania. Sugerował kwaterowanie tam uchodźców z obiektów, których możliwości funkcjonowania się kończą lub koszty utrzymania są zbyt wysokie – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu.

Każdy z obecnych mieszkańców ma, więc mieć możliwość zakwaterowania w innym miejscu w obiekcie wskazanym przez służby wojewody.

– Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego poinformował już obywateli Ukrainy o zaistniałej sytuacji. Chcemy, aby każdy mógł się do niej przygotować oraz zadeklarował, czy chce i zamierza nadal korzystać z pomocy związanej m.in. z zakwaterowaniem. Dzięki temu dowiemy się, jaka jest sytuacja życiowa uchodźców: na ile są przygotowani do usamodzielnienia się, a na ile potrzebują pomocy ze strony administracji rządowej i samorządu – wyjaśnia Włodzimierz Tutaj. – Nikt potrzebujący nie zostanie bez wsparcia – zapewnia.

Huta Liberty Częstochowa nie będzie już udostępniać budynku przy ulicy Koksowej, bo koszty jego utrzymania – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym – byłyby bardzo wysokie. Częstochowski zakład poza bezpłatnym udostępnieniem obiektu, pokrywał również koszty związane z dostarczaniem mediów. W okresie grzewczym nie byłby już w stanie tego robić. Refundacji tych kosztów nie byłby w stanie zapewnić także budżet wojewody.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł24 września: Spektakl – Koncert żałobny na sześciu tancerzy – Kłodzko
Następny artykułMagazyn Ekspresu Reporterów w Strzelcach Krajeńskich. Dziennikarze zajęli się sprawą śmierci Huberta…