A A+ A++
Wiadomość
sprzęt i soft
27 lipca 2021, 13:07

Dzisiaj zamyka się dość istotny okres dla polskiego Internetu. Serwis, który łączył przez lata miliony Polaków, przestaje istnieć – Nasza Klasa kończy swoją działalność.

W SKRÓCIE:

  • 27 lipca 2021 roku działalność kończy polski serwis społecznościowy Nasza Klasa.

Cytując Marcina Dańca w słynnym skeczu o walce Andrzeja Gołoty z Lennoxem Lewisem w 1997 roku – „po wszystkiemu już”. Wielu z Was, przeglądających na co dzień feed Facebooka, być może już nie korzysta lub nawet nie pamięta o polskim serwisie społecznościowym, kiedyś łączącym miliony rodaków. Można o nim napisać już w czasie przeszłym, ponieważ dziś znika Nasza Klasa, czy raczej NK.pl, bo pod taką nazwą funkcjonował portal od 2010 roku. Wraz z dniem 27 lipca 2021 roku przestaje on działać.

15 lat Naszej Klasy

Serwis społecznościowy Nasza Klasa pojawił się w 2006 roku. Założył go Maciej Popowicz wspólnie z Pawłem Olchawą (technologia), Michałem Bartoszkiewiczem (kod) i Łukaszem Adzińskim (grafika) – wszyscy byli studentami informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W założeniu miał być polską odpowiedzią na amerykański portal Classmates. Miał pomóc odnaleźć znajomych ze szkoły (głównie podstawówki) i trzeba przyznać, że pomysł chwycił. Mimo skromnej inwestycji startowej i zerowej reklamy już trzy miesiące po uruchomieniu zarejestrowanych było 100 tys. użytkowników.

Nasza Klasa kończy dziś działanie, NK.pl znika z Internetu - ilustracja #1

Pierwsza szata graficzna serwisu Nasza Klasa. Źródło: NK.pl

Sam pomysł był wynikiem potrzeby. Chciałem móc w prosty i efektywny sposób kontaktować się ze znajomymi ze szkoły średniej oraz odnowić kontakty z ludźmi z podstawówki.

Tak wspomina początek projektu Maciej Popowicz w wywiadzie dla serwisu Mambiznes. Po roku zainteresowanych było już 3 miliony i liczba ta szybko rosła, z czym nie zawsze dawały sobie radę serwery Naszej Klasy. W latach 2008 – 2011 z serwisu korzystało ponad 13 mln Polaków i był to jego najlepszy czas (nawet miliard odsłon miesięcznie). Ale wtedy też Nasza Klasa zyskała mocnego rywala, a jak się później okaże – w zasadzie swojego pogromcę. Budzący coraz szersze zainteresowanie w naszym kraju Facebook wymusił na administracji polskiego serwisu zmiany. W 2010 roku Nasza Klasa zmieniła nazwę na NK.pl. Wprowadzono też mikropłatności – system eurogąbek.

Nasza Klasa kończy dziś działanie, NK.pl znika z Internetu - ilustracja #2

Późniejszy design serwisu NK.pl. Źródło: NK.pl

Niestety to nie pomogło i serwis społecznościowy Marka Zuckerberga konsekwentnie zyskiwał na popularności, by w 2012 roku wyjść na prowadzenie. Od tego momentu liczba użytkowników tylko spadała. W 2014 roku było ich już 7 milionów, a rok później tylko 3 miliony. Zmienił się też właściciel serwisu (Ringier Axel Springer Polska), a także jego charakter. Z miejsca spotkań ewoluował w stronę z grami online. Niestety te starania nie odniosły skutku i zainteresowanie spadało nadal, aż do dziś – smutnej daty, gdy definitywnie kończy się historia Naszej Klasy.

Nasze dane?

Wszelkie informacje o użytkownikach znikną wraz z zamknięciem serwisu. Jeśli zaś chodzi o wykupione usługi, one także przestaną funkcjonować wraz z zaprzestaniem działalności Naszej Klasy. Można wnioskować o refundację, jeśli ktoś chce uzyskać zwrot kosztów. Niektóre osiągnięcia z gier pochodzących od zewnętrznych deweloperów będzie można przenieść do serwisu Game Planet.

Nasza Klasa kończy dziś działanie, NK.pl znika z Internetu - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUnieważniony został otwarty konkurs ofert na zadania z zakresu ekologii w 2021 roku
Następny artykułTragedia na Bugaju. Nie żyje postrzelony mężczyzna (45 lat)