A A+ A++
  • Mieczysław Kozak

Urząd pełnił w latach 1972 – 1973

Był ostatnim Przewodniczącym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, jego zastępca został już Naczelnikiem Miasta.

  • 1973 W dniu 20 marca powstała w mieście Zawodowa Straż Pożarna, która wprowadziła się do gmachu OSP przy ul. 1 Maja. A we wczesnych latach 50. XX wieku, mieściło się tu kino ?Bajka? z repertuarem filmów głównie radzieckich.

 

  • Józef Gorla

Urząd pełnił w latach 1973 – 1975

  • 1973 Z protokołu z dnia 19 XII: Przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej inż. Stefan Bożek poparł kandydaturę Józefa Gorli na stanowisko Naczelnika Miasta. Terminologia utrzymała się do 1990 roku.
  • 1974 Niezwykłym wydarzeniem dla miasta było uczestnictwo w Telewizyjnym Banku Miast (27 X, niedziela), gdzie Pińczów zmierzył się z Ciechanowcem. Była to wtedy cykliczna audycja telewizyjna, gdzie zapraszano miasta średniej wielkości i mniejsze. Audycja była na żywo, składała się z różnych konkurencji, gdzie uczestniczyły reprezentacje obu walczących miejscowości, w tym także przedstawiciele lokalnych władz. Było to okazją do promocji m. in. folkloru, tradycji i turystyki, a także do integracji społeczności lokalnej. Na pojedynkujące się miasta głosowali telefonicznie widzowie z całego kraju (także wysyłając telegramy). Dodzwonienie się do telewizji nie było jednak wówczas łatwym zadaniem, istniały tylko telefony analogowe, a Polskę prowincjonalną obsługiwały przeważnie centralne ręczne.

Pamiątką po tym Banku Miast została ulica Pińczowa w Ciechanowcu i ulica Krzysztofa Kluka w Pińczowie. Krzysztof Kluk (1739 – 1796) był uczonym księdzem, najsławniejszą osobą w historii tego miasteczka, autorem pierwszego polskiego szkolnego podręcznika botaniki. 

 

  • Marian Kaszuba

Urząd pełnił w latach 1975 -1981

W połowie lat 50. XX w. dyrektorował Pińczowskiemu Zakładowi Kamienia Budowlanego, gdzie m. in. zajął się budowaniem bocznicy kolei normalno towarowej,
aby kamionka mogła się rozwijać. Potem pracował w Wojewódzkim Zjednoczeniu Przemysłu Terenowego Materiałów Budowlanych w Kielcach, następnie w Pińczowie, gdzie sprawował funkcję Przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. W roku 1975 został tamże Naczelnikiem Miasta.

Swego czasu, miesięcznik ?Przemiany? (Nr 10 z 1984 roku) zamieścił tekst o tytule ?Emeryt?, gdzie Marian Kaszuba wspominał swoją karierę, doświadczenia i swój Pińczów. Był więc działaczem i urzędnikiem stopnia powiatowego, doświadczonym. Przez długie lata widział m. in. jak rozwija się przetwórnia, PZKB, jak budowano oczyszczalnię, nowe koryto
i most na Nidzie, jak powstała infrastruktura turystyczna i wypoczynkowa. Nie zapominał
o konkursach ?Miasta Gospodarności?, o kwiatach na Rynku, świetnej księgarni ?Domu Książki? ? Na koniec należy dodać, że Naczelnik Miasta Kaszuba wchodził do komitetu organizacyjnego prac związanych z wydaniem monografii ?Pińczów i jego szkoły
w dziejach?. (Książka ukazała się w 1979 roku nakładem Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Artykuł Nasi włodarze – odcinek 6 pochodzi z serwisu Serwis Internetowy Miasta Pińczów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAlicia Silverstone wspomina to, co działo się 20 lat temu. Ośmieszano jej ciało
Następny artykułDramatyczna sytuacja wielu domów pomocy. Pytamy o elbląską Niezapominajkę [ Wiadomości ]