A A+ A++

 Jan Nastalski

Urząd pełnił w latach 1950 – 1953

Przed wojną był urzędnikiem starostwa w Pińczowie.

  • W dniu 3 VII 1950 w protokole zapisano: Po dokonanym wyborze nowo powołany Przewodniczący Prezydium ob. Nastalski Jan podziękował zebranym za zaufanie
    i wybór na stanowisko, przyrzekając rozwiązać kwestię mieszkaniową w Pińczowie
    i wznosząc okrzyki na cześć Prezydenta R.P., Towarzysza Wielkiego Przyjaciela Polski Tow. Stalina, Rządu R. P. i Polski Ludowej Robotniczo – Chłopskiej. Po każdym okrzyku orkiestra OSP przygrywała Hymn Narodowy, Narodówkę i inne. Cała Sesja przeszła w nastroju bardzo poważnym i zakończyła się o godz. 19 ? ej.
  • 1950 – 1951 Na stoku Góry Zamkowej założono małą plantację winorośli, składającą się z wielu różnych odmian roślin. Opiekunem plantacji został Daniel Olech, nauczyciel biologii i geografii w tutejszej szkole licealnej.
  • 1951 W lipcu Teatr Amatorski wystawił komedię Aleksandra Fredry „Damy
    i huzary” w reżyserii Wincentego Piekary, Przewodniczącego Miejskiej RN.
  • Roman Świątek

Urząd pełnił w latach 1953 – 1954

  • Z protokołu z sesji Nadzwyczajnej Miejskiej RN: Ambasada ZSRR, Warszawa: W dniu 7 marca 1953 roku, My, Miejska Rada Narodowa w Pińczowie i aktyw Społeczno – Polityczny zebrani na dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady, wyrażamy głębokie współczucie dla bratniego Narodu Radzieckiego w chwilach wielkiego smutku z powodu śmierci Wodza i Nauczyciela postępowej ludzkości, Chorążego Pokoju Generalissimusa – Józefa Stalina. (Stalin umarł 5 III)
  • 1953 1 lipca zostało utworzone samodzielne przedsiębiorstwo Państwowe Zakłady Kamienia Budowlanego.
  • 1954 Marian Brandys, publicysta i pisarz historyczny, opublikował szkic o przeszłości i dniu dzisiejszym Pińczowa  ” Pińczowie dnieje”. Pisarz przebywał tu przez trzy dni, a oprowadzał go po mieście Franciszek Prażuch, urzędnik Centrali Skupu Warzyw, prywatnie tutejszy historyk – amator. Gość złożył wizytę w Liceum Ogólnokształcącym H. Kołłątaja (szkoła mieściła się w Pałacu Wielopolskich), rozmawiał m. in. z prof. Maksymilianem Oparą (o literaturze) i prof. Danielem Olechem (o winnicy szkolnej). Następnie zwiedził tutejsze kamieniołomy: nowe hale, obróbki elementów, inne budynki, rozmawiał z dyrektorem zakładu. Podczas pobytu interesował się zniszczeniami wojennymi, zabytkami (szczególnie drukarnią ariańską), parkiem miejskim, domem kultury, odbudowy przystani kajakowej, wykończeniem gmachu szkoły podstawowej ?

Artykuł Brandysa był w swoim czasie sensacją w mieście, wspominano o nim przez długi czas.

  • Piotr Banaszek

Urząd pełnił w latach 1954 – 1955

Po rezygnacji wyjechał na studia do Wrocławia, do Wyższej Szkoły Rolniczej.

  • Czasopismo „Rada Narodowa” (nr 43). W artykule „Więcej inicjatywy i konkretnego działania”, napisano m. in.: Na południe od Kielec nad rzeką Nidą leży powiatowe miasteczko Pińczów. Rynek, kilka uliczek, kilkadziesiąt mocno już podniszczonych domów, brak jakichkolwiek urządzeń kulturalnych oraz dogodnego połączenia kolejowego – oto krótki obraz Pińczowa. Nie byłby on zupełny, gdyby nie dodać, że w Pińczowie jest bardzo brudno. Zaśmiecone ulice, pełno porozrzucanej słomy, niechlujne wystawy sklepów sprawiają wrażenie jakiegoś wielkiego opuszczenia, wrażenie, że miasteczko leży za siedmioma górami, za siedmioma rzekami i że niewiele się zmieniło od stu lat. Nad miasteczkiem wisi nuda.
  • Jan Porada

Urząd pełnił w latach 1955 – 1958, 1959 – 1962

  • 1956 Przebywał w mieście Melchior Wańkowicz, publicysta, prozaik, dziennikarz, autor m. in. „Bitwy o Monte Cassino”. Pisarz podróżował kajakiem po Nidzie, oglądał panoramę z Góry św. Anny, spotkał się z organizatorami pobytu w restauracji ?Parkowej?, gdzie chwalił miejscową wodę, bo smaczna.
  • 1960 – 1962 Na Górze Zamkowej prowadzono wykopaliska archeologiczne. Badano grodzisko wczesnośredniowieczne (XII ? XVIII w.) i zamek średniowieczny. Pracami kierowali uczeni: Adam Miłobędzki i Janusz Kuczyński.
  • 1961 Wiosną odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego Liceum Ogólnokształcącego. W akademii szkolnej uczestniczyli goście, m. in. przedstawiciele powiatu i miasta, niektórzy posłowie na Sejm, rodzice i młodzież. Wkrótce zaczęto budować internat dla dziewcząt.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie24: Z ostatniej chwili! Kolejne przypadki zakażenia w Śląskiem
Następny artykułDane Ministerstwa Zdrowia. Blisko 300 zakażonych