A A+ A++

Zbliżenie na narodziny gwiazd podobnych do Słońca. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zrobił nowe i niesamowite zdjęcie. NASA pokazała go z okazji roku pracy urządzenia w kosmosie.

Najnowsze zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

12 lipca Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba obchodzi pierwszą rocznicę działalności naukowej w kosmosie. NASA pokazała z tej okazji najnowsze zdjęcie wykonane przez JWST. Zdjęcie pokazuje w zbliżeniu narodziny gwiazd, jakich do tej pory nie widziano. 

Zdjęcie jest niezwykle barwne i pełne szczegółów. To kompleks chmur Rho Ophiuchi stanowiący najbliższy Ziemi obszar gwiazdotwórczy.  

Mimo że jest stosunkowo mały, to w tym zbliżeniu nabiera imponujących rozmiarów. Przecinające obraz rozbłyski to dżety wystrzeliwane przez młode gwiazdy, które zderzając się z gazem międzygwiezdnym, zapalają wodór cząsteczkowy, co widoczne jest jako czerwony obszar. Niektóre z ukazanych gwiazd rzucają charakterystyczny cień dysku protoplanetarnego, który stanowi zarzewie do powstania nowych układów planetarnych.  

Obszar uchwycony na najnowszym zdjęciu znajduje się w odległości 390 lat świetlnych od Ziemi. Dzięki niesamowitym zdolnościom Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba możemy oglądać narodziny gwiazd w niespotykanej dotąd jakości.  

Teleskop Webba zadziwia możliwościami

Kompleks chmur Rho Ophiuchi stanowiący obszar gwiazdotwórczy, który uchwycił Webb, zawiera około 50 młodych gwiazd, z których większość charakteryzuje się masą zbliżoną do Słońca, lub mniejszą. Najciemniejsze obszary to miejsca, gdzie w kłębach pyłu formują się protogwiazdy.  

Każde zdjęcie rzuca nowe światło na to, co wiemy na temat wszechświata, jego początków oraz etapów formowania się gwiazd i systemów planetarnych. Za pomocą instrumentów spektroskopowych Webba naukowcy mogą zbierać szczegółowe informacje na temat najdalszych galaktyk oraz potwierdzać odległości między nimi, co jest bardzo ważne w badaniach na … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMamy nowe studium. Co się zmieni w Poznaniu?
Następny artykułTrzaskowski zdecydował o odstrzale dzików w Warszawie