A A+ A++

Narkomani na os. Dąbrówki stali się niebezpieczni i zastraszają przedsiębiorców

Wielu mieszkańców i sklepikarzy toleruje miejscowych oprychów, bo w wielu przypadkach pozostają niegroźni i co najwyżej mogą poprosić o parę złotych, niby na jedzenie. Sytuacja staje się niebezpieczna, kiedy pojawia się zastraszanie. Przekonać o tym mogli się pracownicy Piekarni Zając na os. Dąbrówki. – Na początku narkomani podchodzili czasem do naszego kierowcy, prosząc o jedzenie. Aby się odczepili, dostawali bułkę i nie było problemu. W końcu doszło jednak do sytuacji, kiedy podczas rozładunku towaru jeden ze zbirów stanął w drzwiach i stwierdził, że jego „ekipa” doskonale widzi, że interes dobrze nam idzie. W związku z tym, nie interesują ich już chleby czy bułki, ale pieniądze. Wcześniej zdarzały się sytuacje, że do piekarni wchodziło kilku takich delikwentów i rozsiadało się w środku, a kasjerki dostawały gęsiej skórki. Wówczas był to tylko „pokaz siły”, ale nie zmienia to faktu, że może dojść w końcu do niebezpiecznej sytuacji – mówi nam pan Szymon, właściciel piekarni. 

Właściciel punktu w związku z zastraszeniami był zmuszony na tydzień zamknąć swój sklep. W tym czasie dokonał odpowiednich inwestycji, m.in. w ochronę, monitoring i systemy alarmowe. – To nie jest tak, że jesteśmy odosobnionym przypadkiem. Pytałem innych przedsiębiorców i wielu doskonale zna ten problem. Niestety też są przypadki, że godzą się na warunki zbirów i przekazują im haracze. Czy tak powinno być w państwie prawa? – pyta szef piekarni. Incydenty w swoim lokalu zgłosił na policję, a policjanci przyjęli zgłoszenie i złapali sprawcę wymuszenia rozbójniczego. Czy to jednak zakończy sprawę? – To tylko wierzchołek góry lodowej. To tylko jeden z całej grupy – tłumaczy przedsiębiorca. 

Ciemno nocą przy galerii

– Panie, nie ma dnia, żebyśmy nie wzywały policji. Raz jakiś przyjdzie i zaczyna wyzywać nas i klientów, innym razem kolejny delikwent wchodzi i zaczyna drzeć się na cały sklep, albo kradnie lub niszczy. Co żeśmy już się strachu najadły, to tylko my wiemy. Tak samo boimy się wychodzić, kiedy późno kończymy zmianę, np. w soboty. Wtedy wychodzimy wszystkie razem i szybko do samochodów – słyszymy od jednej z kasjerek marketu spożywczego przy Raciborskiej, tuż obok osiedla Chabrowa. To pokazuje, że zjawisko niebezpiecznych grupek i pojedynczych narkomanów jest w tym miejscu realne i groźne.

Dzielnicowi od lutego mają specjalny plan

Czy policja wie o takich sytuacjach? Spytaliśmy, czy od początku roku w obrębie osiedla Dąbrówki policjanci odnotowali interwencje związane z gromadzeniem się niebezpiecznych grup osób. – W związku z powyższymi tego typy zgłoszeniami odnotowano 66 interwencji. W związku z podjętymi czynnościami 7 osób zostało doprowadzonych do wytrzeźwienia, policjanci nałożyli 35 mandatów karnych za wykroczenia szczególnie uciążliwe, skierowali 2 wnioski do sądu o ukaranie oraz dwukrotnie pouczyli za wykroczenia. 2 osoby były zatrzymywane Dwukrotnie interwencja została przekazana Straży Miejskiej- informuje asp. Bogusława Kobeszko, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. Co do samych interwencji przy piekarni, pani rzecznik zapewnia, że zakończyły się one ujęciem sprawcy. – Z końcem października miała miejsce interwencja w Rybniku na ul. Dąbrówki 5A, gdzie według zgłoszenia grupa 5-7 osób dobijała się do drzwi sklepu z pieczywem. Sklep zamknięty, na miejscu pracownica bała się.  Na miejscu patrol nie potwierdził zgłoszenia (nie zastał osób). Pracownicę poinformowano o toku postępowania.Następnie właściciel piekarni nawiązał kontakt z dzielnicowym odnośnie wskazanej sytuacji. Policjant poinformował go o toku postępowania i złożenia zawiadomienia w tej sprawie. Policjanci prowadzą wzmożone kontrole w godzinach dostawy oraz otwarcia punktu. Właściciel piekarni wraz z pracownikiem stawili się następnego dnia w KMP Rybnik celem złożenia zawiadomienia. Przyjęto zawiadomienie dotyczące wymuszenia rozbójniczego. Sprawca został zatrzymany – wyjaśnia asp. Kobeszko.

Dzielnicowym z tego rejonu są znane skargi mieszkańców na grupowanie się osób na klatkach schodowych, w rejonie bloków, którzy mają spożywać alkohol, zażywać substancje psychoaktywne. W związku z powyższym od lutego 2021 dzielnicowa prowadzi Plan Działania Priorytetowego polegający na kontroli rejonu klatek schodowych gdzie jest największe natężenie zjawiska (Klatki Dąbrówki 1, 3 i 5).

Będą wzmożone patrole, także w weekendy

Jak zauważa przewodnicząca rady dzielnicy Maroko-Nowiny Jadwiga Lenort, powszechnie znany jest problem grupowania się osób na klatkach schodowych, szczególnie w blokach 1,3 i 5 na osiedlu Dąbrówki. Stąd podjęta decyzja o zwiększeniu patroli policyjnych w tym miejscu. – Przedstawione sytuacje bardzo mnie zaniepokoiła, dlatego podjęliśmy decyzję o skierowaniu dodatkowych patroli, także weekendowych ze specjalnej puli urzędu miasta. Choć mamy koniec roku i finanse już się kończą, będziemy monitorować te sytuacje. Także w weekendy, kiedy kończą pracę sklepy w galerii przy Raciborskiej będziemy chcieli, aby pojawiała się tam policja – zapewnia Jadwiga Lenort, podkreślając bezpieczeństwo jako najwyższy priorytet.

(ska)

Zestawienie innych interwencji policji, odnotowanych na osiedlu Dąbrówki od 1 stycznia 2021 do 31 października 2021:

Osoby bezdomne na klatkach itp.:

Odnotowano 28 interwencji, 3 przekazane SM, ukarano 5 MKK, 1 x pouczenie 1 x Izba Wytrzeźwień, 1 x karetka pogotowia. 

Zakłócanie porządku, ciszy nocnej:

Odnotowano 17 zgłoszeń, nałożono 1 MKK, sporządzono 1 niosek o ukaranie , 5 x pouczono

Pozostałe zgłoszenia niepotwierdzone.

Zgłoszenia dotyczące posiadania narkotyków, handlu, ujawnione:

Odnotowano 15 zgłoszeń. W związku z powyższym zatrzymano 4 osoby. Pozostałe zgłoszenia niepotwierdzone.

Ponadto:

Interwencje domowe – 37

Zgłoszenia dotyczące ruchu drogowego – 30

Zgłoszenia Kradzieży – 15 (3 niepotwierdzone zgłoszenia, 1 zatrzymanie)

Włamania – 9 zgłoszeń (1 niepotwierdzone)

Zniszczenia mienia – 5 zgłoszeń (3 niepotwierdzone)

Oszustwa – 10 zgłoszeń

Pobicia – 3 zgłoszenia (1 niepotwierdzone)

Zaginięcia i osoby poszukiwane – 13 zgłoszeń

Zgony i próby samobójcze – 11 zgłoszeń

Inne interwencje tj. pogryzienie przez psa, nękanie, groźby byłych partnerów itp. – 19 zgłoszeń

Bezpodstawne zgłoszenia – 11 zgłoszeń

Statystyki zgłoszeń do Straży Miejskiej:

Os. Dąbrówki (01.01. 2021 r. – 31.10.2021 r.)

Zgłoszenia – 92

Kontrole – 32

Mandaty karne – 12

Pouczenia – 22

ul. Chabrowa (01.01. 2021 r. – 31.10.2021 r.)

Zgłoszenia – 66

Kontrole – 4

Mandaty karne – 7

Pouczenia – 28

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzef MON: To nie była spokojna noc – było wiele prób przełamania polsko-białoruskiej granicy
Następny artykułTrzy grupy migrantów przedostały się do Polski. Wszyscy zostali zatrzymani