A A+ A++

Jeszcze kilka lat temu uważano, że najstarszy las na świecie znajduje się w Gilboa, w stanie Nowy Jork. Jednak badania opublikowane w 2019 roku na łamach czasopisma “Current Biology” rozwiały wszelkie wątpliwości. Okazało się, że prawdziwa perełka znajduje się kilkadziesiąt kilometrów dalej – w miejscowości Cairo. Ten skamieniały las jest starszy o dwa lub nawet trzy miliony lat.  

Zobacz wideo
Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]

Najstarszy las na świecie znajduje się w Cairo

Tego niezwykłego odkrycia dokonano na terenie starej kopalni odkrywkowej w Cairo. Natrafiono tam na skamieliny zatopionych w skale drzew, których wiek datuje się na 385 milionów lat. Zdaniem naukowców odkrycie jest niezbitym dowodem na to, że lasy, jakie dzisiaj znamy, pojawiły się na świecie znacznie wcześniej, niż dotąd zakładano. Ich początki sięgają bowiem okresu dewońskiego. 

Na miejscu zidentyfikowano trzy różne systemy korzeniowe. Wśród nich znalazły się te z rodzaju Eospermatopteris, czyli prehistorycznych krewnych współczesnych paproci i skrzypów. Zaobserwowano tam także pozostałości drzew o nazwie Archaeopteris oraz Lycopsida – określanych widłakami jednozarodnikowymi. 

Wyjątkowe miejsce w USA. Las jest niedostępny dla odwiedzających

Naukowcy po raz pierwszy natrafili na ślad lasu już w 2009 roku, jednak niektórzy byli początkowo nieco sceptyczni. Christopher Berry, współautor badania i paleobotanik z Uniwersytetu w Cardiff w Wielkiej Brytanii, powiedział w rozmowie z CNN, że dalsze prace okazały się przełomowe. Według jego hipotezy las mógł zostać zniszczony przez katastrofalną powódź. Co ciekawe, na miejscu odnaleziono nawet skamieniałości ryb. 

Choć te niezwykłe tereny budzą niebywałe zainteresowanie, to teren znaleziska nie jest udostępniony dla odwiedzających. Ze względu na ochronę skamieniałości na ten moment mogą pojawiać się tam wyłącznie naukowcy. “Bardzo ważne jest, abyśmy chronili ten obszar na potrzeby przyszłych badań i analiz” – czytamy na stronie internetowej miasta Cairo. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułДешева рідина допоможе зробити рушники м’якими, як в дорогих готелях: що додати в прання
Następny artykuł“Баєр” розтрощив “Баварію” та відірвався від мюнхенців у чемпіонських перегонах Бундесліги (відео)