A A+ A++

Najpopularniejsze imiona żeńskie w PRL-u

Polska Rzeczpospolita Ludowa to okres trwający ponad 40 lat, podobnie jak dzisiaj również wtedy mody na imiona pojawiały się i znikały. W latach 40., czyli na samym początku istnienia PRL-u najchętniej wybieranymi imionami dla dziewczynek były Maria, Krystyna i Janina. W latach 50. zmieniło się jedynie trzecie miejsce, bo Janinę zastąpiła Elżbieta. Lata 60. przyniosły zmianę, prym wiodły Małgorzaty, Anny i Ewy. Lata 70. i 80. to złoty czas dla Agnieszek, Ann i Katarzyn.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek z czasów PRL-u. Czy nadal są nadawane?

Czy imiona, które były modne w PRL-u, nadal cieszą się popularnością? A może stały się rzadkością i czekają, aż kolejny trend przywróci je na piedestał? Podobnie jak w latach 40. i 50. Maria nadal jest popularnym imieniem. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego znajduje się w pierwszej dziesiątce najchętniej nadawanych imion żeńskich w 2023, nosi je 3137 dziewczynek urodzonych w ubiegłym roku. Znacznie gorzej mają się imiona Krystyna i Elżbieta nadane odpowiednio 102 i 129 razy, imię Janina nadano 166 razy w 2023 roku.

Popularne w latach 60. imię Małgorzata w 2023 roku wybrano 410 razy, Annę – 1581 razy, a Ewę – 386 razy. W latach 70. i 80. oprócz Anny wiele dziewczynek nosiło imię Agnieszka. W 2023 roku zaledwie 115 dziewczynek zyskało to miano. Imię Katarzyna wybrano natomiast 316 razy.

Maria to nadal jedno z najchętniej wybieranych imion123RF/PICSEL

Jakie popularne imiona z PRL-u przetrwały do dziś? Przyglądając się przywołanym wyżej statystykom, należałoby stwierdzić, że wciąż popularne są imiona Anna i Maria. Natomiast najrzadziej rodzice wybierają imiona Elżbieta, Krystyna i Agnieszka.

Aplikacja Pogoda Interia – sprawdza się!.

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak dostać pierwszą pracę?
Następny artykuł“Zatrzymamy 30 milionów wody z deszczu rocznie”. Oto polskie miasto-gąbka