A A+ A++

Clebre, firma która stworzyła czujnik analizujący bezdech senny i pomagający pacjentom w leczeniu problemów ze snem, wygrało Huawei Startup Challenge 3. Drugie miejsce w konkursie zajęła firmę Oasis Diagnostics, a trzecie PioLigOn. Konkurs był po raz trzeci zorganizowany przez Huawei oraz Startup Academy Poland. Główna nagroda wyniosła 100 tys. zł. Dwie kolejne firmy otrzymały nagrody w wysokości 50 tys. zł. Politykazdrowotna.com była partnerem medialnym konkursu.

Do finału zakwalifikowało się 10 innowacyjnych start-upów, których produkty i rozwiązania zmieniają medycynę, zdrowie i komfort życia. Wygrany projekt firmy Clebre to producent wyrobu medycznego, czujnika zbierającego i analizującego dźwięki oddychania, czynności serca, aktywność ruchową oraz pozycję ciała, połączony z aplikacją mobilną i chmurą obliczeniową. Czujnik ten pozwala na diagnozę snu, leczeniu zaburzeń, a w konsekwencji ochronę pacjenta przez np. leczenie bezdechu sennego, który może prowadzić np. do niedotlenienia mózgu.

Komercjalizacja urządzenia do uszkodzeń okołoporodowych

Kolejna nagrodzona firma Oasis Diagnostics, to spółka komercjalizująca już urządzenie medyczne wspierające diagnostykę urazów poporodowych. Jest to urządzenie do stosowania przez lekarzy. Pozwala w minimalnym czasie na wykrycie uszkodzeń okołoporodowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Z kolei trzeci laureat, firma PioLiGon to pierwsza w Polsce firma, której udało się wdrożyć wysokowydajną, czysto obliczeniową metodę zamiast metod eksperymentalnych, do projektowania peptydów wiążących, a to z kolei pozwala znacząco przyspieszyć prace nad nowymi lekami.

Proteza sztucznej krtani

Nagrodę publiczności zdobyła firma Uhura Bionics, na drugim miejscu znalazło się RSQ Technologies, a na trzecim CancerCentre.AI. Uhura Bionics opracowała protezę sztucznej krtani dla osób pozbawionych strun głosowych. Dzięki opasce na szyję połączonej ze wzmacniaczem, osoby te mogą komunikować się w sposób naturalny, przy użyciu urządzenia, które brzmi jak ludzka mowa. Protezy Uhura Bionics pozwalają osobom np. po wycięciu krtani żyć i komunikować się swobodnie.

Hologramowa sala operacyjna

Drugi ulubieniec publiczności, firma RSQ Technologies wspiera z kolei lekarzy na sali operacyjnej hologramami operowanych narządów.

Szybka diagnostyka nowotworów

CancerCentre.AI, czyli trzeci ulubieniec publiczności to z kolei platforma wspierająca szybką  diagnostykę nowotworów. Oferuje przetwarzanie i analizę obrazów medycznych i połączenie opinii wielu ekspertów, m.in. patologów, radiologów, genetyków i onkologów. Pacjenci i lekarze mają możliwość, dzięki platformie chmurowej, udostępnianie zdjęć, a zastosowane algorytmy sztucznej inteligencji, czyli oparte na gromadzeniu dużych zbiorów danych, umożliwiają zautomatyzowaną, dokładną i szybką diagnozę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWnioski o dowody osobiste
Następny artykułLEGIONOWO. Zaginął Sylwester Gajewiak