A A+ A++

Bajki i filmy Disneya są chętnie oglądane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Produkcji jest obecnie tak dużo, że czasem trudno zdecydować się, co obejrzeć. Podpowiadamy listę bajek Disneya, które można znaleźć w serwisie streamingowym – jedno zestawienie dotyczy starych bajek Disneya, a drugie to najlepsze nowe filmy animowane. Gdzie oglądać “Króla Lwa”, “Małą syrenkę” czy “Krainę lodu”? Kiedy wychodzi “W głowie się nie mieści 2”? Jakie są najlepsze filmy animowane Disneya? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego zestawienia.

Disney Plus jest w Polsce od 2022 roku. Oferuje produkcje własne, klasyki Disneya oraz filmy i seriale z Marvela, Star Wars czy dokumenty National Geographic. Ogromną część zasobów stanowią bajki.
/123RF/PICSEL

Dziś gigant The Walt Disney Company, niegdyś małe studio animacyjne Disney Brothers Cartoon Studio założone przez braci Walta i Roya Disneyów – Disney nieustannie zachwyca i bawi rzesze odbiorców na całym świecie. Oto lista starych i nowych bajek Disneya, przy których czas minie szybko i przyjemnie.

Bajki i filmy Disneya przyciągają przed ekrany dzieci i dorosłych

The Walt Disney Company, powszechnie nazywany po prostu Disney, to obecnie gigantyczny konglomerat mediowy, w którego skład wchodzą m.in. Walt Disney Pictures i Animation Studios, Pixar Animation Studios, czy Lucasfilm Ltd. i Marvel Studios. 

Bajki i filmy Disneya przyciągają przed ekrany całe rodziny. Produkcji ze stajni The Walt Disney Company jest już tak dużo, że można by napisać na ten temat całą encyklopedię, jednak dziś skupimy się wyłącznie na starych i nowych bajkach Disneya. Zebraliśmy 10 starych kultowych tytułów i 10 nowych produkcji w jednym miejscu – oto lista bajek Disneya.

Stare bajki Disneya. 10 popularnych bajek Disneya

Lista 10 starych bajek Disneya, które warto obejrzeć. Produkcje te do dziś wzbudzają emocje, kilka z nich zainspirowało twórców do opracowania nowych wersji lub do stworzenia kolejnych przygód. Przykładem jest “Król Lew” – powstały następne części bajki, a w tym roku premierę będzie miała animacja “Mufasa: Król Lew”. Oto zestawienie, w skład którego wchodzą przykładowe stare fajne bajki Disneya:

 1. Król Lew
 2. Piękna i Bestia
 3. Mulan
 4. Zakochany Kundel
 5. Pocahontas
 6. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków
 7. Herkules
 8. Miecz w kamieniu
 9. 101 Dalmatyńczyków
 10. Mała Syrenka

Wśród najlepszych starych bajek Disneya nie może zabraknąć kultowego “Króla Lwa”. Fabuła prowadzi widza przez życie młodego lwa Simby, który już we wczesnych latach życia mierzy się ze stratą. Oprócz zarysowywania historii lwów z Lwiej Ziemi animacja ukazuje też m.in. przygody sympatycznych i zwariowanych przyjaciół Timona i Pumby. Ważnym elementem animacji jest także zapadająca w pamięci muzyka, przy której komponowaniu udział brali Hans Zimmer oraz Elton John. Ta stara bajka Disneya (1994 rok) wywołuje tyleż śmiechu, co wzruszeń i dla wielu osób jest na pierwszym miejscu spośród wszystkich obejrzanych kiedykolwiek animacji. “Król Lew” jest dostępny w ramach abonamentu Disney+. Nowa produkcja z tego uniwersum: “Mufasa: Król lew” trafi do kin 20 grudnia 2024 r.

Piękna i Bestia

Lista starych bajek Disneya nie może się obejść także bez “Pięknej i Bestii”. Oparta na jeszcze starszej baśni animacja stanowiła wyzwanie dla Disneya – próby adaptacji tej historii studio podejmowało już w latach 30., a potem także 50., ale nic z tego wówczas nie wyszło. Dopiero pod koniec lat 80. wszystko wskoczyło na odpowiednie tory. Warto było się starać, bo animacja o pięknej i dobrej Belli, która swą miłością wpływa na zdjęcie klątwy z Bestii i służby zamienionej w przedmioty, stała się kultowa i trafiła do kanonu najpiękniejszych bajek Disneya. “Piękna i Bestia” jest dostępna w bibliotece Disney+.

Hua Mulan to bohaterka znanej chińskiej legendy. To także główna postać w opartej na tym podaniu animacji Disneya “Mulan”. Dzielna dziewczyna opracowuje plan, dzięki któremu udaje jej się uchronić ojca przed marnym losem na wojnie. Sama przebiera się za mężczyznę i… przeżywa ogrom przygód! Gdzie obejrzeć “Mulan”? Jak inne bajki Disneya, ta też dostępna jest w ramach subskrypcji Disney+. Bajka “Mulan” z 1998 roku wciąż jest niezwykle chętnie oglądana. Nie ma w tym nic dziwnego, akcja jest wartka, a zarówno główna bohaterka, smok Mushu, jak i inni bohaterowie wzbudzają ogrom sympatii… lub odrazy!

Zakochany kundel

Klasyk Disneya “Zakochany kundel” już od ponad pół wieku zachwyca kolejne pokolenia miłośników bajek, z dużym naciskiem na psiarzy – opowieść snuta jest bowiem w świecie zwierząt i głównymi bohaterami są właśnie psy. Lady i Tramp przeżywają rozmaite przygody, by w końcu stać się nierozłączni. Angażujące i wzruszające sceny przykuwają do ekranu i młodszych i starszych. Gdzie można obejrzeć bajkę “Zakochany kundel”? Oczywiście w Disney+.

Pocahontas

Stara bajka Disneya “Pocahontas” o perypetiach tytułowej młodej Indianki wzbudza tyleż zachwytów, co emocji. To piękna animacja dotykająca również trudnych tematów (które wywołały nawet debaty w mediach!), a słynna piosenka “Kolorowy wiatr” śpiewana w polskiej wersji przez Edytę Górniak wciąż króluje na zabawach z karaoke. Bajka “Pocahontas” z 1995 roku jest dostępna w Disney+.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Jeden z najbardziej kojarzonych z Disneyem starych filmów animowanych, “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, to także pierwszy pełnometrażowa produkcja tego typu Walta Disneya. Tytuł zrealizowano na podstawie baśni ludowej pod tym samym tytułem, a postacie Złej królowej, Śnieżki i siedmiu krasnoludków, każdy o charakterystycznych cechach, weszły na stałe do kultury. Film animowany “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” z 1937 roku można zobaczyć w Disney+.

Kultowe “Nie zero, a heros, nie byle trep. Co by siekierą… Chciał kroić chleb!” z polskiej wersji filmu animowanego “Herkules” z 1997 roku wciąż gości w zestawieniach przebojów m.in. na listach użytkowników Spotify, a sama bajka nadal jest chętnie oglądana. Familijna animacja przygodowa o perypetiach Herkulesa, Megary i trenera herosów Filokteta wciąga bez reszty. “Herkules” jest dostępny w ramach abonamentu Disney+.

Miecz w kamieniu

To kolejna obok “Królewny śnieżki…” starsza bajka Disneya. Nominowany do Oscara “Miecz w kamieniu” jest oparty na legendach arturiańskich, a to oznacza rycerzy, magię i ogrom przygód. Kiedy młody chłopiec spotyka na swej drodze Czarodzieja Merlina, zaczynają dziać się niesamowite rzeczy. Jak to jest przez chwilę być rybą czy wiewiórką? Jakie zaklęcie sprawia, że naczynia same się zmywają? Odpowiedź na te i więcej ciekawych pytań związanych z magią można znaleźć właśnie w bajce “Miecz w kamieniu” z 1963 roku – dostępnej w ramach subskrypcji Disney+.

101 Dalmatyńczyków

“101 Dalmatyńczyków” to film animowany z 1961 roku, który na pewno poruszy czułe struny u każdego miłośnika psów. Cruella De Mon, tyleż bogata co okrutna miłośniczka mody, chce bowiem zrobić sobie futro ze szczeniąt dalmatyńczyków i… kradnie młode psów swojej znajomej. Wspomniane Pongo i Czika (oryg. Perdita) ruszają w pogoń za szczeniakami. Jest akcja, ogrom wzruszeń i wieńcząca przygodę piosenka “Psia rodzinka” (“Hodowla dalmatyńczyków”). Film animowany Disneya “101 Dalmatyńczyków” z 1961 roku można obejrzeć w Disney+.

Mała syrenka

Ostatnia w tym zestawieniu stara fajna bajka Disneya to “Mała syrenka” z 1989 roku. Pełnometrażowy film animowany Disneya nawiązuje do baśni o tym samym tytule pióra Hansa Christiana Andersena. W tej bajce Disneya dzieje się sporo i obok tytułowej syrenki, czarnego charakteru Urszuli i przystojnego księcia jest też ogrom innych bohaterów. Krab Sebastian śpiewający: “Na morza dnie, na morza dnie, bo tam, gdzie sucho, może być krucho, posłuchaj mnie!” jeszcze na długo zapada w pamięci po zakończeniu seansu, a pełna akcji i kolorów przygoda zachwyca zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców. Bajkę “Mała syrenka” można obejrzeć w ramach abonamentu Disney+.

Nowe bajki Disneya. 10 najlepszych filmów animowanych

Lista 10 nowych bajek Disneya, które warto zobaczyć. Filmy ze zbiorów The Walt Disney Company z ostatnich lat to popularne bajki, które najczęściej powstają komputerowo. Nie umniejsza to jednak ich urokowi i kolejne pozycje trafiają do zestawień najlepszych bajek Disneya. Oto przykładowe 10 nowych najlepszych filmów animowanych Disneya.

 1. Co w duszy gra
 2. W głowie się nie mieści
 3. Nasze magiczne Encanto
 4. Coco
 5. Kraina lodu
 6. Iniemamocni
 7. Toy Story
 8. Między nami żywiołami
 9. To nie wypanda
 10. Raya i ostatni smok

Co w duszy gra

Animacja Walt Disney Pictures i Pixar Animation Studios z 2020 r. o tytule oryg. “Soul” zdobyła wysokie oceny widzów, a także dwa Oscary. To fajna bajka Disneya dla całej rodziny, choć młodszym użytkownikom przyda się wsparcie starszych odbiorców w wyjaśnianiu niektórych scen – ponieważ bohater, Joe Gardner przeżywa swego rodzaju kryzys i zastanawia się: “Jaki cel ma moje życie?”. Nieoczekiwany wypadek sprawia, że Joe patrzy na wszystko z zupełnie innej perspektywy, a widz śledzi to razem z nim. “Co w duszy gra” jest do obejrzenia w Disney+.

W głowie się nie mieści

Animacja z 2015 roku doczekała się kontynuacji – “W głowie się nie mieści 2” ma premierę w kinach 12 czerwca 2024 r. To fajna bajka Disneya i Pixara dla całej rodziny. Fabuła skupia się na tym, co dzieje się w głowie dziewczynki imieniem Riley – jej życiem kieruje pięć emocji: Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek. W drugiej części “W głowie się nie mieści” widz pozna nowe emocje – Riley stała się bowiem nastolatką, a jak wiadomo – to wszystko zmienia. Przed pójściem w czerwcu do kina na “W głowie się nie mieści 2” warto obejrzeć pierwszą część – bajka jest dostępna w Disney+.

Nasze magiczne Encanto

Do najlepszych bajek Disneya dołączyła niedawno produkcja “Nasze magiczne Encanto”. Animacja z 2021 roku o perypetiach obdarzonej mocami kolumbijskiej rodziny i rodzynku – Mirabel, która jako jedyna wśród bliskich zdaje się nie posiadać żadnego daru tak bardzo ujęła widzów i krytyków, że zdobyła Oscara. Bajkę tę, podobnie jak wspomniane wyżej, też można obejrzeć w Disney+.

Animacja “Coco” to film numer jeden roku 2017 według zestawienia w serwisie Filmweb. Oceny widzów i zgarnięte statuetki (dwa Oscary i 34 inne nagrody) mówią same za siebie – to zdecydowanie jedna z najlepszych nowych bajek Disneya (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios). Dwunastoletni chłopiec – Miguel w wyniku pogoni za marzeniami o muzycznej karierze trafia w nieoczekiwane miejsce – do kolorowej Krainy Umarłych. Przygoda dla całej rodziny! “Coco” można obejrzeć w Disney+. W sieci pojawiły się doniesienia o “Coco 2” planowanym na 2024/2025 rok, jednak zagraniczne media ustaliły jednoznacznie, że są to plotki – Disney nie ogłosił prac nad “Coco 2”.

Kraina lodu

“Kraina lodu” z 2013 r. i “Kraina lodu 2” z 2019 r., a także inne animacje z tego uniwersum szturmem podbiły serca dzieci (i dorosłych) na całym świecie. Piosenka “Mam tę moc”, którą w polskiej wersji tej bajki Disneya śpiewa Katarzyna Łaska, również okazała się absolutnym hitem. Fabuła tej popularnej bajki Disneya osadzona w mroźnych okolicznościach dotyczy perypetii księżniczki Elsy i jej siostry Anny, a całość okraszona jest humorem bałwana Olafa. “Kraina lodu” i “Kraina lodu 2” a także inne związane z tym światem produkcje dostępne są w Disney+.

Iniemamocni

“Iniemamocni” z 2004 r. oraz “Iniemamocni 2” z 2018 r. to kolejny fenomen, z którym związane są także dodatkowe osadzone w tym świecie produkcji. Pixar Animation Studios wraz z Walt Disney Pictures w tych familijnych filmach komediowych ukazują perypetie rodziny dawnych superbohaterów o nietuzinkowych umiejętnościach (no bo np. bycie Elastyną z mocą niezwykłego rozciągania ciała nie jest zbyt typowe u innych tego typu postaci). Dla wielu osób druga część jest jeszcze śmieszniejsza niż pierwsza, a obie plasują się wysoko we wszelkich zestawieniach najlepszych filmów animowanych. Bajka “Iniemamocni” 1 i 2 dostępna jest w ramach subskrypcji Disney+.

“Ty druha we mnie masz” nuci każdy miłośnik serii “Tory Story”, której ostatnia, czwarta część wyszła w 2019 roku, a innych animacji z tego uniwersum również jest cała masa (np. “Buzz Astral” z 2022 r.). Cała seria “Toy Story” to oryginalna produkcja Pixara, który z czasem trafił w skład The Walt Disney Company. O przygodach kowboja Chudego, astronauty Buzza i innych zabawek Andy’ego nie ma co opowiadać – lepiej zrobić maraton wszystkich części i animacji dodatkowych, bo wszystkie części “Toy Story” mają status kultowych. “Toy Story 4” i resztę części serii można obejrzeć w Disney+.

Między nami żywiołami

Fajna bajka Disneya (Pixar Animation Studios / Walt Disney Pictures) z 2023 roku jest – wraz z dokumentem opowiadającym o historii jej tworzenia i pomyśle na fabułę – dostępna w Disney+. Urocza historia w “Między nami żywiołami” pokazuje, że nawet ogień i woda mogą się dogadać – a dzięki próbom zrozumienia i połączenia swoich odmienności odkryją świat na nowo. Ten film animowany Disneya udowadnia, że przeciwieństwa się przyciągają!

To nie wypanda

Warte obejrzenia filmy Disneya dotykają różnych tematów – “To nie wypanda” (Pixar Animation Studios / Walt Disney Pictures) jest świetnym tego przykładem. Trzynastolatka Mei, która jest główną bohaterką tej fajnej bajki Disneya, zmaga się z pewną przypadłością… za każdym razem, gdy odczuwa silne emocje, zamienia się w ogromną pandkę rudą! Wiąże się z tym chaos okresu dojrzewania, ale j … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKontrola butli i instalacji LPG w samochodach. Wysokie kary za przegapienie terminu
Następny artykułОбзор цены на хлеб: за месяц некоторые сорта существенно подорожали