A A+ A++

Amerykański „Forbes” już po raz trzeci stworzył Ranking 300 Najlepszych pracodawców dla kobiet w USA. Na liście znalazło się wiele globalnych koncernów, w tym te obecne w Polsce, które swoją politykę i kulturę zmieniły w oddziałach na całym świecie.

Zobacz także: Podwyżka i awans na urlopie macierzyńskim? Tak, to możliwe

Współpracując z firmą badawczą Statista, „Forbes” przeprowadził badanie na przełomie marca i kwietnia 2020 r., jeszcze zanim skutki kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa były odczuwalne. W ankiecie wzięło udział 75 tys. pracowników firm zatrudniających ponad tysiąc osób. Większość badanych stanowiły kobiety – 45 tys.

Respondenci reprezentowali wszystkie sektory przemysłu – w sumie 31 branż – i zostali poproszeni o podzielenie się opinią na szereg tematów związanych z kulturą firmy, możliwością rozwoju zawodowego, wizerunkiem pracodawcy, warunkami pracy, wynagrodzeniem i różnorodnością.

Metodologia badania

Wszystkie ankiety były anonimowe, dzięki czemu uczestnicy mogli otwarcie podzielić się swoimi opiniami. Respondentów najpierw poproszono o ocenę swoich organizacji na podstawie takich kryteriów, jak warunki pracy, różnorodność oraz prawdopodobieństwo, że polecą swojego pracodawcę innym. Odpowiedzi te zostały przejrzane pod kątem potencjalnych różnic między płciami. Jeśli więc na przykład kobiety źle oceniły organizację pod względem różnorodności, a mężczyźni ocenili ją wysoko, Statista wzięła to pod uwagę i odpowiednio dostosowała wynik firmy. Firma badawcza poprosiła również respondentki o ocenę swoich pracodawców pod kątem takich czynników, jak urlop rodzicielski, dyskryminacja i równość wynagrodzeń.

Ocena została oparta na czterech kryteriach:

1. Zalecenia bezpośrednie dotyczące ogólnych tematów pracy – pracowników poproszono o wyrażenie opinii na szereg tematów związanych z atmosferą i rozwojem zawodowym, wizerunkiem pracodawcy, warunkami pracy, wynagrodzeniem, miejscem pracy i różnorodnością w odniesieniu do własnego pracodawcy. Odsetek zgodności lub sprzeciwu w odniesieniu do oświadczeń mierzono na 5-stopniowej skali. Dodatkowo pytano także o prawdopodobieństwo polecenia własnego pracodawcy.

2. Bezpośrednie rekomendacje istotne w szczególności dla kobiet – w tym bloku pytań respondentki poproszono o ocenę swoich pracodawców w zakresie urlopu rodzicielskiego, wsparcia rodziny, elastyczności, dyskryminacji, reprezentacji kobiet i kariery, równości wynagrodzeń.

3. Rekomendacje pośrednie – uczestnicy ankiety mieli dodatkową możliwość oceny innych pracodawców ze swojej branży, którzy ich zdaniem pozytywnie lub negatywnie wyróżniają się pod względem różnorodności.

4. Różnorodność wśród kadry kierowniczej i zarządu – na podstawie szeroko zakrojonych badań utworzono indeks oparty na udziale kobiet na stanowiskach kierowniczych lub w zarządzie firmy. Statista przeanalizowała te dane dla każdej firmy, korzystając z publicznych informacji o firmach.

Firmy, które zyskują, wspierając kobiety, i te, które tracą, jeśli tego nie robią

W tegorocznym rankingu „Forbesa” pierwsze miejsce zajęła firma REI, sprzedawca artykułów sportowych, z wynikiem 87,6. W porównaniu z listą z 2019 r. REI przeskoczył o 20 pozycji. W 2019 roku firma przeprowadziła wewnętrzne szkolenie z przywództwa dla wszystkich menedżerów, a także zaoferowała swoim pracownikom (14 tys.) szkolenie w zakresie uprzedzeń. W ubiegłym roku kobiety stanowiły 38 proc. członków zarządu, połowę wyższego kierownictwa, 44 proc. kierownictwa handlu detalicznego i 45 proc. ogólnej siły roboczej.

Niestety podobnie jak wiele innych sklepów stacjonarnych w USA, pandemia koronawirusa odbiła się także na REI, który w kwietniu zwolnił 90 proc. pracowników, a w lipcu kolejne 5 proc. Jeszcze w maju Eric Artz, dyrektor generalny REI, przypominał, że firma wciąż wyznaje te same wartości i stawia ludzi przed zyskiem, nadal angażując się w promowanie różnorodności, równości i integracji w … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga! Oszustwa metodą „na bon turystyczny”
Następny artykułGorlice. Czasowa zmiana organizacji ruchu, która potrwa do przyszłego roku.