A A+ A++

Najdłuższe słowo na świecie w wersji anglojęzycznej ma aż 189 819 liter, a brzmi ono methionylthreonylthreonyl … isoleucine. Co robi wielokropek wewnątrz wyrazu? Bez niego trudno byłoby o czytelny zapis. Wyraz ten jest chemiczną nazwą tytyny, czyli długiego, włóknistego białka mięśni poprzecznie prążkowanych u kręgowców. Tytyna jest największym znanym białkiem. Wymówienie pełnej nazwy zajmuje 3 godziny i 33 minuty.

Jakie jest najdłuższe słowo na świecie i ile ma liter?

Najdłuższe słowo, jakie występuje na świecie, nie należy do najłatwiejszych – zarówno do zapisu, jak i do wymowy. Liczy ono aż 189 919 liter, a gdyby ktoś zdecydował się je przeczytać, to oszacowano, że zajęłoby mu to ok. 3,5 godziny. 

Dokładny zapis można znaleźć w sieci, jednak bardzo często można znaleźć słowo również pod skrótem methionylthreonylthreonylglutaminyl … isoleucine. Nazwa ta odnosi się do chemicznej nazwy oznaczającej włókniste białko mięśni poprzecznie prążkowanych, które wyróżniają kręgowce.

Według Księgi Rekordów Guinnessa to inne słowo zasługuje na miano najdłuższego na świecie. Jest to słowo złożone, które liczy 195 znaków w oryginale i aż 428 w transkrypcji (alfabet łaciński). Znajdziesz je w sieci, wpisując: nirantarāndhakāritā … lokān. 

Wspomniane najdłuższe słowo uznane za rekordowe pochodzi z literatury i po raz pierwszy użyto go w XVI wieku. Pojawiło się ono w książce, która została napisana przez królową Tirumalãmbã. Jego znaczenie to opis jednego z regionów Indii.

Ostatnie miejsce na podium zajmuje słowo w języku afrikaans – jest to jeden z oficjalnych języków RPA. Ma ono aż 136 liter i w skrócie oznacza ono konferencję prasową w związku z przemówieniem przedstawiciela związków zawodowych na temat strajku w salonie samochodów używanych. Jest to: 

Tweedehandsemotorverkoopsmannevakbondstakingsvergaderingsameroeperstoespra-akskrywerspersverklaringuitreikingsmediakonferensieaankondiging.

Najdłuższe słowo na świecie znajdujące się w słowniku The Oxford English Dictionary to Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonkurs plastyczny POŻAR LASU? DZIAŁAJ ZAWCZASU!
Następny artykułKoszmarny wypadek na Wrak Race