A A+ A++

Najlepsza kandydatka na kierownika projektów w firmie z branży produkcyjnej otrzymała ofertę pracy. Dwa dni później dzwoni do HR menedżerki, która przekazała jej dobre wieści, aby upewnić się, czy firma jest zdecydowana ją zatrudnić, a szefowie są przekonani, że ona poradzi sobie na tym stanowisku. Dodała, że jeśli pracodawca zmieniłby zdanie, to ona zrozumie, bo wie, że nie jest idealna. W rekrutacji pokonała wielu kandydatów, którzy – choć nie posiadali jej kompetencji – byli pewni, że poradzą sobie na tym stanowisku. Ona jednak nie…

– Wciąż nie mogę otrzymać awansu, bardzo chciałabym, aby ktoś wreszcie dostrzegł mnie i moją ciężką pracę. Siedzę po godzinach, daję z siebie wszystko, ale szefowie nie traktują mnie poważnie. Wiem, że muszę się jeszcze dużo nauczyć, jednak marzę o tym, aby ktoś zauważył i docenił, jak się poświęcam… – mówi kobieta na stanowisku specjalisty w branży nowoczesnych technologii.

Z kolei inna mówi: – Chciałabym zmienić pracę, ale boję się, że moje CV nie jest wystarczająco dobre, aby aplikować na stanowiska, które mnie interesują. Nie spełniam wszystkich kryteriów z ogłoszenia…

Co łączy te historie? Brak pewności siebie i perfekcjonizm, które nie pozwalają cieszyć się ze swoich osiągnięć, sięgać po więcej i z sukcesem realizować marzeń zawodowych czy prywatnych.

Kobietom brakuje pewności siebie. Choć sytuacja się zmienia, wciąż kultura, wychowanie i presja społeczna sprawiają, że wiele z nas uważa się za niewystarczająco dobre. Bez względu na wykształcenie czy pozycję w organizacji kobiety nie są zadowolone ze swoich osiągnięć, uważając, że powinny robić coś lepiej, że powinny skończyć kolejny kurs, kolejne studia, aby być gotowe na następny krok.

Czytaj więcej: Mierzmy wysoko i sięgajmy po więcej!

1. Skąd bierze się presja, którą nakładamy na siebie?

Od dziecka dziewczynkom stawiało się o wiele wyższe wymagania niż chłopcom. Oczekiwało się od nich perfekcji lub bardzo dobrej jakości, podczas gdy chłopców częściej chwaliło się za sam fakt, że próbowali. To, czy w dzieciństwie słyszałaś więcej komunikatów wspierających: „spróbuj”, „dasz radę”, „brawo, że spróbowałaś”, „to ważne, co mówisz”, „zdecyduj sama”, czy też podcinających skrzydła: „nie zabieraj się za to”, „nie masz do tego talentu”, „stać cię na więcej”, ma ogromny wpływ na to, jak dziś postrzegasz siebie. Większość z tych komunikatów wypowiadana była z dobrą intencją – nasi rodzice czy opiekunowie chcieli, abyśmy dobrze wypadły, postarały się bardziej, często też nie umieli inaczej, bo sami byli raczej poprawiani lub korygowani niż chwaleni. Bez względu na intencje te komunikaty pozostawiły w nas ślad — pozytywny lub negatywny.

Choć na swoje wychowanie nie masz wpływu, możesz przypomnieć sobie, jakie słowa słyszałaś od rodziców i opiekunów. Czy w domu zachęcano cię do próbowania, czy też oczekiwano tylko świetnych rezultatów bez prawa do błędu? Czy z porażek mogłaś wyciągać lekcje, czy też czułaś, że jesteś na ich podstawie negatywnie oceniana?

Nie możesz zmienić przeszłości, możesz jednak zdać sobie sprawę z tego, co cię ukształtowało, i zacząć pracować nad swoją pewnością siebie. Wychowanie to jeden z elementów, które wpływają na to, jak pewna siebie czujesz się dziś, ale nie tylko. Przypomnij sobie, co słyszałaś w dzieciństwie, i spójrz na to z perspektywy dorosłej osoby. Czy osoby, które oceniały twoje zdolności i potencjał, rzeczywiście miały potrzebne do tego wiedzę i kompetencje? Dziś możesz wiele zmienić. Na przykład zapisać się na kurs pewności siebie albo skorzystać z pomocy coacha, aby zacząć budować swoją samoświadomość, a tym samym podnosić samoocenę.

Tylko pozornie pewne siebie osoby nigdy nie mają gorszych dni i nigdy się nie wahają. One również, stając przed dużymi wyzwaniami, czują obawy i miewają wątpliwości, czy sobie poradzą. Różnica jest taka, że pewne siebie osoby potrafią szybko naprowadzić się na właściwe tory. Kiedy są w dołku, jest on tymczasowy, ponieważ w siebie wierzą, mają pozytywne przekonania na swój temat. Potrafią tak ze sobą porozmawiać, aby zamiast kopać pod sobą jeszcze głębszy dołek, krok po kroku go zasypywać. I wydostać się na powierzchnię.

2. Pewność siebie czy arogancja?

Niektórzy sądzą, że pewność siebie jest tożsama … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZiemia za paznokciami Bożeny Schabikowskiej. “Na imprezie czy w wywiadzie to świetnie brzmi: prowadzę winnicę”
Następny artykułMedycyna estetyczna. Jak znów wyglądać młodo?