A A+ A++

Nagroda Architektoniczna firmowana przez tygodnik „Polityka” zostanie przyznana już po raz dziewiąty.  „Skromne i pożyteczne – tyle można powiedzieć o nich wszystkich. A różnią się w detalach” – piszą organizatorzy o pięciu obiektach wytypowanych do finału. Wybrano je spośród 79 zrealizowanych projektów.

Prezentując nominowane projekty organizatorzy podkreślają, że „nagroda jest przyznawana za estetykę: projekty najbardziej pożyteczne, oryginalne, a zarazem przyjemne do oglądania”

Zagłosuj na wrocławskie nominacje!

Laureata Grand Prix wskaże jury, ale swojego faworyta mogą wskazać także czytelnicy popularnego tygodnika głosując za pośrednictwem formularza na stronie internetowej „Polityki”.

Precyzyjny pomysł na osiedle

Na liście nominowanych jest osiedle Nowe Żerniki (WuWa2), przygotowany przez 44 różne pracownie architektoniczne.

„Polityka” pisze o osiedlu na Żernikach: – W 2019 r. zakończył się pierwszy etap tej realizacji, zgodnie i sprawnie koordynowanej przez władze Wrocławia (architekt miejski Piotr Fokczyński), lokalne oddziały SARP i Izby Architektów i jednego z akuszerów pomysłu Zbigniewa Maćkowa. Przygotowano precyzyjny plan urbanistyczny całego osiedla, a miasto zaczęło sprzedawać ziemię deweloperom, którzy zagwarantowali jego przestrzeganie.

Dziś Nowe Żerniki liczą już 3 tys. mieszkańców rozlokowanych na 10 ha gruntu (docelowo całość liczyć będzie 40 ha) w budynkach o skali i estetyce przyjaznej ludziom.

Otwarto już pierwszy żłobek, a powodem do dumy jest budynek TBS-u łączący trzy funkcje: mieszkania z serwisem opiekuńczym dla osób starszych i niepełnosprawnych, mieszkania na wynajem oraz przedszkole. A w najbliższych planach są: dom kultury, przychodnia, boisko sportowe, osiedlowy bazarek, zespół szkolno-przedszkolny oraz oczywiście kolejne mieszkania i powierzchnie biurowe.

Biurowiec w historycznym otoczeniu

Wśród nominowanych jest wrocławski budynek biurowy Nowy Targ, którego projekt przygotowany został przez Maćków Pracownia Projektowa.

To obiekt o kubaturze 120 tys. metrów sześciennych, ma w nim pracować ok. trzech tysięcy osób.

– Na szczęście bryła nie wydaje się ciężka i dominująca nad otoczeniem, co projektant osiągnął za pomocą kilku formalnych zabiegów, m.in. dzięki przeszklonym patio, które oddzielają poszczególne moduły gmachu. Pomimo że inwestycja ma charakter typowo komercyjny, to jednak została pomyślana z dużym szacunkiem dla historycznej tkanki miasta i może stanowić wzór, jak bez arogancji można stawiać biurowce – napisano w uzasadnieniu nominacji.

Do Nagrody Architektonicznej „Polityki” nominowane zostały także:

  • Dom dla Bezdomnych Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia, Jankowice, projekt: XYstudio;
  • Dom Kwadrantowy, okolice Warszawy, projekt: KWK Promes Robert Konieczny;
  • Ośrodek Sportów Wodnych – baza kajakarska, Augustów, Projekt: PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne, INOONI Jakub Zygmunt i Martyna Lenart-Zygmunt.

Fot. Jarosław Ratajczak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus na świecie. Raport 8 kwietnia
Następny artykułUM Suwałki: Obowiązek zasłaniania ust i nosa już wkrótce, a zasady bezpieczeństwa na dłużej