A A+ A++

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych od dłuższego czasu jest przedmiotem wielu kontrowersji i wzbudza spore emocje wśród środowisk twórczych i organizacji zarządzających tymi prawami. 

Mimo to w końcu udało się skierować projekt do prac sejmowych. Ten termin wydaje się być i tak mało satysfakcjonujący biorąc pod uwagę, że stało się to trzy lata po tym, jak w 2021 roku minął termin wdrożenia przepisów unijnej dyrektywy.

Jak przypomina Interia Biznes, “dotychczasowe protesty uliczne artystów i rozmowy z kierownictwem resortu kultury skupiały się wokół kwestii wypłaty tantiem z tytułu wyświetlania utworów w internecie, a więc np. za pośrednictwem platform streamingowych”. 

Reemitowanie utworów. Przyjęto kontrowersyjną poprawkę

Podczas prac okazało się, że problemów jest więcej. Jeden z nich dotyczy reemitowania utworów. Pod tym kątem stworzono jedną z poprawek, przeciwko której był sam resort. 

Zmianę, która wprowadza tantiemy z reemisji, wprowadzono tuż przed skierowaniem projektu do drugiego czytania, mimo sprzeciwu resortu kultury – zauważa Interia Biznes.

Przedstawiciele branży zarzucają brak konsultacji społecznych. Ich zdaniem konsekwencją wprowadzenia zmian może być “ryzyko upadłości małych firm, skokowy wzrost opłat na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi”.

ZOBACZ: Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

“Przedstawiciele Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej, Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom oraz Związku Telewizji Kablowych w Polsce wydali oświadczenie, w którym przyznali, że zmiana ta przyczyni się do obciążenia polskich przedsiębiorców telekomunikacyjnych kolejnymi 40 mln zł rocznie na OZZ z tytułu reemisji utworów. W praktyce oznaczałoby to wzrost o 20 proc. wobec uiszczanych już 200 mln z” – czytamy.

Według ekspertów poprawka ma być próbą obciążenia dodatkowymi kosztami użytkowników. Więcej na ten temat w Interia Biznes. 

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKlamka zapadła. Znamy los byłego selekcjonera Polski
Następny artykułDiecezja płocka: księża poznają procedury wynikające z tzw. „ustawy Kamilka”