A A+ A++

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Warszawy? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego podtrzymał decyzję powiatowego nadzoru o wstrzymaniu prac w Lesie Bemowskim. Chodzi o głośną budowę “covidowego” osiedla w otulinie rezerwatu przyrody Łosiowe Błota.

Spółka powiązana z biznesmenem Marianem Okręglickim powołała się na ustawę antykoronawirusową, która pozwalała w nadzwyczajnym trybie, nawet wbrew planom zagospodarowania terenu i bez konieczności starania się o pozwolenie na budowę, realizować inwestycje służące walce z epidemią. Inwestor postanowił zbudować 15 domów jednorodzinnych. Zapewniał, że wpiszą się w walkę z koronawirusem, bo będą wynajmowane osobom odbywającym kwarantannę. We wrześniu zaczął pierwsze prace – wyciął drzewa.

Stanowczo zaprotestował wójt gminy Stare Babice. “Mamy do czynienia z ewidentnym nadużyciem, to próba zrealizowania klasycznego osiedla mieszkaniowego, przeznaczonego do obrotu rynkowego, pod przykrywką walki z pandemią ” – napisał w piśmie do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, nalegając, by zatrzymał prace.

Powiatowy nadzór budowlany nakazał wstrzymanie budowy. Inwestor odwołał się. Wojewódzki nadzór budowlany właśnie rozpatrzył odwołanie. Podtrzymał decyzję pierwszej instancji. “Nie ulega wątpliwości, że doszło do samowolnego rozpoczęcia budowy 15 budynków jednorodzinnych” – stwierdził w piśmie, które na swoim profilu facebookowym opublikowało stowarzyszenie “Nie dla zabudowy Lasu Bemowskiego”.

Urzędnicy nadzoru budowlanego dodali, że warunkiem koniecznym, by skorzystać z ustawy antykoronawirusowej jest to, że “powinien zaistnieć ciąg przyczynowo-skutkowy między działaniem inwestora a tym czy inwestycja zwalcza COVID-19”.

“Zdaniem organu nie sposób uznać, aby osiedle domków mieszkalnych jednorodzinnych budowanych przez spółkę deweloperską miało charakter szeroko pojętej infrastruktury medycznej, której celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu, profilaktyka i zwalczanie epidemii. Inwestycja ma charakter komercyjny, nie służy celom społecznym” – stwierdziła Renata Sobolewska-Szyszko, naczelnik wydziału orzeczniczo-prawnego Mazowieckiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

I odesłała inwestora, by, jeśli chce kontynuować budowę, dostarczył dokumenty niezbędne, by wydać pozwolenie na budowę, w tym zaświadczenie wójta o zgodności inwestycji z planem zagospodarowania.

Plan zagospodarowania tego rejonu Lasu Bemowskiego nie dopuszcza zabudowy. Inwestor zatem nie może dostać zaświadczenia, a budowa nie ma prawa toczyć się dalej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNOWA, KAPSUŁOWA KOLEKCJA JENNY FAIRY OWN OCCASION
Następny artykułSzpital dostał pieniądze na zakup 25 łóżek