A A+ A++

Wspomniany powyżej system opustów bazuje na mechanizmie „wymiany”, który został uregulowany w art. 4 ust. 1. ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zakłada on, iż sprzedawca zobowiązany dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne przez prosumenta energii odnawialnej wytwarzającego energię elektryczną w mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej:

– większej niż 10 kW – w stosunku ilościowym 1 do 0,7;

– nie większej niż 10 kW – w stosunku ilościowym 1 do 0,8.

W konsekwencji należy wskazać, iż prosument jest każdorazowo „stratny” na wskazanym systemie opustów odpowiednio 30 proc. lub 20 proc. Innymi słowy, przedsiębiorstwo energetyczne pobiera nieodpłatnie na każdorazowej „wymianie” energii elektrycznej z prosumentem odpowiednio 30 proc. lub 20 proc. otrzymanej od niego energii (wytworzonej ze źródeł odnawialnych). Tytułem przykładu – w sytuacji, gdy prosument wprowadzi do sieci przesyłowej energię elektryczną (ze źródeł odnawialnych) w ilości 1,0 kW, przedsiębiorstwo energetyczne zatrzyma energię elektryczną w ilości odpowiednio 0,2 kW lub 0,3 kW – jest to ilość energii elektrycznej, która nie zostaje zwrócona na rzecz prosumenta.

Wspomniana nadwyżka energii elektrycznej pozostawiona po stronie przedsiębiorstwa energetycznego stanowi swoistego rodzaju dodatkowe wynagrodzenia dla tego podmiotu tytułem pokrycia kosztów jego działalności, w tym poniesionych opłat. Z drugiej strony, prosument energii odnawialnej uczestniczący w systemie opustów, nie uiszcza na rzecz sprzedawcy zobowiązanego opłat z tytułu jej rozliczenia oraz opłat za usługi dystrybucyjne, o czym art. 4 ust. 4. ustawy o odnawialnych źródłach energii. Wskazany opust pokrywa opłatę za usługę dystrybucji energii elektrycznej uiszczaną przez sprzedawcę do operatora systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej oraz opłatę za magazynowanie energii elektrycznej udostępnionej do przesyłu.

Czytaj także: 22-latek założył firmę w branży OZE. W osiem miesięcy wykręcił 2 mln zł zysku

Nadchodzi prawdziwa rewolucja

Model rozliczeń, który ma obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. – tzw. net-billing zakłada, że energia wprowadzona przez prosumenta do sieci będzie odkupowana przez przedsiębiorstwo energetyczne według jej wartości rynkowej.

W systemie opustowym, który będzie obowiązywał do końca marca 2022 roku prosumenci mają możliwość elastycznego rozliczania energii wprowadzonej do sieci i e … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRendery gniazda AMD AM5 pokazują przewagę nad podstawką Alder Lake w chłodzeniu
Następny artykułAnti-vaccine protesters try to storm Bulgaria's parliament