A A+ A++

Rywalizować będą wioślarze i wioślarki, którzy należą do polskiego Stowarzyszenia Absolwentów Oxfordu i Cambridge. Wszyscy wiosłowali na studiach, niektórzy dość dawno, nawet na początku lat 70.

–  Rok temu zarząd stowarzyszenia przejęło nowe pokolenie. Czuliśmy, że musimy urozmaicić ofertę naszych wydarzeń. Rzuciłam pomysł wyścigu – opowiada Ola Mazzini, członkini stowarzyszenia i organizatorka sobotniej imprezy. W 2018 roku przeprowadziła się do Warszawy z Londynu i wróciła do wioślarstwa, wcześniej wiosłowała na studiach.

– Przez covid nie było możliwości spotkania się wewnątrz, więc pomyślałam, że zawody wioślarskie są dobrym sposobem integracji na powietrzu. Jest to też ustanowienie nowej tradycji na Wiśle – wzorem wyścigu Oxford vs Cambridge na Tamizie w Londynie, najbardziej znanych zawodów wioślarskich na świecie. Pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem absolwentów i klubu Towarzystwa Wisła dla Wioślarzy (TWDW), który jest naszym gospodarzem. To klub amatorski, założony 5 lat temu przez polskich i brytyjskich entuzjastów wioślarstwa. Zapewniają nam sprzęt i sędziów – opowiada organizatorka wydarzenia.

W zawodach biorą udział dwie łodzie ośmioosobowe ze sternikiem (tzw. ósemki wioślarskie). – Zawodników będzie więc 18 (8 wioślarzy w każdej łodzi i po jednym sterniku na załogę). Sterniczką Oxfordu będzie Cordelia Buchanan-Ponczek, która sterowała damską ósemką Oxfordu w wyścigu Oxford vs Cambridge, a sterniczką Cambridge będę ja – mówi Ola Mazzini. – Wśród widzów spodziewamy się ponad stu osób ze stowarzyszenia wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Będziemy oczekiwać także pani Anny Clunes, ambasador Zjednoczonego Królestwa. I oczywiście zapraszamy wszystkich zainteresowanych do oglądania i dopingowania.

Początek imprezy o godz. 11.15. Miejsce startu łodzi jest wyznaczone na środku rzeki, mniej więcej na wysokości siedziby Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, w pobliżu mostu Poniatowskiego, a meta w pobliżu mostu Łazienkowskiego. Widzowie będą oglądać rywalizację z brzegu. Częścią wydarzenia będzie piknik dla członków i przyjaciół stowarzyszenia w siedzibie TWDW po praskiej stronie Wisły.

Stowarzyszenie Absolwentów Oxfordu i Cambridge w Polsce powstało 20 lat temu. Założycielami byli m.in. prof. Zbigniew Pełczyński, Radosław Sikorski oraz Władysław Bartoszewski. Stowarzyszenie organizuje nieformalne imprezy towarzyskie i kolacje, debaty oraz spotkania z mówcami ze świata nauki, polityki, historii i z działaczami społecznymi. – Obecnie mamy w stowarzyszeniu grono 275 członków, wśród nich jest m.in. ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce – mówi Ola Mazzini.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNBA: Czy Rose latem zmieni klub? Lakers w gronie zainteresowanych
Następny artykułRuszyła rewitalizacja Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim