A A+ A++

Gmina Miasta Toruń, wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnych przedsiębiorców, wprowadziła rozwiązania, które mają pomóc przedstawicielom tych branż, które ze względu na pandemię COVID-19 mogą funkcjonować w znacznie ograniczonym trybie.

Podczas listopadowej sesji Rady Miasta Torunia, radni przegłosowali projekt uchwały zmieniającą wysokość czynszów od najemców lokali gminnych. Uchwała zakłada obniżenie czynszu gminnych lokali użytkowych w wysokości 90% stawki za każdy miesiąc najmu, z zastrzeżeniem, że w budynkach, gdzie istnieją wspólnoty mieszkaniowe, obniżka nie będzie niższa od sumy zaliczek na koszty eksploatacyjne i fundusz remontowy obciążający Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Z ulgi skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym złożenie wniosku zaprzestali powadzenie działalności gospodarczej lub istotnie ograniczyli jej zakres w wynajmowanym lokalu. Wykazać będą musieli przy tym, że odnotowali spadek wynoszący nie mniej niż 40% przychodów uzyskanych w analogicznym okresie roku 2019.

Tę samą obniżką objęto organizacje pozarządowe niedziałające w celu osiągnięcia zysku, jeśli ich działalność na mocy obowiązujących przepisów zostanie zakazana lub ograniczona.
Najemcy, którzy będą ubiegać się o tę formę pomocy, nie mogą zalegać z zapłatą zobowiązań wymaganych wobec ZGM-u na koniec miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku. Za zaległość nie uznawane będzie rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu jej płatności.

Rozszerzono także formy pomocy oferowane w ramach pakietu „Toruń dla przedsiębiorców”. Toruńscy przedsiębiorcy dotknięci skutkami ekonomicznymi pandemii mogą do 31 grudnia 2020 r. skorzystać w uproszczonej procedurze z odroczenia terminu płatności zaległych, bieżących lub przyszłych rat i rozłożenia na raty w zakresie zobowiązań z tytułu podatku od nieruchomości. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o rozszerzonym pakiecie.

Warunkiem udzielenia ulgi jest wykazanie, że u wnioskodawcy (podatnika) nastąpił spadek obrotów z powodu COVID-19 o co najmniej 25 % w dowolnym miesiącu przypadającym po dniu 31 stycznia 2020 r., w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

Z szeregu ulg mogą skorzystać także przedsiębiorczy z branży gastronomicznej. Wszystkie dostępne gminne instrumenty pomocowe zostały uruchomione, aby im pomóc:

  • Od 25 marca br. miasto stworzyło możliwość umorzenia czynszów najemcom miejskich lokali użytkowych.
  • Wprowadzono ulgę „na start” – 50% obniżki czynszu po okresie pierwszego zamrożenia gospodarki.
  • Od maja przez 3 miesiące obowiązywały obniżki za wynajem powierzchni pod ogródki gastronomiczne.
  • Dzięki zapisom Tarczy antykryzysowej wprowadzono trzymiesięczne zwolnienie z podatku od nieruchomości dla tych przedsiębiorców, którzy w I półroczu, w ciągu dwóch kolejnych miesięcy, utracili 50% przychodów w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, zarówno wiosną, jak i obecnie umożliwiło zawieszenie odbioru nieczystości, co skutkowało odstąpieniem od opłat z tego tytułu.

fot. Małgorzata Litwin

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzienny raport o koronawirusie na dzień 23 listopada 2020 r.:
Następny artykułSprawa 14-latka z Krapkowic. Miasto rozważa cofnięcie dotacji dla lokalnej policji