A A+ A++

Ludzki mózg stanowi jeden z najbardziej skomplikowanych, a przy tym zadziwiających organów w naszym ciele. Odpowiedzialny za kontrolę i sterowanie naszymi funkcjami poznawczymi oraz zachowaniami, od wielu lat stanowi obiekt zainteresowań badaczy z różnych dziedzin – w tym także medycyny oraz psychologii.

Neuropsychologia to dziedzina psychologii klinicznej, która zajmuje się rozważaniami na temat tego, jak mózg i reszta układu nerwowego wpływają na funkcje poznawcze oraz zachowania danej osoby. Specjaliści z tej stosunkowo nowej gałęzi psychologii bardzo często koncentrują się na tym, w jaki sposób urazy bądź choroby mózgu wpływają na całościowe funkcjonowanie organizmu oraz jego działania. Neuropsycholog to natomiast psycholog kliniczny, który zdobył także wykształcenie z zakresu fizycznego funkcjonowania mózgu, jak i wszystkich jego składowych. Pomaga w zakresie diagnostyki, leczenia, a także szczegółowej profilaktyki zaburzeń psychicznych na tle neuronalnym. Z jakimi problemami warto się do niego zgłosić?

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Kiedy czujemy, że coś jest nie tak – wizyta u neuropsychologa

Neuropsycholog jest specjalistą dbającym o poprawną diagnostykę i leczenie pacjentów, u których stwierdzono występowanie problemów neurologicznych rzutujących na zdolności poznawcze. Dokonuje tego za pomocą połączenia wiedzy z zakresu psychologii i medycyny, a ściślej neurologii. W swojej pracy, wykwalifikowani neuropsychologie posługują się testami badającymi umiejętności poznawcze pacjenta, a także interpretacją badań tomografii czy rezonansu magnetycznego. Problematyka zaburzeń neuropsychologicznych dotyczy przede wszystkim zaburzeń funkcji poznawczych, takich jak mowa, pamięć, uwaga czy orientacja przestrzenno-wzrokowa. Do neuropsychologa bardzo często przychodzą osoby, które zgłaszają problemy w rozumieniu i artykułowaniu mowy, trudnościami w wykonywaniu prostych zadań, a także pacjenci, którzy czują się rozbici, a ich uwaga jest mocno rozpraszana przez natłok bodźców ze świata. Sama wizyta u neuropsychologa bazuje na zebraniu szczegółowego wywiadu, dotyczącego stanu zdrowia pacjenta.

Terapia neuropsychologiczna i wybór specjalisty

Terapia neuropsychologiczna opiera się na zjawisku neuroplastyczności mózgu. Zakłada się bowiem, że wielokrotność powtarzania konkretnych czynności wpływa tym samym na tworzenie się w mózgu coraz nowszych połączeń. Dzięki temu możliwe jest co najmniej częściowe odzyskanie sprawności z czasów przed uszkodzeniem mózgu bądź przyswojenie nowych sposobów radzenia sobie w codzienności. Ten rodzaj terapii oferuje między innymi Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Seksuologiczna. Na stronie internetowej spps.pl można dowiedzieć się więcej na temat specjalizacji jaką jest neuropsychologia, a także z jakimi zaburzeniami neurologicznymi sugeruje się wizytę u tego specjalisty. Poszukując neuropsychologa, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie, a także zakres pomocy jaką świadczy. Dobrze jest sprawdzić również opinie o danym specjaliście, zwłaszcza te pochodzące od zweryfikowanych osób, które miały okazję skorzystać z usług konkretnego neuropsychologa. Warto mieć świadomość, że nauka ta stale się rozwija, a na pacjentów coraz częściej czekają nowoczesne rozwiązania. Nie bez powodu neuropsychologię określa się jako przyszłościową dziedzinę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIle pączków trzeba zjeść, żeby przytyć 1 kg? To sporo kalorii
Następny artykułKomunikat Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI