A A+ A++

We wtorek, 17 stycznia w augustowskim Starostwie Powiatowym odbyło się oficjalne przekazanie pozwolenia na przebudowę tzw. Domu Turka. Znajdzie się tam filia Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Augustowie oraz muzeum.

W Domu Turka, byłej siedzibie NKWD i PUBP, powstanie miejsce pamięci poświęcone Ofiarom Obławy Augustowskiej i ofiarom terroru komunistycznego. Należy wspomnieć, że w Domu Turka przetrzymywano i przesłuchiwano aresztowanych w Obławie Augustowskiej z lipca 1945 roku. 

W przekazaniu pozwolenia na budowę uczestniczyli między innymi prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego w Warszawie i starosta Jarosław Szlaszyński. 

-Ta decyzja jest bardzo istotna dla dalszych prac nad Domem Turka i powstaniem Muzeum Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Od teraz instytut może ruszyć pełną parą z pracami nad tym obiektem. Zakładamy, że to będzie bardzo piękny budynek służący celom edukacyjnym, historycznym i upamiętnieniu wielkiej ofiary, jaką złożyła nasza ziemia i sąsiednie powiaty w czasie operacji nazywanej potocznie Obławą Augustowską -mówił podczas przekazania pozwolenia Jarosław Szlaszyński, starosta powiatu augustowskiego. -Kompletny i dopracowany wniosek o pozwolenie został złożony 21 grudnia ubiegłego roku, a decyzja została wydana 11 stycznia. Pracowaliśmy nad nią, jak widzicie, bardzo szybko, żeby instytut mógł jak najszybciej wejść na teren budowy, aby urzeczywistnić to, o czym marzyli mieszkańcy Ziemi Augustowskiej od wielu lat. 

Magdalena Gawin podkreśliła, że prace nad przygotowaniem Domu Turka do tej inwestycji były bardzo intensywne i trwały już od stycznia zeszłego roku.

-Bardzo się cieszymy z pozytywnej decyzji. Pracowaliśmy bardzo intensywnie przez cały rok. Prowadziliśmy wszystkie niezbędne badania, archeologiczne, konserwatorskie i konstrukcyjne.  Udało nam się przeprowadzić procedurę w szybkim trybie zaprojektuj-zbuduj -mówiła Magdalena Gawin. -Nie mogliśmy przewidzieć, że wybuchnie wojna na Ukrainie, która trochę pokrzyżowała nam plany. Nie chcieliśmy jednak zawieść mieszkańców Augustowa. Zależy nam, żeby powstała placówka muzealna, która nie będzie tylko miejscem pamięci trudnej historii, ale będzie przyciągała młode pokolenie. Ta nasza intensywna praca przez rok jest tylko kamyczkiem włożonym do tej ogromnej pracy, którą wykonały lokalne środowiska, by ocalić pamięć o Obławie Augustowskiej. Wszystkim za to dziękuję. Chciałabym także podziękować posłowi Zielińskiemu, dzięki któremu obchodzimy Ogólnopolski Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Pamiętajmy, że obława była największą akcją skierowaną przeciwko Polakom po zakończeniu II wojny światowej. 

Prace budowlane mają zakończyć się do końca tego roku, a potem rozpoczną się przygotowania wystawy stałej. Podczas prac konserwatorskich w celach więziennych Domu Turka odnaleziono namacalne ślady bytności więźniów, ale o tym i o kształcie Domu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej przeczytać będzie można w innym artykule „Więźniowie pozostawili swój ślad w Domu Turka”. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułERKON realizuje Projekt Absolwent  [ Społeczeństwo ]
Następny artykułNAPAD NA BANK W WOLI GUŁOWSKIEJ