A A+ A++

Z trendem wzrostowym w zakresie zgonów musimy się liczyć, bo jest to skutek wzrostu liczby zakażeń z ubiegłego tygodnia – mówił w czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak wyjaśniał, najwyższy od początku epidemii czwartkowy wynik liczby zgonów – 954, to efekt m.in. opóźnionego raportowania ze świąt.

– 954 zgony, które dzisiaj ogłaszamy. Takiej liczby nigdy nie podawaliśmy. Ta tendencja wzrostowa zawsze jest następstwem zwiększonej liczby zakażeń, postępujące w ciągu tygodnia zwiększenie liczby hospitalizacji. Właśnie kolejny tydzień, dwa tygodnie to jest wzrost liczby osób, które nie poradziły sobie w walce z koronawirusem – mówił W. Andrusiewicz.

–  Na ten dzisiejszy wynik, oprócz normalnej tendencji wzrostowej w zakresie zgonów wpłynęło raportowanie. mieliśmy do czynienia z okresem świątecznym, w który podmioty medyczne nie raportowały w takim cyklu bieżącym, jak raportują to na co dzień. Na te 954 dzisiejsze ogłoszone zgony mamy  w granicach 100 zgonów z Wielkiego piątku, 130 zgonów – z wielkiej soboty i 130 zgonów z wielkiej niedzieli – wyjaśniał rzecznik MZ.

– Na pewno z trendem wzrostowym w zakresie zgonów musimy się liczyć – stwierdził i tłumaczył, że wynika to ze wzrostów zakażeń w ubiegłym tygodniu.

Przypomnijmy, że resort zdrowia raportował w ostatnich dniach:

  • sobota – 571 zgonów
  • niedziela – 204 zgony
  • poniedziałek – 64 zgony
  • wtorek – 60 zgonów
  • środa – 638 zgonów

– Przy ponad 111 tys. testów, czyli przy bardzo dużej skali testowania w Polsce, mamy niecałe 28 tys. zakażeń i to jest rzeczywisty obraz, jak wygląda III fala epidemiczna w Polsce – mówiłł W.Andrusiewicz. – Mamy delikatne zejście ze szczytu i chcielibyśmy, żeby ten trend się utrzymał – wskazał podkreślając, że to zależy tylko od nas, jak zachowamy się w najbliższych dniach.

Podkreślał przy tym, że za tendencją spadkową zachorowań podąża tendencja wzrostowa liczby hospitalizowanych.

Trudna sytuacja w szpitalach

W.Andrusiewicz przyznał, że sytuacja w szpitalach jest nadal trudna, a województwa, gdzie sytuacja epidemiczna jest lepsza pomagają tym, gdzie jest ona bardzo trudna. – W Polsce mamy problem respiratorowy – przyznał. 

– Mimo że dzisiaj mamy spadek delikatny obłożenia łóżek szpitalnych, bo dzisiaj to obłożenie wzrosło nam na poziomie 170 łóżek, to w polskich szpitalach szczyt III fali właśnie się przetacza – wskazał i wyjaśnił, że w ostatnich dniach były odnotowywane wzrosty rzędu 900, 1000 lub 1100 dodatkowych hospitalizacji.

– To jest bardzo niebezpieczne dla polskiej służby zdrowia, to jest bardzo niebezpieczne dla nas jako dla społeczeństwa, dlatego musimy o siebie dbać w tych dniach – przekonywał. 

Rzecznik mówił też o sytuacji na Śląsku, gdzie bliska jest granica obłożenia łóżek szpitalnych, i w Małopolsce, która ma problem respiratorowy. – Nie jest to jeszcze granica wydolności, ale oczywiście przygotowywane są wszelkie możliwości relokacji pacjentów – mówił i poinformował, że trwa spotkanie z wojewodami w tej sprawie. – Należy docenić wkład wojewodów, którzy na bieżąco starają się wspomagać te województwa, w których sytuacja jest bardzo trudna – zaznaczył.

Zwracał uwagę, że nadzieję niesie spadek liczby wyjazdów karetek w ostatnich dniach. Za ostatnią dobę było to 10,2 tys. podczas gdy było to wcześniej nawet 11,5 tys. – Nadal jesteśmy daleko od tej średniej, która występowała, gdy nie mieliśmy III fali, czyli poziomu 8-9 tys. – dodał. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak Facebook zareagował na wyciek danych z portalu?
Następny artykułMiędzynarodowy arbiter poprowadzi hit z udziałem Radomiaka!