A A+ A++

Resort Zdrowia zapowiada, że dzięki środkom z unijnego projektu fizjoterapeuci będą mogli bezpłatnie odbyć specjalizację. 

To jedyny zawód medyczny, w przypadku którego koszt specjalizacji jest całkowicie po stronie fizjoterapeuty. Od dwóch lat zabiegaliśmy o finansowanie specjalizacji. Wdrożenie finansowania to przełomowy moment dla naszego zawodu – powiedział prezes KRF dr Tomasz Dybek po spotkaniu z minister zdrowia Izabelą Leszczyną.

Podczas wtorkowego spotkania w ministerstwie prezes dr Tomasz Dybek i wiceprezes Hanna Kowalewska zostali zapewnieni przez minister Izabelę Leszczynę, że fizjoterapeuci, którzy rozpoczną szkolenie specjalizacyjne, nie będą musieli za nie płacić, będzie ono całkowicie sfinansowane ze środków publicznych. Dofinansowanie przewidziane jest z kolei dla osób, które obecnie są na początku szkolenia specjalizacyjnego. Ministerstwo zdrowia jako – beneficjent środków – wkrótce przekaże szczegółowe informacje związane z zasadami i zakresem dofinansowania dla osób będących w trakcie specjalizacji.

Ogromnie się cieszę, że nasze starania przyniosły efekt i resort pochylił się nad naszym zawodem, dostrzegł potrzebę wsparcia młodych fizjoterapeutów, chcących podwyższać swoje kompetencje, zgłębiać wiedzę, a tym samym coraz lepiej działać na rzecz pacjentów – podkreśla dr Tomasz Dybek.

Projekt unijny przewiduje wsparcie w wysokości 30 mln zł na finansowanie specjalizacji dla fizjoterapeutów i 10 mln zł dla farmaceutów. Przewidziany jest na trzy lata, za jego realizację odpowiadać będą MZ i Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Niebawem ogłoszone zostaną zasady, na których o pieniądze będą mogły aplikować ośrodki akredytacyjne.

Dekalog zmian polskiej fizjoterapii

Finansowanie specjalizacji to jeden z punktów “Dekalogu zmian polskiej fizjoterapii”, opracowanego przez KIF, jeden z głównych postulatów samorządu, temat wielu rozmów i spotkań z KIF z MZ.

Jako samorząd okazaliśmy się skuteczni, liczymy na rozwijanie dobrej współpracy z resortem i kontynuujemy nasze starania o realizację kolejnych celów dla środowiska fizjoterapeutów. Fizjoterapeuta to zawód przyszłości, zawód, który należy wzmacniać, zwłaszcza gdy przyglądamy się zmianom demograficznym w naszym kraju. Fizjoterapeuci są niezbędnym ogniwem w łańcuchu ochrony zdrowia w Polsce, są coraz bardziej potrzebni starzejącemu się polskiemu społeczeństwu – podsumował prezes KRF.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMF w 2023 r. na rynku walutowym wymieniło 4,5 mld euro
Następny artykułOrlen będzie robił czekoladę? Szuka producenta