A A+ A++

07 czerwca 2021

– Kierując się dobrem lokalnej społeczności, jednoznacznie opowiadam się za uchyleniem negatywnych skutków finansowych dla regionu wszystkich wydanych w ostatnich latach zezwoleń i koncesji na prowadzenie wydobycia węgla kamiennego – tak jednoznaczne stanowisko zawarł Dariusz Wójtowicz w liście kierowanym Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej.

 

List prezydenta Mysłowic odnosi się do stanowiska Komisji Europejskiej  zgodnie z którym w sytuacji, gdy na terenie danej gminy czy miasta są aktywne koncesje górnicze lub prowadzona eksploatacja górnicza, taka gmina czy miasto zostanie pozbawiona możliwości rozwoju, a co za tym idzie wsparcia finansowego.

Nasze miasto po likwidacji kopalni KWK Mysłowice ma szansę ubiegać się o ogromne środki z UE na rewitalizację terenów pokopalnianych. W grę wchodzi nawet 150 milionów złotych na ożywienie nieruchomości po dawnym zakładzie górniczym przy Świerczyny.

Ponieważ aktualnie prowadzone inwestycje w zakładach górniczych na terenie Miasta Mysłowice zagrażają najlepiej pojętym interesom Miasta Mysłowice, Prezydent Miasta Mysłowice jednoznacznie deklaruje, że działając w ramach obowiązującego prawa podejmie działania mające na celu nie dopuszczenie do jakichkolwiek inwestycji z zakresu górnictwa węgla kamiennego czy uruchomienia objętych już wydanymi koncesjami górniczymi eksploatacji nowych pokładów węgla kamiennego.

– Zamierzam wystąpić do organu koncesyjnego o cofnięcie udzielonych koncesji górniczych, bowiem ich utrzymanie w mocy zagraża podstawowym interesom lokalnej społeczności Miasta Mysłowice oraz lokalnych społeczności Mysłowic i ościennych miast zdegradowanych przez prowadzoną przez dziesiątki lat eksploatacją górniczą – pisze w liście Dariusz Wójtowicz. 

Oto treść listu:

Frans Timmermans
Wiceprzewodniczący Wykonawczy Komisji Europejskiej

dotyczy: wyjaśnień związanych z eksploatacją złóż węgla kamiennego na terenie miasta Mysłowice              i aktualnego stanowiska Prezydenta Miasta Mysłowice wobec planowanej eksploatacji

Wobec planowanego uruchomienia Funduszu Odbudowy związanego z kompensacją szkód oraz rewitalizacją i rekultywacją regionów związanych z wydobyciem górniczym, Prezydent Miasta Mysłowice jako organ wykonawczy Gminy Mysłowice będącej jednostką samorządu terytorialnego, proszę przyjąć niniejsze wyjaśnienia roli i ograniczonej możliwości działań samorządu terytorialnego  w zakresie uzyskanej koncesji na wydobycie węgla kamiennego ze złoża Brzezinka III.

Wszystkie decyzje władcze (w tym przede wszystkim wydanie koncesji lub ustalenie warunków środowiskowych dla planowanej inwestycji) dotyczące możliwości uruchomienia wydobycia ze złoża kopalin wykraczały i wykraczają poza kompetencje Gminy Mysłowice i Gmina praktycznie nie miała istotnego wpływu na uzyskanie koncesji przez przedsiębiorstwa górnicze, a decyzje takie zapadały poza Miastem.

Zgodnie z polskim prawem praktycznie przesądzenie uruchomienia nowych pokładów eksploatacji węgla kamiennego nastąpiło w roku 2012 (kiedy wydano koncesję na rozpoznanie złoża) oraz w latach 2016-2017 (kiedy to – mimo sprzeciwu Miasta Mysłowice – organy administracyjnej ochrony środowiska w obu instancjach ustaliły warunki środowiskowe, na jakich planowane inwestycje górnicze mogą być prowadzone).
Jednym z elementów badania warunków środowiskowych była zgodność planowanej inwestycji z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach w dniu 09.11.2016 r. wydał decyzje o Środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża „Brzezinka 3”. Decyzja ta została następnie mimo odwołań lokalnej społeczności utrzymana w mocy decyzją Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 23.08.2017 r. Treścią tych decyzji ustalono między innymi, że planowana eksploatacja  górnicza nie może prowadzić do wystąpienia deformacji terenu przekraczających PIERWSZĄ (najniższą w rozumieniu prawa polskiego) kategorię terenu górniczego (kat. I).

Faktycznie jedynym kryterium branym pod uwagę przez organy samorządowe Miasta Mysłowice w prowadzonych postępowaniach (mających najczęściej charakter wyrażenia opinii) może być zgodność inwestycji z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, które uchwalane były wiele lat temu, a doprowadzenie do ich zmiany wymaga przeprowadzenia wieloletniej procedury w tym zakresie, a z kolei możliwość zabronienia w treści takiego planu miejscowego eksploatacji górniczej jest praktycznie wykluczona.

W przypadku miasta Mysłowice jeszcze w roku 2015 podjęta została przez ówczesną Radę Miasta Mysłowice próba zablokowania możliwości eksploatacji górniczej w jednym z uchwalonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jednakże uchwała z takim zapisem została uznana przez Nadzór Prawny Wojewody Śląskiego za rażąco naruszającą prawo i w konsekwencji Wojewoda Śląski w dniu 2.10.2015 r. stwierdził rozstrzygnięciem nadzorczym nieważność takiego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uzasadniając to tym, że żaden z przepisów ustawy o planowaniu przestrzennym nie upoważniał Gminy Mysłowice do wprowadzenia w planie zakazu odkształceń terenu wynikających z eksploatacji górniczej.

Pamiętać przy tym należy, że na terenie Miasta Mysłowice już w roku 2008 wygaszona została działalność Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice”, co spowodowało liczne negatywne skutki społeczne dla znacznej części mieszkańców miasta. Na terenach po wygaszonej wówczas kopalni podjęto próby prowadzenia rewitalizacji i rekultywacji, jednakże dopiero obecnie, po rozbiórce większości przemysłowych obiektów budowlanych nie mających charakteru historycznego, Miasto planuje przejęcie własności tych terenów w celu ich wykorzystania na cele publiczne, co jednakże wymagać będzie niezmiernie dużych nakładów finansowych w Mieście Mysłowice.

Aktualnie w związku z uzgodnieniem przez Rząd Polski perspektywy Zielonego Ładu w Unii Europejskiej Prezydent Miasta Mysłowice kierując się dobrem lokalnej społeczności, jednoznacznie opowiada się za uchyleniem negatywnych skutków finansowych dla regionu wszystkich wydanych w ostatnich latach zezwoleń i koncesji na prowadzenie wydobycia węgla kamiennego. Stanowisko Komisji Europejskiej, zgodnie z którym w sytuacji, gdy na terenie danej gminy czy miasta są aktywne koncesje górnicze lub prowadzona eksploatacja górnicza, taka gmina czy miasto zostanie pozbawiona możliwości rozwoju, i także usunięcia negatywnych skutków wieloletniej eksploatacji górniczej, doprowadziłaby do tego, że negatywne skutki władczych działań administracji publicznej spoza samorządu terytorialnego ponosiliby mieszkańcy – lokalna społeczność, a także samorząd terytorialny, który nie ma praktycznie żadnego (poza opiniami i uzgodnieniami, których zakres jest jednakże ściśle determinowany obowiązującymi przepisami ustaw) wpływu na decyzje w tym zakresie.

Ponieważ aktualnie prowadzone inwestycje w zakładach górniczych na terenie Miasta Mysłowice zagrażają najlepiej pojętym interesom Miasta Mysłowice, Prezydent Miasta Mysłowice jednoznacznie deklaruje, że działając w ramach obowiązującego prawa podejmie działania mające na celu nie dopuszczenie do jakichkolwiek inwestycji z zakresu górnictwa węgla kamiennego czy uruchomienia objętych już wydanymi koncesjami górniczymi eksploatacji nowych pokładów węgla kamiennego.  W tym celu Prezydent Miasta Mysłowice zamierza wystąpić do organu koncesyjnego o cofnięcie udzielonych koncesji górniczych, bowiem ich utrzymanie w mocy zagraża podstawowym interesom lokalnej społeczności Miasta Mysłowice oraz lokalnych społeczności Mysłowic i ościennych miast zdegradowanych przez prowadzoną przez dziesiątki lat eksploatacją górniczą.

Biorąc powyższe pod uwagę, imieniem całego mysłowickiego samorządu terytorialnego oraz społeczności lokalnej, proszę o uwzględnienie tych wyjaśnień i nie pomijanie Miasta Mysłowice – jak i pozostałych miast górniczych subregionu – w przydziale środków mających na celu usunięcie negatywnych skutków eksploatacji górniczej, które są podstawowym problemem wszystkich bez wyjątku miast górniczych.
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Czarny grzyb” atakuje ozdrowieńców w Indiach
Następny artykułLegionowski: Kolej w wakacje bez większych zmian