A A+ A++

Mówi się, że Francuzki są najpiękniejszymi kobietami w Europie. Wiele w tym prawdy, gdyż mieszkanki tego kraju mają niesamowite wyczucie stylu, wyuczony nawyk zdrowego odżywiania, ale przede wszystkim mogą pochwalić się wspaniałą i gładką skórą. Wszystko za sprawą naturalnych kosmetyków, wśród których prym wiedzie mydło marsylskie!

Mydło marsylskie, fot. shutterstock

  1. Historia mydła marsylskiego
  2. Mydło marsylskie – co się w nim kryje?
  3. Czego nie znajdziemy w mydle marsylskim?
  4. Jak powstaje mydło marsylskie?
  5. Mydło marsylskie – do czego służy?
  6. Niekonwencjonalne wykorzystanie mydła marsylskiego
  7. Jaki rodzaj mydła wybrać?
  8. Czy warto stosować mydło marsylskie?

Historia mydła marsylskiego

Mydło marsylskie znane jest od tysięcy lat i produkowane jest tylko na wybrzeżu południowej Francji. Swoją największą popularnością cieszyło się w XVII wieku, kiedy król Ludwik XIV nadał mu nazwę miasta, z którego pochodzi, czyli Marsylii.

W kolejnych wiekach receptura mydła marsylskiego stopniowo zmieniała się (z powodów politycznych i gospodarczych, istotne były m.in. skutki epidemii dżumy w XVIII wieku), sukcesywnie wypierając oliwę z oliwek na korzyść innych olejów roślinnych. W XIX wieku proces produkcji został znacznie usprawniony. Wynikiem tego było zamknięcie wielu małych manufaktur, które nie zdołały utrzymać się na rynku i konkurować z większymi zakładami.

Na początku XX wieku produkcja sięgała dziesiątek tysięcy ton kostek mydła rocznie. Dwie wojny światowe sprawiły, że mydło marsylskie na moment zniknęło. Od kilku lat mydło marsylskie znów cieszy się rosnącą popularnością. Jednak obecnie zaledwie cztery francuskie zakłady mydlarskie produkują mydła marsylskie według tradycyjnych receptur.

Mydła marsylskie, które aktualnie dostępne są w sklepach, wzbogacane są różnymi dodatkami, np. zapachowymi. Aromaty i kolory są efektem obecności olejków eterycznych w składzie, takich jak: lawendowego, pomarańczowego czy różanego. Niektóre z mydeł dodatkowo zawierają jeszcze sok z aloesu, olej arganowy lub masło shea. Mydło marsylskie najczęściej jest sprzedawane w kostkach 300 gramowych, dzięki czemu są bardziej wydajne.

Mydło marsylskie – co się w nim kryje?

Mydło marsylskie nadal produkuje się według tradycyjnych metod, w małych manufakturach umiejscowionych w południowej Francji. Produkcja mydła nadzorowana jest przez lokalnych maîtres savonniers, czyli francuskich rzemieślników, którzy precyzyjnie dobierają składniki i asystują przy jego powstawaniu. Przestrzeganie reguł sztuki, starannie dobrany roślinny skład oraz wysoka kontrola jakości są niewątpliwą zaletą tego naturalnego kosmetyku.

Tradycyjne mydło marsylskie powstawało z oliwy oliwek. Aktualnie w jego składzie musi się znajdować minimum 72% zawartości olejów roślinnych, przede wszystkim są to: olej palmowy, oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej arganowy, olej rzepakowy. Dzięki połączeniu różnych rodzajów olejów udało się stworzyć produkt, który przeznaczony jest do każdego rodzaju skóry.

Czego nie znajdziemy w mydle marsylskim?

Istotną informacją jest to, mydło marsylskie jest produktem wegańskim i nie jest testowane na zwierzętach. Co więcej, mydło pozbawione jest wszelkich sztucznych dodatków: parabenów, glikoli i petrolatów. Należy do produktów w 100% biodegradowalnych, czyli nie jest szkodliwe dla środowiska.

Jego naturalne pH jest bezpieczne dla naszej skóry, dlatego może być stosowane przez alergików, przeznaczone jest nawet dla noworodków i małych dzieci. Niektóre mydła marsylskie wzbogacone są także olejkami eterycznymi nadającymi im subtelny zapach oraz dodatkowe właściwości pielęgnacyjne.

Niestety zdarza się, że pod nazwą mydła marsylskiego kryją się fałszywe produkty, co prawda o odpowiedniej zawartości tłuszczów roślinnych, ale zawierające dodatkowo konserwanty czy sztuczne substancje zapachowe. Prawdziwe mydło marsylskie cechuje się w pełni naturalnym składem, więc przed zakupem należy upewnić się, czy faktycznie posiada oryginalną recepturę.

Oryginalne mydło marsylskie powstaje głównie z oliwy z oliwek, fot. shutterstock

Jak powstaje mydło marsylskie?

Tradycyjne wytwarzanie mydła marsylskiego polega na gotowaniu oliwy z oliwek (lub innego oleju roślinnego) z dodatkiem odrobiny ługu, który wytwarzano poprzez rozpuszczanie i wielokrotne wygotowywanie popiołu roślinnego. Dzisiaj powszechnie wykorzystuje się wodorotlenek sodu lub potasu, co znacznie usprawnia i przyspiesza proces produkcji. Mimo tego, wiele małych zakładów z terenów Prowansji nadal używa ługu otrzymywanego w sposób naturalny, gdyż uważany jest za najdoskonalszy.

Wykorzystanie sodu w produkcji mydła marsylskiego sprawia, że uzyskuje się twarde kostki, natomiast potas używany jest do wytwarzania mydeł bardziej miękkich (na przykład czarnych) lub mydeł w płynie.

Mydło marsylskie – do czego służy?

Mydło marsylskie posiada szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji całego ciała i twarzy. Jest ono bezpieczne i może być stosowane od pierwszych dni życia dziecka, ponieważ nie wysusza i nie podrażnia delikatnej skóry, także skóry noworodka. Charakterystyczną cechą mydła jest pozostawienie na skórze delikatnego filtru ochronnego, który odpowiada za nawilżenie i odżywianie skóry oraz ochronę przed promieniami UV (nie jest jednak wystarczającym filtrem przeciwsłonecznym).

Można je stosować zamiast szamponu do włosów. Mydło marsylskie sprawia, że włosy stają się zdrowsze i wzmocnione od samej nasady. Jest również doskonałym środkiem do zwalczania łupieżu. W związku z dużą zawartością tłuszczu jest ono czasem trudne do zmycia, dlatego warto używać go razem z płukanką z octu (najlepiej jabłkowego). Mydło marsylskie najlepiej sprawdza się do mycia włosów suchych. Produkty na bazie oliwy z oliwek pomagają wybielić i wzmocnić płytkę paznokci, a także prowadzą do ładu rozdwojone końcówki. Dlatego mydło marsylskie znakomicie pomaga w odbudowie zniszczonych paznokci. Dzięki swym właściwościom antybakteryjnym i regenerującym zalecane jest przez dermatologów do mycia wrażliwych okolic intymnych. Nie ma ryzyka wystąpienia jakichkolwiek alergii, gdyż mydło marsylskie nie podrażnia i nie uczula. Mydło oliwkowe skierowane jest osób ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii, łojotokową, zmagających się z trądzikiem młodzieńczym i różowatym. Dermatolodzy zalecają je osobom leczącym się na łuszczycę.

Niekonwencjonalne wykorzystanie mydła marsylskiego

Mydło marsylskie doskonale sprawdza się jako środek do prania ubrań. Idealnie nadaje się w przypadku alergików i niemowląt, u których nawet najbardziej ekologiczne środki do prania potrafią wywołać podrażnienie i wysypkę. W sklepach dostępne są płatki mydlane na bazie mydła marsylskiego. Taki produkt można też zrobić samemu, wystarczy zetrzeć kostkę mydła na tarce o dużych oczkach.

Innym alternatywnym zastosowaniem mydła marsylskiego jest używanie go jako środka do mycia podłóg. Nie tylko doskonale ją oczyszcza, ale posiada również właściwości odkażające i nabłyszczające.

Co ciekawe, mydło marsylskie stosowane jest jako produkt apteczny. Dezynfekuje drobne rany i otarcia, a tym samym przyspiesza ich gojenie. Z drugiej strony nie narusza skóry na graniach rany tak, jak dzieje się to w przypadku użycia wody utlenionej.

Mydłem marsylskim można także bezpiecznie myć sierść zwierząt domowych.

Mydło marsylskie w różnych wersjach kolorystycznych, fot. shutterstock

Jaki rodzaj mydła wybrać?

Aktualnie na sklepowych półkach dostępne są różnego rodzaju mydła marsylskie. Każde z nich nadaje się do zwalczania różnych przypadłości skórnych. Mydło lawendowe przeznaczone jest do skóry mieszanej i tłustej, ze skłonnością do występowania zaskórników i wyprysków. Doskonale sprawdza się w walce z infekcjami skórnymi i intymnymi, szczególnie przy występowaniu grzybicy.

Włosom cienkim nada objętość, a tym przetłuszczającym z występującym łupieżem gwarantuje przywrócenie równowagi i zapewni zdrowy wygląd. Używane do prania nadaje ładny i naturalny zapach. Stosowane do pielęgnacji ciała podczas wieczornej kąpieli działa relaksująco i ułatwia późniejsze zasypianie. Mydło oliwkowe skierowane jest osób ze skórą skłonną do alergii, łojotokową, borykających się z trądzikiem młodzieńczym i różowatym oraz do zwalczania łuszczycy. Jest bardzo łagodne i pomaga przywrócić odpowiednią równowagę lipidową. Doskonale regeneruje zniszczone i przesuszone końcówki włosów. Stosowanie mydła palmowego idealne jest w przypadku skóry odwodnionej, naczyniowej i zniszczonej. Znajduje szczególne swoje zastosowanie przy przemywaniu ran, występowaniu owrzodzeń oraz odleżyn. Dobrze sobie radzi przy pielęgnacji skóry dojrzałej, ze wyraźnie zaznaczonymi zmarszczkami.

Z kolei mydło arganowe zapobiega utracie jędrności skóry twarzy oraz ciała. Dobrze sobie radzi z przebarwieniami i plamami występującymi na skórze. Warto je stosować do mycia głowy, gdy skóra jest wrażliwa, a włosy suche i zniszczone zabiegami fryzjerskimi lub nadmiernym suszeniem.

Czy warto stosować mydło marsylskie?

Niewątpliwą zaletą mydła marsylskiego jest fakt, iż jest ono w pełni ekologiczne. Nie jest testowane na zwierzętach i produkowane jest wyłącznie ze składników roślinnego pochodzenia. Jest również w 100% biodegradowalne, a dzięki neutralnemu pH nie jest zagrożeniem da naszego środowiska. Poza tym doskonale dba o naszą skórę i włosy, tym samym odżywiając, nawilżając i chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami.

Klaudia Kwiatkowska

Bibliografia

  1. “Marseille soap : 10+ secret uses you probably didn’t know about”; data dostępu: 2020-01-02
  2. “The history of Marseille soap”; data dostępu: 2020-01-02
  3. “The genuine Marseille soap”; data dostępu: 2020-01-02
  4. “6 WAYS TO USE MARSEILLE SOAP”; data dostępu: 2020-01-02
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInformacja z obrad XVIII Sesji Rady Powiatu Niżańskiego
Następny artykułUM Kielce: Kielczanie powitali Nowy Rok!