A A+ A++

Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku, które w swoich zbiorach ma jedną z najbogatszych w kraju kolekcję ikon, chce pozyskać nową przestrzeń na działania wystawiennicze i edukacyjne. Dodatkowy budynek miałby powstać tuż przy głównej siedzibie muzeum.

Muzeum Ikon, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, działa w zabudowaniach zabytkowego męskiego klasztoru prawosławnego Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. W zbiorach ma jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon z XVIII, XIX i XX w., a także unikatowe XVI-wieczne freski. Rozpoczęło działalność w 2006 roku.

Zbiory muzeum liczą 1,7 tys. obiektów. Na wystawach stałych można zapoznać się z kanonem ikon, co jednocześnie jest wprowadzeniem do tematyki. Prezentowane są ikony-relikty podlaskich świątyń jak XVI-wieczna skrzydło rajskich wrót z cerkwi Zaśnięcia NMP w Czyżach. Można się zapoznać z ikonami staroobrzędowców oraz tzw. ikonami karpackimi. Ekspozycję zamyka prezentacja unikatowych szesnastowiecznych pobizantyjskich malowideł ściennych, ocalałych ze zburzonej w lipcu 1944 r. cerkwi Zwiastowania NMP, monasteru supraskiego.

Oprócz wystaw stałych, muzeum organizuje wystawy czasowe a także liczne działania edukacyjne. W ubiegłym toku muzeum odwiedziło ponad 50 tys. widzów, co – jak podkreśla instytucja – było rekordowym rokiem.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski, jest pomysł, aby rozbudować muzeum. – Muzeum Ikon ciągle przyciąga bardzo dużo osób, jest to niezwykle popularne muzeum w naszym regionie, ale w ciągu kilku najbliższych lat – mam obawy – nie pomieści już publiki – mówił w rozmowie. Ocenił, że powstałe w 2006 roku muzeum „wielkie dzieło, wspaniała praca i wizytówka Podlaskiego”.

Wilczewski powiedział, że potrzebna jest przede wszystkim przestrzeń na wystawy czasowe, bo – jak podkreślił – w obecnie pięknie zaaranżowanej przestrzeni wystawy stałej, te czasowe „rozbijają nieco harmonię przekazu”. – Nie chcemy tego rozbijać, chcemy stworzyć dla nich nową przestrzeń, gdzie będą i działania edukacyjne – dodał. W nowym budynku miałyby znaleźć się też magazyny oraz część administracyjna.

Dodatkowa przestrzeń miałaby powstać na działce sąsiadującej z monasterem, którą muzeum otrzymało w ubiegłym roku jako darowiznę. Znajduje się na niej budynek, gdzie mieściła się wcześniej siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.

Muzeum ogłosiło przetarg na dokumentację projektową, stanęło do niego czternaście podmiotów – wynika z informacji zamieszczonych na platformie przetargowej, do której dotarła PAP. Zadaniem firmy będzie stworzenie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem potrzebnych pozwoleń a także kosztorysem inwestycji. Na przetarg przeznaczono 800 tys. zł. Zgodnie z zapisami w przetargu po podpisaniu umowy, wybrana firma będzie miała osiem miesięcy na zrealizowanie dokumentacji.

Zgodnie z koncepcją, której wizualizacja została zamieszczona na stronie muzeum a jej opis dostępny jest w ogłoszeniu przetargowym, nowy budynek to kompozycja czterech prostopadłościanów, część z nich to parterowe budynki, gdzie część ścian jest przeszklona. W centralnej części umieszczono dziedziniec, który ma być dostępny dla mieszkańców i gości muzeum. Elewacja budynków ma być biała; czterospadowe dachy będą przykryte czerwoną dachówką. “Projekt stara się nie zakłócać, a jedynie uzupełniać widok na zespół klasztorny z miejskich terenów spacerowych przy rzece Supraśl” – podkreślono w koncepcji.

Nowa przestrzeń Muzeum Ikon ma być częścią większego projektu Muzeum Podlaskiego, w ramach którego instytucja chciałaby pozyskać środki unijne na realizację inwestycji także w swojej głównej siedzibie – zabytkowym Ratuszu (remont i modernizacja) oraz przy Muzeum w Tykocinie.

Muzeum Podlaskie to jedna z największych instytucji kulturalnych w regionie. Swoją główną siedzibę ma w Ratuszu w Białymstoku, gdzie mieści się galeria sztuki, a także osiem oddziałów, w tym m.in. Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum w Tykocinie oraz powstające Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.

(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonwencja wyborcza Komitetu Wyborczego Wyborców Zambrów Razem (foto, wideo)
Następny artykułSzczypiorniak wraca z Białegostoku z kompletem punktów