A A+ A++

Wielki Młyn w Gdańsku od ponad roku jest w remoncie. Do  jego wnętrz po adaptacji przeniesie się Muzeum Bursztynu, obecnie mieszczące się w Katowni i Wieży Więziennej. Zakończył się właśnie pierwszy etap prac.

Otwarcie w Światowy Dzień Bursztynu

– W ramach pierwszego etapu wymieniona została dachówka i stolarka okienna – mówi Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska. – Czekamy na przetarg na drugą część prac, czyli wymianę sieci teletechnicznej. Potem nastąpi adaptacja wnętrz Wielkiego Młyna, w ramach programu “Połączeni Bursztynem”. 

Unijną dotację na projekt “Połączeni bursztynem” otrzymały dwie placówki – Muzeum Gdańska oraz Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie. Dofinansowanie wyniesie prawie 2,3 miliona euro, z czego do Gdańska trafi ponad 1,3 miliona euro. Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie ma zostać otwarte 28 czerwca przyszłego roku, w Światowy Dzień Bursztynu.

Wielki Młyn został wybudowany przez zakon krzyżacki w połowie XIV wieku. Był to jeden z największych „zakładów przemysłowych” średniowiecznej Europy, w tamtym okresie produkował około 200 ton mąki dziennie. Zabytek został zniszczony w 1945 r. i odbudowany w latach 60. ubiegłego wieku. Od lat 90. do 2016 r. działał tu dom handlowy.

Wizualizacja nowej siedziby Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.  Fot. Materiały prasowe

Nowe muzeum opowie o odbudowie

W Zespole Przedbramia ulicy Długiej, czyli Katowni i Wieży Więziennej, gdzie prezentowane są zbiory bursztynu, powstanie Muzeum Odbudowy Gdańska.

– Rozważaliśmy kilka koncepcji: muzeum fortyfikacji, złotnictwa lub tortur, ale podjęliśmy decyzję, że w Zespole Przedbramia powinno mieścić się Muzeum Odbudowy Gdańska – mówi Andrzej Gierszewski. – Mamy odpowiedni zasób eksponatów, poza tym nie ma miejsca w Gdańsku, które opowiada o trudzie odbudowy miasta. Niewielu turystów zdaje sobie sprawę, że Gdańsk jest pewnego rodzaju rekonstrukcją historyczną. Takie miejsce będzie na mapie Gdańska ciekawym punktem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTOMASZÓW Kabaret Paranienormalni – Z humorem czeba żyć
Następny artykułPrzygotuj maszyny rolnicze na nadejście wiosny