Musimy być świadomi, że im trudniej będzie przestrzegać zasad zapobiegania transmisji wirusa, tym zakażeń będzie więcej i tym większe prawdopodobieństwo kolejnego lockdownu – ostrzegł w TVN24 mikrobiolog doktor Tomasz Ozorowski. Dyrektor wojewódzkiego sanepidu w Gdańsku Tomasz Augustyniak ocenił, że gdyby obowiązujące obostrzenia były respektowane, byłyby “zabezpieczeniem społeczeństwa”. Eksperci komentowali rosnącą w ostatnich dniach liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w kraju.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że odnotowano 658 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku epidemii. W piątek dane mówiły 657 nowych przypadkach, w czwartek – o 615, w środę – o 512, we wtorek – o 502, a w poniedziałek – o 337. Łącznie w Polsce od początku pandemii potwierdzono infekcję u 46 346 osób, spośród których 1721 zmarło. W piątek zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który – jak przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller – “przyjął pewne warianty, które są możliwe w najbliższym czasie, między innymi w zakresie pewnego regionalnego podejścia do obostrzeń, które mogą obowiązywać na terenie kraju”.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
“Musiało dojść do wzrostu zachorowań”
W sobotę wielkopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii doktor Tomasz Ozorowski ocenił na antenie TVN24, że “musiało to pójść w tę stronę”. – Nie mam wątpliwości – dodał. – Widzimy, że tak sytuacja rozwija się, podobnie, w innych krajach, z mniejszym lub większym nasileniem – zauważył.
Jak mówił, “znosimy te najważniejsze ‘bezpieczniki’ – jakimi były lockdown, restrykcje podróży – i nie wdrażamy skutecznie innych mechanizmów”, a w związku z tym musiało – jego zdaniem – dojść do wzrostu liczby zachorowań. – I w moim przekonaniu ten wzrost zachorowań będzie dalej następował – ostrzegł.
Ozorowski wskazywał, że “dwa inne mechanizmy, których nie udało nam się skutecznie wykorzystać, to jest (…) tworzenie klimatu, począwszy od rządu, idąc w dół (…), aby rzeczywiście przestrzegać podstawowych zasad zapobiegania transmisji wirusa, jakimi są dystans, maska – jeżeli dystans nie może być przestrzegany – i higiena rąk”.
– Musimy być świadomi, że im trudniej będzie przestrzegać tych zasad, tym zakażeń będzie więcej i tym większe prawdopodobieństwo kolejnego lockdownu. Albo ogólnokrajowego, albo lokalnego – przekonywał mikrobiolog.
“O to mam głębokie pretensje do naszego rządu”
– To, czego na pewno nie udało się zrobić – i o to mam głębokie pretensje do naszego rządu – to wdrożenie mechanizmu prostego testowania osób, które mają objawy. W momencie, kiedy ktoś z nas wraca z wakacji, czuje dyskomfort, stany podgorączkowe, aby się przebadać musi przejść przez bardzo trudną ścieżkę szpitalnych oddziałów ratunkowych, w tej chwili przeładowanych – stwierdził mikrobiolog.
Jego zdaniem dzieje się tak, “dlatego że lekarze rodzinni nie działają, dlatego że nie mogą zlecać testów i dlatego że nie mamy sensownie zbudowanego systemu drive-thru, który funkcjonuje w innych krajach”.
Cała rozmowa z mikrobiologiem doktorem Tomaszem Ozorowskim o wzroście liczby zakażeń w Polsce i testach na koronawirusaTVN24
Ekspert: gdyby obowiązujące obostrzenia były respektowane, byłyby optymalnym zabezpieczeniem
Tomasz Augustyniak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku mówił w TVN24, że “obostrzenia, które są nałożone obowiązującymi przepisami prawa, gdyby były respektowane, byłyby optymalnym zabezpieczeniem naszego społeczeństwa”. Jego zdaniem “głównym problemem” jest dzisiaj to, że obowiązujące ograniczenia “przestały być przekonujące”.
Zwrócił także uwagę, że “te ostatnie miesiące pokazywały różne statystyki, także bardzo optymistyczne “. – Po zwiększonym okresie zakażeń na początku pandemii bardzo skutecznie na Pomorzu kontrolowaliśmy zakażenia – przekonywał. Przyznał, że “ostatni okres to istotny ich przyrost”.
Cała rozmowa z Tomaszem Augustyniakiem, dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, o wzroście zakażeńTVN24
Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Grygiel/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS