A A+ A++

Uroczystość przekazania daru odbyła się w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Wraz z ambasadorem Niemiec w Polsce Rolfem Nikelem uczestniczyli w niej premier Mateusz Morawiecki i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

– Jan Paweł II, nasz wielki, wspaniały rodak zmienił historię świata. To dzięki niemu, dzięki “Solidarności” upadł komunizm i przez kolejne lata możemy tworzyć wolną Polskę. Jesteśmy wszyscy jemu winni bezbrzeżną wdzięczność, pamięć, ale także powinniśmy czerpać lekcje z jego ogromnej mądrości – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Mur berliński w Wilanowie

Wręczając premierowi akt darowizny fragmentu muru Rolf Nikel powiedział: – Tym gestem chcemy podziękować Polsce i Janowi Pawłowi II za wkład w obalenie muru berlińskiego. Oddajemy dziś hołd jednej z największych polskich osobistości wszech czasów. Człowiekowi stulecia.

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Ambasador stwierdził, że bez Jana Pawła II pokojowa rewolucja 1989 r. z pewnością nie byłaby możliwa. Przypomniał też, że papież, jeszcze jako kard. Karol Wojtyła, był w 1965 r. razem z prymasem Stefanem Wyszyńskim i innymi hierarchami sygnatariuszem słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich. List ten, z którego pochodzi cytat: “przebaczamy i prosimy o wybaczenie”, stał się symbolicznym początkiem polsko-niemieckiego pojednania.

– Bez Jana Pawła II wolność europejska i pojednanie między naszymi narodami nie rozwinęłyby się tak pozytywnie. Wszyscy Europejczycy i z pewnością wszyscy Niemcy są mu winni ogromną wdzięczność – powiedział Rolf Nikel.

Muzeum ulokowane jest na wysokości 26 metrów pod kopułą Świątyni Opatrzności w Wilanowie. – Nie będziemy tam wciągać podarowanego fragment muru. Pozostanie przed wejściem do muzeum, na poziomie terenu – mówi Andrzej Arseniuk, rzecznik muzeum. Dodaje, że dyrekcja placówki planuje ogłosić konkurs na malowidło, które ma ozdobić fragment muru berlińskiego. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁódź: podejrzenie COVID u 465 pracowników przedszkoli i żłobków
Następny artykułSztuczna inteligencja zawiodła podczas pandemii