A A+ A++

Msza Hubertowska pod przewodnictwem bp. Jacka Jezierskiego była jednym z głównych punktów obchodu Ogólnopolskiego Hubertusa, który w tym roku zorganizowany został w Malborku (8-9 października). Mszę koncelebrowali księża kapelani z całej Polski, a wśród nich ks. Sylwester Dziedzic, kapelan krajowy Polskiego Związku Łowieckiego. Obecnych było ponad 100 pocztów sztandarowych. Modlitwę błogosławieństwa nowych sztandarów odmówił na zakończenie liturgii bp Arkadiusz Trochanowski, eparcha diecezji olsztyńsko-gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego.

W Mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz związkowych, m.in. Edward Siarka (wiceminister klimatu i środowiska), Paweł Lisiak (Łowczy Krajowy), Rafał Malec (prezes Naczelnej Rady Łowieckiej), Andżelika Możdżanowska (poseł do Parlamentu Europejskiego), a także wojewoda pomorski, burmistrz Malborka, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

W wygłoszonym kazaniu bp Jezierski przypomniał postać św. Huberta (zm. 727), który był biskupem Maastricht (dzisiejsza Holandia) i jest dziś patronem myśliwych, leśników oraz chorych na wściekliznę. – Jest charakterystyczne, że pamięć i cześć dla św. Huberta nie wygasły. Przeciwnie, rozszerzyły się na Europę Zachodnią oraz Środkową i trwają w różnych formach – zauważył kaznodzieja. Przypomniał, że pozostało wiele zwyczajów związanych z osobą świętego, np. błogosławienie chleba św. Huberta w dniu 3 listopada. Powstały też kaplice w lasach pod jego wezwaniem, zawiązały się stowarzyszenia i bractwa, ustanowiono także odznaczenia myśliwskie związane z jego imieniem. Nie zamarł zwyczaj gromadzenia się myśliwych na leśnych polanach na Msze święte, ze szczególnym odwołaniem się do wstawiennictwa św. Huberta.

– Istnieją normy etyczne, ustalone w ciągu stuleci, które obowiązują myśliwych. Wypracowano je w namyśle nad rzeczywistością. Istnieje również prawo łowieckie. Nie wszystko bowiem wolno. Pewnych rzeczy nigdy nie wolno – mówił bp Jezierski. Jak zauważył, adepci sztuki myśliwskiej powinni być cierpliwie wprowadzani w jej arkana przez starszych, doświadczonych kolegów. Chodzi tu nie tylko o umiejętności myśliwego, ale też o właściwą postawę wobec świata zwierząt – podkreślił kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy św. bp Arkadiusz Trochanowski odmówił modlitwę błogosławieństwa dwóch nowych sztandarów (Okręgu Elbląskiego PZŁ oraz Koła Łowieckiego Odyniec w Elblągu). Podziękował też zgromadzonym za nieustanne wsparcie, udzielane walczącej o wolność i niepodległość Ukrainie.

Asystę liturgiczną Mszy przygotowali ks. mitrat Andrzej Sroka oraz alumni seminarium elbląskiego, a oprawę muzyczną Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego pod dyr. Mieczysława Leśniczaka. Zabrzmiały m.in. „Fanfary staropolskie”, które odgrywane są zawsze podczas podniesienia Hostii i kielicha.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObecne ataki jeszcze bardziej jednoczą ukraińskie społeczeństwo
Następny artykułPodziękowania Uczniów dla Trenerów UKS Łomżyczka 10