A A+ A++

– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

Polska zakwalifikowana do pierwszej grupy państw (tzw. Tier 1). Według raportu Departamentu Stanu USA nt. walki z handlem ludźmi polski rząd spełnia najwyższe standardy w walce z handlem ludźmi. Przez ostatnie cztery lata Polska należała do grupy drugiej (Tier 2), razem z takimi krajami jak m.in. Azerbejdżan, Albania, Grecja, Bangladesz, Indie, Irlandia, Tunezja, Portugalia.

Departament Stanu USA co roku publikuje raport na temat walki z handlem ludźmi na świecie. Raport ten zawiera informacje dotyczące wysiłków, jakie podejmują rządy 188 krajów w walce z tym zjawiskiem. Przez ostatnie 4 lata Polska była kwalifikowana do grupy drugiej (Tier 2), ale w tegorocznym raporcie zostaliśmy ponownie zakwalifikowani do pierwszej grupy państw (Tier 1).

Polska, osiągając grupę Tier 1, dołączyła do grona krajów, które podejmują skuteczne działania w walce z handlem ludźmi. To wyróżnienie świadczy o determinacji i zaangażowaniu polskich władz oraz organizacji pozarządowych w zwalczaniu tego przestępstwa.

– Handel ludźmi

Handel ludźmi dotyka miliony ludzi na całym świecie. To przestępstwo, które bardzo często ma charakter transgraniczny. Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.

Coroczny Raport Departamentu Stanu USA stanowi kluczowe narzędzie w globalnej walce z tym problemem. Dostarcza szczegółowej oceny skali i metod handlu ludźmi, oceniając wysiłki rządów i zainteresowanych stron, w tym Stanów Zjednoczonych.

– Raport Departamentu Stanu USA (TIP)

Tegoroczny raport TIP (Trafficking in Persons Report) nie tylko koncentruje się na tradycyjnych formach i metodach handlu ludźmi, ale także podkreśla rosnącą rolę technologii zarówno w ułatwianiu, jak i zwalczaniu tego procederu. Narzędzia cyfrowe znacząco zwiększyły zasięg, skalę i szybkość działania handlarzy ludźmi. Wykorzystują oni aplikacje randkowe i reklamy internetowe do rekrutacji ofiar oraz platformy online do sprzedaży nielegalnych treści. Szyfrowane komunikatory i waluty cyfrowe utrudniają organom ścigania wykrywanie tych przestępstw.

Jednak również dzięki współczesnej technologii dostępne są kolejne środki do walki z tym zjawiskiem. Telefony komórkowe, platformy mediów społecznościowych i sztuczna inteligencja umożliwiają podnoszenie świadomości na temat praw pracowników i migrantów, lokalizowanie ofiar, identyfikowanie sprawców wykorzystywania seksualnego online oraz analizowanie dużych zbiorów danych w celu wykrywania nowych trendów w handlu ludźmi.

Podniesienie statusu Polski to docenienie naszego dążenia do stosowania kompleksowych środków i proaktywnych strategii w walce z tym przestępstwem. To osiągnięcie podkreśla znaczenie wytrwałych i skoordynowanych działań w osiąganiu znaczących postępów w przeciwdziałaniu handlowi ludźmi.

Decyzja o awansie Polski do Tier 1 została uzasadniona szeregiem konkretnych działań i osiągnięć m.in. zwiększeniem liczby aktów oskarżenia i wyroków skazujących wobec sprawców, zwiększeniem środków finansowych na zwalczanie handlu ludźmi i pomoc ofiarom, podniesieniem rangi Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi jako organu doradczego Prezesa Rady Ministrów.

– Międzyresortowy Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi

9 kwietnia br. odbyło się pierwsze posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstw, w których kompetencji pozostaje kwestia przeciwdziałania handlowi ludźmi. W posiedzeniu wzięli też udział przedstawiciele organów ścigania oraz organizacji pozarządowych i naukowych. Obradom przewodniczył podsekretarz stanu w MSWiA Maciej Duszczyk.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ pab/ amac/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrawo.pl: powoli spada liczba wniosków o areszt tymczasowy
Następny artykułJest przetarg na remont drewnianego kościoła św. Michała w Parku Kościuszki