A A+ A++

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zamieciami śnieżnymi obejmują Pomorze, województwo kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie, a także Mazowsze, Podlasie i część województwa lubelskiego. Zgodnie z prognozą wiatr w porywach może osiągnąć miejscami 65 km/h.

Część Podkarpacia oraz Podlasia objęta jest ostrzeżeniami przed silnym mrozem. Temperatura w nocy może spaść tam do -17 stopni Celsjusza.

Na Podlasiu spodziewać się należy intensywnych opadów śniegu. Śnieg w dużej ilości spaść ma również na Warmii i Mazurach oraz w powiatach górskich obejmujących południe Śląska i Małopolski. Jak poinformowało IMGW, w ciągu doby, od godz. 6 w sobotę do godz. 6 w niedzielę, w niektórych miejscach pokrywa śnieżna może zwiększyć się o 20 cm.

Najzimniejszy weekend od dwóch lat

Bieżący weekend, w trakcie którego temperatura może spaść miejscami nawet do -22 st., będzie najzimniejszym od dwóch lat – podkreśla IMGW. Oznacza to również przyrost pokrywy lodowej m.in. na rzekach i jeziorach. IMGW i straż pożarna ostrzegają: wejście na lód jest śmiertelnie niebezpieczne.

Wideo: prognoza pogody na najbliższe dni

  

– Na naszych stacjach wodowskazowych mierzymy już pokrywę lodową zarówno na rzekach, jak i jeziorach, ale nawet na jeziorach ta pokrywa ma zaledwie kilka centymetrów – powiedział synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

ZOBACZ: Na Morskim Oku pod turystami załamał się lód. Tatrzański Park Narodowy apeluje

Synoptyk stwierdził, że aby bezpiecznie wejść na lód, jego grubość powinna wynosić minimum 15 cm. – To absolutne minimum. Poniżej tej wartości nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, a na rzeki nie próbujmy wchodzić w ogóle – zaapelował.

“To jest śmiertelnie niebezpieczne”

Dodał, że lód na rzekach ma zupełnie inną strukturę, często jest pokruszony, może mieć także różną grubość. – To jest śmiertelnie niebezpieczne, bo jeżeli ktoś wpada pod lód, to woda zabiera go dalej – pod taflę – skąd nie ma możliwości ucieczki – zaznaczył Walijewski.

Podkreślił, że szczególnie niebezpieczne jest wchodzenie na zamarznięte akweny w początkowej fazie zamarzania, gdy tworzy się śryż, który – po zlepieniu w większą całość – wygląda jak pokrywa brzegowa. – Ma on strukturę gąbczastą i jest lekki. Bardzo łatwo można wpaść – zaznaczył synoptyk.

Walijewski zaapelował również, by nawet nie próbować wjeżdżać na taflę lodu samochodami i innymi pojazdami. – Ludzie mają różne pomysły. Naprawdę nie róbmy takich rzeczy – powiedział.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

dk/ PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFrancuzi są przeciwni przejęciu Carrefoura przez Kanadyjczyków czyli kapitał ma narodowość
Następny artykuł83-latek stoi na mrozie pod przychodnią, bo infolinia wciąż zajęta. Tak wyglądają zapisy na szczepienia