A A+ A++

– MR informuje:

Władze Egiptu umieściły Polskę na tzw. liście krajów referencyjnych, która gwarantuje ułatwiony dostęp do rynku egipskiego . Oznacza to, że polskie produkty spożywcze jak np. mleko w proszku dla niemowląt będą mogły łatwiej i szybciej trafiać na rynek egipski. To zasługa starań Ministerstwa Rozwoju we współpracy z polską firmą „Geo-Poland” sp. z o.o

Dotychczas polscy eksporterzy zainteresowani rynkiem egipskim musieli zmagać się z uciążliwymi procedurami, które w sposób istotny wpływały na możliwość eksportu polskich produktów do Egiptu.

Dzięki staraniom resortu rozwoju we współpracy z Komisją Europejską, Przedstawicielstwem KE w Egipcie oraz polską placówką dyplomatyczną polscy eksporterzy już nie będą podlegać uciążliwym procedurom poświadczającym bezpieczeństwo produktów jak konieczności pozyskania dodatkowych certyfikatów o wolnej sprzedaży, badania próbek produktów, czy też inspekcja zakładów produkcyjnych.

Władze Egiptu, uznały, że zharmonizowane procedury bezpieczeństwa i wymogi sanitarne polskich produktów dla konsumentów gwarantuje bowiem jednolity rynek UE.

Relacje gospodarcze z Egiptem

Egipt to ważny pozaunijny partner handlowy Polski w południowym basenie Morza Śródziemnego. W 2019 r. Polska wyeksportowała do Egiptu towary o wartości 427,6 mln euro. Przy imporcie z tego kraju na poziomie 176,6 mln euro, Polska notuje nadwyżkę w handlu towarowym z Egiptem w wysokości 251 mln euro.Mleko w proszku dla niemowląt, którego eksport z Polski w ubiegłym roku wyniósł ok. 231 mln euro, praktycznie w ostatnim okresie w ogóle nie było dopuszczane do sprzedaży w Egipcie.

Zniesienie ww. ograniczeń otwiera możliwość eksportu tych wyrobów także na rynek egipski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZiobro: Konwencja stambulska jest niezgodna z konstytucją
Następny artykułGrecja kupuje drony od Turcji