A A+ A++

Brytyjskie media przypominają, że nowy król Wielkiej Brytanii będzie podróżował bez paszportu, jeździł bez prawa jazdy i może kontynuować tradycję obchodzenia swoich urodzin dwa razy w roku. Oprócz zasad protokołu królewskiego dotykają go również liczne przywileje. Skupiliśmy się na subiektywnie najciekawszych. 

Król Wielkiej Brytanii. Paszport niepotrzebny

Król Karol III wyjeżdżając za granicę, będzie podróżować bez paszportu, a to dlatego, że brytyjski paszport jest wydawany w imieniu Jego Królewskiej Mości. 

Jak cytuje gazeta.pl, na pierwszej stronie paszportów brytyjskich znajdować się będzie sformułowanie: “Sekretarz Stanu Jego Królewskiej Mości prosi i wymaga w imieniu Jego Królewskiej Mości wszystkich tych, których może to dotyczyć, aby zezwolili posiadaczowi dokumentu na swobodne przejście bez przeszkód i udzielili takiej pomocy i ochrony, jaka może być konieczna”.

Ten przywilej dotyczy tylko króla. Wszyscy pozostali członkowie rodziny królewskiej posiadają paszporty i podczas podróży zagranicznych są zobowiązani ich używać.

Król Wielkiej Brytanii, może prowadzić bez prawa jazdy

Z podobnego powodu, król w Wielkiej Brytanii jest jedyną osobą, która może jeździć bez prawa jazdy.

Jak informuje portal economictimes.indiatimes.com podobnie było w przypadku królowej Elżbiety II, która mogła prowadzić samochód, mimo że formalnie nie miała dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. Natomiast do nieposiadania dokumentu, uprawniał ją pełen immunitet. 

Kolejną ciekawą kwestią w przypadku jazdy samochodem i króla są ograniczenia prędkości. Jak donosi insider.com nie tylko król, ale też cała rodzina królewska nie musi przestrzegać ograniczeń prędkości. Jednak tak jest tylko wtedy, gdy pojazdy królewskie są prowadzone przez policję podczas podróży związanych z wykonywaniem oficjalnych obowiązków. 

Jak wyjaśniają brytyjskie media, ustawa o ruchu drogowym w Wielkiej Brytanii pozwala policji, straży pożarnej, pogotowiu i innym pojazdom organów ścigania – na przekraczanie ograniczeń prędkości. Ponieważ auta rodziny królewskie podczas wypełniania obowiązków królewskich są zawsze eskortowane przez policję, dlatego ich pojazdy są również zwolnione z przestrzegania przepisów dotyczących prędkości.Podczas podróży prywatnych natomiast członkowie rodziny królewskiej powinni stosować się do przepisów. 

Inną ciekawostką związaną z ruchem drogowym w Królestwie Brytyjskim jest fakt, iż zgodnie z brytyjskim prawem, król nie może zostać ukarany żadnym mandatem, a tym bardziej nie może brać udziału w żadnych sprawach karnych. Jak informuje insider.com, władca Wielkiej Brytanii nie może zostać aresztowany, ani być przedmiotem postępowania, ani cywilnego, ani karnego, co oznacza, że właściwie oficjalnie jest zwolniony z przestrzegania prawa.

Król Karol III. Urodziny dwa razy w roku

Kolejnym przywilejem króla w Wielkiej Brytanii jest  obchodzenie urodzin dwa razy w roku. Od 1748 roku stało się tradycją, że urodziny monarchy obchodzone są w czerwcu. Królowa Elżbieta II świętowała swoje urodziny 21 kwietnia i ten dzień zwykle obchodziła z bliskimi. Oficjalne publiczne świętowanie organizowane było w drugą sobotę czerwca.

Podobnie było z jej ojcem – królem Jerzym II, który prawdziwe urodziny obchodził w październiku, a oficjalne zawsze  w pierwszą lub drugą sobotę czerwca.

Karol urodził się 14 listopada i prawdopodobnie on też będzie obchodził “oficjalne urodziny” w cieplejszym miesiącu, by nie złamać trwającej od 250 lat tradycji. 

– Tego dnia (w oficjalne urodziny) odbywa się wielka parada, w której bierze udział: ponad 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków. Zwieńczeniem pokazu jest przelot Królewskich Sił Powietrznych, który podziwia z balkonu Pałacu Buckingham rodzina królewska – czytamy w gazeta.pl. 

Król Wielkiej Brytanii. Przywileje rodziny królewskiej

Okazuje się też, że członkowie rodziny królewskiej nie muszą używać swoich legalnych nazwisk, mimo że je posiadają.  Jak czytamy w insider.com przed 1917 r. członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej nie mieli nazwiska w ogóle. Teraz potomkowie królowej Elżbiety i księcia Filipa z linii męskiej noszą nazwisko Mountbatten-Windsor.

Kolejnym z przywilejów króla jest bezwzględne prawo do opieki nad wszelkimi potomkami. 

Podczas gdy „zwykli” dziadkowie muszą przejść przez sądy i niejednokrotnie stoczyć długotrwałą batalię,  jeśli chcą uzyskać prawną opieki nad wnukami, w Wielkiej Brytanii, król ma automatyczną opiekę prawną nad wszystkimi nieletnimi potomkami w rodzinie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł10 września obchodziliśmy “Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom”
Następny artykułPIŁKA RĘCZNA: Puchar Burmistrza Miasta Bartoszyce dla szczypiornistów UKS Jedynka KODO Morąg