A A+ A++

Położony w centrum miasta park Słowackiego założony pod koniec XIX w. został przebudowany kilka lat temu za ponad 9 mln zł. Miał być chlubą Bielska-Białej. Niestety remont się nie udał. Obiektem kpin stała się “śmieciowa aleja”, na której co kilka metrów ustawiono kosz na śmieci.

Ludzie narzekali też, że z powodu złego odwodnienia po każdym deszczu alejki pokrywa warstwa błota. Krytykowali także oświetlenie parku. – Po zmroku jest tak jasno, że prokuratura mogłaby urządzać przesłuchania. Wrażenie jest upiorne – mówią bielszczanie. Najpoważniejszym zarzutem było, że zniszczone zostały drzewa.

Modernizacja kolejnego parku

Inny bielski park, park Włókniarzy, powstał pod koniec XIX w. On także ma zostać zmodernizowany. Pierwszy projekt modernizacji powstał w 2016 r. Rada osiedla, która otrzymała go do wglądu w 2019 r., zaczęła alarmować, że projekt jest fatalny, a modernizacja w zaplanowanym kształcie może zaszkodzić drzewom. Mieszkańcy obawiali się powtórki z tego, co zrobiono z parkiem Słowackiego. – W parku Włókniarzy rosną pomniki przyrody – przypominali.

Po szczegółowej analizie projektów rewitalizacji tego parku przez wydziały urzędu miejskiego, konsultacjach z ekspertami oraz po zasięgnięciu opinii właściwych rad osiedli – prezydent Jarosław Klimaszewski podjął decyzję o odstąpieniu od realizacji inwestycji w planowanym do tej pory zakresie. Taką samą decyzję podjęto w sprawie rewitalizacji parku za ratuszem, co do której także były zastrzeżenia.

Urzędnicy przyznali, że projekty nie uwzględniają wystarczająco obecnych wymogów ochrony zieleni. Obecnie, w związku z coraz szybszymi zmianami klimatu, miasto chce bardziej szczegółowo planować wszelkie inwestycje ingerujące w zieleń i dlatego w ubiegłym roku wprowadziło zarządzeniem prezydenta Jarosław Klimaszewskiego karty ochrony drzew. Utworzono także funkcję ogrodnika miejskiego.

Projekt ma uwzględnić ochronę drzew

Nową dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy placu Adama Mickiewicza oraz modernizacji parku Włókniarzy przygotuje firma Jerzy Wowczak Autorska Pracownia Projektowa z Krakowa. Oferta złożona przez pracownię opiewa na prawie 200 tys. zł. Projekt ma być gotowy za około 4 miesiące.

Efektem prac ma być kompletna dokumentacja projektowo-kosztorysowa rejonu parku i placu – od ul. PCK do ul. Leszczyńskiej o powierzchni około 3 ha. Urząd zastrzegł w ogłoszeniu, że dokumentacja ma być przygotowana zgodnie z zasadami i obowiązkami wynikającymi z zarządzenia prezydenta dotyczącego ochrony drzew na terenie miasta.

Wykonawców projektu obowiązuje zachowanie pierwotnych elementów kompozycyjnych alei wschodniej i zachodniej wraz ze starodrzewem i późniejszymi nasadzeniami, odtworzenie pierwotnego układu kompozycji zieleni na placu Mickiewicza, zachowanie strefy widokowej od strony południowo-zachodniej – od fabryki Apena – i południowo-wschodniej – ulicy Stefanii Sempołowskiej, a także zachowanie bryły, wysokości i detali budynku dawnego pawilonu lodowego. Muszą także szczególnie zadbać o rosnące w parku cenne drzewa, z których siedem to pomniki przyrody. Wszystkie to platany klonolistne.

Będą konsultacje z mieszkańcami

Z parku usunięte zostaną nieużywane schody, fundamenty, płyty betonowe, pozostałości po instalacjach i pnie drzew. Istniejący plac zabaw zastąpi miejsce park doświadczeń. Projekt ma zakładać również m.in. modernizację oświetlenia parkowego, usunięcie roślinności inwazyjnej, stworzenie spójnego układu ścieżek rowerowych i pieszych oraz instalacje zdrojów ulicznych na terenie parku i istniejącego wybiegu dla psów. Cały obszar ma być monitorowany.

Wykonawca projektu parku jest też zobowiązany do przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami przed opracowaniem ostatecznego projektu koncepcyjnego, który zatwierdzi miasto. Skonsultowany projekt koncepcyjny będzie podstawą do wykonania projektu budowlanego i wykonawczego.

W najbliższym czasie urząd ogłosi też przetarg na sporządzenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej modernizacji parku za ratuszem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPandemia wpłynie na liczbę nowych mieszkań w 2022 roku
Następny artykułPo nowej wuesce zaginął słuch