A A+ A++

W sieci pojawiły się nowe wyniki testów mobilnego procesora AMD Ryzen 9 7845HX (Dragon Range), które pokazują imponującą wydajność przy użyciu PBO.

Przypominamy, że Ryzen 9 7845HX wyposażony został w 12 rdzeni i 24 wątki. Bazowe taktowanie procesora wynosi 3,0 GHz, a w trybie boost osiąga 5,2 GHz, a na pokładzie znajdziemy też 76 MB całkowitej pamięci podręcznej (64 L3 + 12 L2). Procesor ma zakres TDP 55-75 W + i jest wyposażony w zintegrowany procesor graficzny Radeon 610M z dwoma jednostkami obliczeniowymi o taktowaniu 2,2 GHz. CPU ma w pełni odblokowaną konstrukcję (Precision Boost Overdrive & Curve Optimizer), a także obsługuje profile pamięci EXPO.

Użytkownik chińskiego forum Chiphell podzielił się wynikami testów laptopa ASUS ROG wyposażonego w Ryzena 9 7845HX i kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 4060.

Użytkownik chińskiego forum Chiphell podzielił się wynikami testów laptopa ASUS ROG wyposażonego w Ryzena 9 7845HX i kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 4060. CPU domyślnie zużywa około 110 W mocy w tym notebooku i fabrycznie układ pracuje z taktowaniem do 5,25 GHz w trybie jednordzeniowym i 4,7 GHz w trybie wielordzeniowym, co przełożyło się na ok. 25 tysięcy punktów w benchmarku Cinebench R23. Korzystając z trybu Enhanced oferowanego przez laptopy ASUS ROG, procesor może osiągnąć nawet 130 W (przy temperaturze dochodzącej do 93°C), co zapewnia niewielki wzrost wydajności.

Znacznie lepsze efekty zdaje się dawać manualne podkręcenie procesora za pomocą Precision Boost Overdrive 2 (PBO2). Użytkownik twierdzi, że BIOS ASUSa ma opcję pozwalającą na podobne podkręcanie do komputerów stacjonarnych (PBO2 + Curve Optimizer), a także obsługuje technologię Maximum Frequency Boost. Po zastosowaniu ręcznego podkręcania CPU osiągnął częstotliwość rdzenia do 5,45 GHz w trybie jednordzeniowym i około 5,1 GHz w przypadku obciążeń wielordzeniowych, co pozwoliło mu osiągnąć wynik 28542 punktów w teście wielordzeniowym i 1960 punktów w teście jednordzeniowym Cinebench R23. To wzrost o 14% w stosunku do fabrycznych ustawień.

Ryzen 9 7845HX

Po takim OC mobilny układ uzyskuje wyniki na równi z wysokiej klasy chipami Intel Core i9 Raptor Lake-HX, które mają do 24 rdzeni i 32 wątków. Co więcej, chip nadal zużywał mniej niż 130 W mocy (dokładnie 127 W). Jest to mniej więcej taka sama wydajność, jaką uzyskuje procesor stacjonarny Ryzen 9 7900X, ale różnica polega na tym, że układ AM5 domyślnie zużywa blisko 200 W, więc efektywność energetyczna laptopowego CPU jest niezwykle imponująca. 

Warto przy tym pamiętać, że podobnych wzrostów spodziewać można się po podkręceniu flagowego procesora Ryzen 9 7945HX z 16 rdzeniami, co powinno pozwolić przebić barierę 30 000 w Cinebench R23. Procesory AMD Dragon Range są również świetnie zoptymalizowane pod kątem zasilania w stanie bezczynności. Chipy zużywają około 13 W w takim przypadku po OC (PBO2) i nieco poniżej 10 W, gdy działają na fabrycznych ustawieniach. 





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMolo w Sopocie znowu płatne. Ceny idą w górę, ale jest grupa, która może wejść za darmo! [CENNIK]
Następny artykułWypadek na obwodnicy Krakowa z udziałem ciężarówki