A A+ A++

Chyba każdy zna mniszka lekarskiego. Żółty kwiat z rodziny astrowatych co roku zasypuje trawniki i tereny zielone. Często w mowie pospolitej nazywany jest mleczem, choć formalnie to dwa różne gatunki.

Oba gatunki kwiatów są bardzo popularne zarówno w Polsce, jak i w Europie oraz Azji. Wypuszczają charakterystyczne, żółte kwiaty z licznymi, wąskimi płatkami. Z podstawy wyrastają długie liście ze specyficznie postrzępionymi krawędziami (dzięki nim mniszek zawdzięcza swoją drugą nazwę – lwi ząb). Ci, którzy wstają rano zauważyli pewnie, że o wschodzie słońca rośliny często mają zwinięte kwiaty i rozwijają je wraz z upływem dnia.

Mniszek lekarski i mlecz polny rosną najczęściej na terenach nizinnych, na łąkach, uprawach i w lasach. W rolnictwie i ogrodnictwie są uznawane za chwasty, chociaż mniszek lekarski jest wykorzystywany też jako roślina pastewna i lecznicza. Można także ją wykorzystać do produkcji miodu.

Mlecz polny rośnie inaczej niż mniszek. W przypadku tego gatunku kwiaty wyrastają z łodygi, a nie z podstawy. Jeśli widzisz, że kwiaty mają początek w wyższych partiach rośliny, to jest to właśnie mlecz. Poza tą różnicą budowa obydwu roślin jest taka sama.

Rozbieżność uwidacznia się też po okresie kwitnienia. Rośliny zamieniają się w potocznie nazywane dmuchawce, które składają się z nasion wzbogaconych o pióropusze umożliwiające roznoszenie ich za pomocą nasion. Tutaj też rozróżnienie gatunków jest dosyć łatwe – w przypadku mleczy są one bardziej płaskie.

Jeśli już o kwiatach mówimy – okazuje się, że są one prawdopodobnie starsze, niż się naukowcom wydawało. Pierwotnie sądzono, że powstały ok. 130 milionów lat temu. Badania Chińczyków mogą to obalić – wskazują, że mogły jednak się pojawić kilkadziesiąt milionów lat wcześniej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLEGIONOWSKI. Podsumowanie kolejnej doby pandemii koronawirusa w powiecie
Następny artykułKoronawirus w Gliwicach i powiecie. Najnowsze dane – niedziela