A A+ A++fot. Klaudia Piwowarczyk


Jastrzębski Węgiel buduje skład drużyny na nowy sezon. W piątek ogłosił zakontraktowanie wychowanka, który ostatnio grał w Czarnych Radom. Mowa o Mateuszu Kufce, który w kolejnych rozgrywkach będzie zbierał doświadczenie, broniąc barw mistrza Polski.

Jastrzębski Węgiel sukcesywnie odkrywa karty na nowy sezon. Zaczął to robić z przytupem, bowiem na pierwszy ogień poszło zakontraktowanie Łukasza Kaczmarka. Następnie poinformował o pozyskaniu Marcina Walińskiego, a po nim przyszedł czas na wychowanka – Mateusza Kufkę.

wychowanek wraca do jastrzębia-zdroju

Mateusz Kufka urodził się w Jastrzębiu-Zdroju, pochodzi z okolicznej Moszczenicy, a swoje pierwsze siatkarskie szlify zbierał w Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla, do której trafił w wieku 12 lat. W niej przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia – od mini siatkówki w piątej klasie szkoły podstawowej, przez kadeta, po juniora. W ciągu siedmiu lat w Akademii zdobył: brązowy medal mistrzostw Polski młodzików (2017), złoty medal mistrzostw Polski młodzików (2018), złoty medal mistrzostw Polski juniorów młodszych (2020), wicemistrzostwo Polski juniorów (2021) oraz złoty medal mistrzostw Polski juniorów (2022).

Mateusz Kufka był objęty centralnym szkoleniem w Spale i powoływany do młodzieżowych reprezentacji Polski. W kadrach narodowych wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy U-18 (2020), mistrzostwo świata U-19 (2021) oraz wicemistrzostwo Europy U-20 (2022).

W Tauron 1. Lidze spędził dwa sezony – w SMS PZPS Spała i PSG KPS Siedlce. Łącznie rozegrał 49 meczów, w których zdobył 282 punktów. W minionych rozgrywkach zadebiutował w PlusLidze, reprezentując barwy Enei Czarnych Radom. W klubie tym wystąpił w 14 meczach.

zbierać doświadczenie

Młody środkowy jest podekscytowany faktem, że podpisał kontrakt z Jastrzębskim Węglem i w tym kontekście mówi o spełnionym marzeniu. – Najbardziej zależy mi na tym, aby rozwinąć się technicznie pod wodzą trenera Mendeza. Wiadomo, że osiąganie celów sportowych takich jak mistrzostwo Polski czy Klubowe Mistrzostwo Europy, jest ważne, ale jako zawodnikowi numer cztery na swojej pozycji najbardziej chodzi mi o to, żeby zbierać doświadczenie od starszych i bardziej doświadczonych zawodników, nierzadko kadrowiczów – podkreśla Mateusz Kufka.

stawiają na wychowanków

Prezes Jastrzębskiego Węgla nie ukrywa, że dla śląskiego klubu istotne jest, aby wychowankowie zasilali szeregi drużyny rywalizującej w PlusLidze. – W strategii budowania zespołów na kolejne sezony dla naszego Klubu i dla naszego Partnera Strategicznego Jastrzębskiej Spółki Węglowej ważne jest, by do seniorskiej drużyny trafiali adepci Akademii Talentów. Często ten bezpośredni przeskok z Akademii do pierwszego zespołu bywa bardzo trudny, dlatego dla naszych akademików cenne jest też ogrywanie się w klubach walczących o mniejsze cele. Tak było w przypadku Mateusza Kufki, który wraca do nas już z pewnym bagażem doświadczeń nabytych w PlusLidze oraz Tauron 1. Lidze. Jastrzębski Węgiel będzie dobrym miejscem dla jego dalszego rozwoju, tym bardziej że jest to chłopak stąd, identyfikujący się z naszym Klubem i miastem – mówi Adam Gorol.

Zobacz również:

Karuzela transferowa PlusLigi na sezon 2024/2025

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMoja Mała Ojczyna
Następny artykułRyby uwięzione, kaczki skazane na pożarcie. Przez budowę tramwaju do Wilanowa