A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Działacze i działaczki Młodych Razem Podlaskie i okręgu podlaskiego Organizacji Młodzieżowej Polskiej Partii Socjalistycznej zwracają uwagę, że obecny stan psychiatrii dziecięcej w Polsce jest opłakany. Przypominają, że w pięciu województwach w kraju nie ma dziennych oddziałów dla młodzieży z problemami psychicznymi, brak również odpowiedniej kadry, a jednym z najbardziej dotkniętych tym problemem regionów jest Podlasie, gdzie brak całodobowego oddziału dla młodzieży znajdującej się w stanie zagrożenia życiem.

To „skandaliczne zachowanie”

W związku z niedofinansowaniem psychiatrii dziecięcej w Polsce klub parlamentarny Lewicy złożył niedawno poprawkę do budżetu, w ramach której 80 milionów złotych mogłoby zostać przeznaczone właśnie na potrzeby psychiatrii dziecięcej. Została przyjęta stosunkiem głosów 52 do 47. Przeciwko zagłosowali jednak senatorowie PiS, w tym ci z wykształceniem medycznym. Jednymi z głosujących przeciw poprawce byli trzej senatorowie PiS z Podlaskiego: Mariusz Gromko, Jacek Bogucki i Marek Komorowski (tylko ci senatorowie reprezentują Podlaskie w Senacie).

Teraz także ta poprawka budżetowa wróci do Sejmu, gdzie większość ma PiS i jeśli posłowie z tego klubu zagłosują jak senatorowie, 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą nie będzie.

– Myślę, że to skandaliczne, że senatorowie wybrani przez obywatelki i obywateli województwa podlaskiego nie podchodzą poważnie do swojego stanowiska. Jak można w momencie, gdy nie mamy żadnego oddziału dziecięcego w naszym regionie, głosować przeciwko tak ważnej poprawce? Jestem oburzona zachowaniem naszych senatorów – mówi Agnieszka Lebiedzińska, koordynatorka Młodych Razem Podlaskie.

– Statystyki mówią wprost, kondycja psychiczna społeczeństwa w tym kraju jest tragiczna. W związku z tym, głos naszych senatorów wydaje się, w najlepszym wypadku, kompletnie irracjonalny. Nie pozostaje nam nic innego, jak powiedzieć głośne „nie” przyzwoleniu na kolejne setki dorastających samobójców – podsumowuje Dawid Stepaniuk, członek Organizacji Młodzieżowej Polskiej Partii Socjalistycznej okręg podlaski.

Pandemia potęguje problemy

Działacze i działaczki podlaskich młodzieżówek Razem i PPS podkreślają, że szczególnie ważne jest zdrowie psychiczne młodzieży w czasie trwającej pandemii („zmniejszony kontakt z rówieśnikami i brak normalnego trybu nauki jedynie potęguje zatrważający problem samobójstw osób młodych”). Z tego powodu postanowili wystosować list otwarty do podlaskich senatorów PiS, głosujących przeciw potrzebom młodzieży w Polsce, w którym zwracają ich uwagę na ten problem.

W Polsce dziewięć proc. dzieci i młodzieży do 18. roku życia, czyli około 630 tys., wymaga wsparcia lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że samobójstwa są drugą co do częstości przyczyną zgonów nastolatków w Europie. Liczba prób samobójczych rośnie z roku na rok. W latach 2017-2019 roku samobójstwo próbowało popełnić 1 987 dzieci w wieku 7-18 lat, z czego 250 prób zakończyło się zgonem. Według konsultanta krajowego w Polsce brakuje około 300 lekarzy tej specjalności. Problemem jest także brak miejsc szkoleniowych, nierównomierne rozmieszczenie psychiatrów i brak miejsc w istniejących placówkach. Powodem takiej sytuacji wg NIK jest niewystarczające finansowanie świadczeń z NFZ.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZasypało świat na biało
Następny artykułPociąg z Berlina do Wiednia przez Kędzierzyn-Koźle wypada z rozkładu jazdy