A A+ A++

O czym mówi się na Poznań Model United Nations?
Podczas symulacji obrad ONZ uczestnicy reprezentują rząd przydzielonego im państwa, całkowicie wcielając się w jego politykę, prezentując jego poglądy i na moment zapominając o swoich własnych przekonaniach i uprzedzeniach. Debata toczy się na wiele obecnie najważniejszych międzynarodowo tematów w odpowiednio przygotowanych i nadzorowanych przez moderatorów komitetach. Celem obrad delegatów, w każdym z komitetów jest napisanie rezolucji, czyli dokumentu stanowiącego wytyczne jak rozwiązać bądź zniwelować zadany problem globalny. W tym roku delegaci rozważą między innymi zwiększenie dostępności pomocy medycznej na terenach dotkniętymi konfliktami zbrojnymi, potencjał alternatywnych źródeł energii czy też możliwe rozwiązania kryzysu prezydenckiego w Wenezueli.

Jak Poznań Model United Nations rozwija?
Udział w konferencji wiąże się dla uczestników z ogromną ilością nowo zdobytej wiedzy, na temat zarówno omawianego problemu jak i kultury oraz obyczajów reprezentowanego kraju. To, co jest wyjątkowe w Poznań Model United Nations, to konieczność zrozumienia perspektywy, z którą nie spotykamy się na co dzień – perspektywy, z którą nierzadko osobiście się nie zgadzamy. Taka umiejętność międzynarodowego współczucia czy też wyrozumiałości, jest jedną z najbardziej potrzebnych umiejętności współczesnego świata. Ponadto udział w konferencji pozwala młodzieży poprzez praktykę, zarówno zrozumieć szeroko pojętą dynamikę stosunków międzynarodowych, jak i na przykładzie Organizacji Narodów Zjednoczonych poznać sposób działania najważniejszych ogólnoświatowych instytucji. Przede wszystkim jednak, Poznań Model United Nations uczy dążenia do kompromisów. Celem pracy delegatów jest za każdym razem znalezienie najefektywniejszych rozwiązań – takich, na które zgodzi się jak najwięcej państw, które to nierzadko reprezentują drastycznie różne stanowiska. Uczy to tym samym zarówno umiejętności skutecznego argumentowania swojego stanowiska, jak i równie ważnego chodzenia na ustępstwa. To właśnie ta trudna sztuka – sztuka kompromisu, której niestety często brakuje we współczesnej dyplomacji – jest naszą nadzieją na przyszłość.

Jakie znaczenie mają takie inicjatywy?
Poznań Model United Nations stwarza przestrzeń do dyskusji nad całą gamą tematów, których jak najszybsze zaadresowanie jest kluczowe dla naszej wspólnej przyszłości. Nasi uczestnicy to osoby, które za kilkanaście lat będą zarządzać największymi korporacjami czy też przewodniczyć najważniejszym międzynarodowym instytucjom. To właśnie te osoby zdobywają podczas Poznań Model United Nations szczegółową wiedzę oraz potrzebne w życiu i pracy umiejętności, jednocześnie ucząc się rozumieć złożoność problemów takich jak przestępczość, zmiana klimatu czy bezpieczeństwo międzynarodowe. Młodzieżowe symulacje obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych ze względu na swój unikatowy format, który wymusza na uczestnikach nie tylko bierne słuchanie, ale także aktywny udział w dyskusji, reprezentując poglądy nie zawsze zgodne z własnymi, są niezwykle ważne dla rozwoju wrażliwych i otwartych obywateli świata. Uczą „światowego” sposobu myślenia oraz prowadzenia owocnego dialogu, pomagają wyzbyć się wynikających z niezrozumienia uprzedzeń o innych kulturach oraz rozwijają w młodzieży zrozumienie i wrażliwość na problemy współczesnego świata.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBieg Urodzinowy Gdyni
Następny artykułLekcje języka angielskiego dla początkujących