Tymek Kucharczyk to jedna z młodych gwiazd ORLEN Team. 16-latek w weekend przejechał swój pierwszy weekend wyścigowy w serii GB3 Championship i wywalczył 6. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Tymek Kucharczyk w weekend rozpoczął nowy sezon w prestiżowej GB3 Championship. W brytyjskiej serii wyścigowej w przeszłości rywalizowało wielu znanych kierowców Formuły 1, takich jak Mika Hakkinen, Daniel Riccardo czy George Russell.

– Rywalizacja samochodem klasy F3 na torach Wielkiej Brytanii, a także kultowym Spa i Zandvoort, jest ważnym krokiem w mojej karierze. To ścieżka, którą wybrało wielu znakomitych kierowców w przeszłości, w tym mój idol Ayrton Senna. Jemu zwycięstwo w brytyjskiej Formule 3 otworzyło drzwi do Formuły 1 – zaznaczał Tymek Kucharczyk.

Zawodnik ORLEN Team startuje w GB3 z zespołem Douglas Motorsport w niebieskim bolidzie z numerem 7. Wyścigi w tej serii są znacznie krótsze od tych w Formule 1 i trwają 20 minut, za wyjątkiem ostatniego startu w weekend, który jest przedłużony o 5 minut.

Chaos w pierwszym wyścigu na torze Oulton Park

Do pierwszego z trzech wyścigów na torze Oulton Park młody Polak wystartował z 6. pola startowego. Zawodnicy w GB3 ścigają się bolidami Tatuus MSV-022, które napędzają silniki wolnossące o pojemności 2 litrów, mocy 250 koni mechanicznych i 8500 RPM. Maszyny posiadają rozbudowaną aerodynamikę i ważą zaledwie 600 kg.

Tymek Kucharczyk zdołał na trudnym torze wywalczyć sobie jedną pozycję i bezpiecznie zakończył wyścig na 5. pozycji. 16-latek cały czas utrzymywał presję na zawodnika przed sobą do czasu wyjazdu samochodu bezpieczeństwa po chaosie, jaki się rozpętał na Oulton Park w wyniku ostrej rywalizacji.

Rywalizacja w deszczu podczas drugiego wyścigu na Oulton Park

Weekend otwarcia rywalizacji w GB3 Championship składał się z trzech wyścigów. Drugi z nich Tymek Kucharczyk rozpoczął z 9. pozycji. Znowu utalentowany młody kierowca wywalczył awans i zakończył wyścig na 8. miejscu, pomimo wyjątkowo trudnych deszczowych warunków i spadku na 11. miejsce na samym początku rywalizacji.

Ogromny awans Tymka w trzecim starcie w GB3 Championship

Tymek Kucharczyk podczas trzeciego wyścigu, do którego zawodnicy startowali w odwróconej kolejności, startował z 20. miejsca i wywalczył awans na 13. pozycję. Młody kierowca wyścigowy zdołał uniknąć przygód na torze i dojechał do końca wyścigu zdominowanego przez samochód bezpieczeństwa.

Udany debiut w GB3 Chamionship

Zawodnik ORLEN Team może pochwalić się udanym debiutem w brytyjskiej serii Formuły 3. Tymek Kucharczyk zakończył pierwszy weekend wyścigowy na 6. pozycji spośród 25 kierowców w klasyfikacji generalnej. Podczas trzech wyścigów zdobył łącznie 42 punkty.

W 2022 roku Tymek Kucharczyk jeździł w hiszpańskiej Formule 4, gdzie wywalczył w sumie 12 podiów i jedno zwycięstwo. Sponsorem głównym zawodnika jest PKN ORLEN.