A A+ A++

Gdy kilka lat temu wprowadzono je w Warszawie, złośliwi dopytywali, czy chłopcy mają macicę. Nie mają, ale zarówno oni, jak i kobiety są narażeni na groźne choroby wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego, którym mogą zapobiec szczepionki.

– Zaczynamy bić smutne rekordy. Zarówno w szpitalu, jak i w swoim gabinecie spotykam coraz młodsze pacjentki z zaawansowanym rakiem szyjki macicy. Ma to związek z tym, że obniża się wiek inicjacji seksualnej, ale edukacji w tym obszarze brakuje. Niemówienie o seksie nie sprawi, że nastolatki nie będą go uprawiać, tylko będą podejmować niebezpieczne kontakty seksualne – zwraca uwagę ginekolog Michał Gontkiewicz.

Wyjaśnia, że rak szyjki macicy to choroba, za rozwój której odpowiada zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. – Wirus ten wiąże się również z występowaniem nowotworów odbytu czy przełyku i w tym sensie dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Właśnie z tego powodu powinniśmy szczepić zarówno dziewczęta, jak i chłopców. Najlepiej przed inicjacją seksualną – mówi Gontkiewicz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXbox Game Pass z grą-niespodzianką. Microsoft ujawnił nową produkcję
Następny artykułKaziki: Trzy kwadranse z Kazimierzem – wieczór poezji (zdjęcia)