A A+ A++

Nu-Med tłumaczył decyzję o zawieszeniu szpitala tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia odrzucił wnioski o zakontraktowanie świadczeń dotyczących m.in. chirurgii z zakresu onkologii klinicznej. A te są niezbędne dla pełnej opieki medycznej w przebiegu choroby nowotworowej.

W tej sprawie do ministra zdrowia interpelację złożył Andrzej Szewiński, poseł Koalicji Obywatelskiej z Częstochowy.

„Narodowy Fundusz Zdrowia był nieprzychylny rozwojowi szpitala i odrzucał kolejne wnioski o kontrakt, m.in. na onkologię kliniczną. Brak możliwości udzielenia kompleksowej pomocy pacjentom oraz brak kontraktu na specjalistyczne leczenie poskutkowały decyzją o zamknięciu szpitala. Należy jednak pamiętać, że Częstochowa jest blisko 220-tysięcznym miastem, które zasługuje na większą liczbę takich placówek. Wprawdzie kontynuację leczenia w ramach umów z NFZ zapewniają jednostki w Tomaszowie Mazowieckim, Dąbrowie Górniczej i Katowicach, ale są to jednostki znacznie oddalone od Częstochowy i pacjenci mogą mieć problem z dojazdem do nich” – pisał na początku lipca w interpelacji poseł Szewiński.

I pytał o powody odrzucania przez NFZ wniosków na rozszerzenie opieki onkologicznej oraz czy w miejsce szpitala przy ul. Warszawskiej wyznaczona została inna placówka.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Fot. Marta Marchlewska/ Kancelaria Senatu

Poseł właśnie otrzymał odpowiedź od wiceministra zdrowia Waldemara Kraski. Wynika z niej, że 29 sierpnia 2019 r. śląski oddział NFZ ogłosił konkurs ofert w ww. zakresach świadczeń. Oferta złożona przez Specjalistycznym Szpital Onkologiczny Nu-Med sp. z o.o. nie spełniła warunków wymaganych do realizacji świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne – hospitalizacja i decyzją komisji konkursowej została odrzucona w całości.

„W opinii Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dostęp do świadczeń w zakresie onkologii klinicznej – hospitalizacja został zapewniony na oczekiwanym poziomie. Wobec powyższego ŚOW NFZ aktualnie nie planuje zwiększenia liczby realizatorów w przedmiotowym zakresie świadczeń” – czytamy w odpowiedzi wiceministra zdrowia. Zasłaniając się przepisami (ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), dowodzi, że nie można wszcząć procedury konkursowej dla placówki, która ogłasza gotowość do udzielania danych świadczeń i wynikające z tego oczekiwanie zawarcia z NFZ umowy.

W odpowiedzi posłowi Szewińskiemu wiceminister Kraska potwierdził też nasze wcześniejsze informacje, że Nu-Med zwrócił się do NFZ z wnioskiem o akceptację przerwy w udzielaniu świadczeń od 1 do 31 lipca 2021 r. Jako przyczynę wskazał konieczność opuszczenia zajmowanych pomieszczeń z dniem 30 czerwca, co jest następstwem utraty prawa do użytkowania lokalu w Częstochowie przy ul. Warszawskiej 30. A to wynikało z braku porozumienia z właścicielem nieruchomości.

Zgodnie z deklaracją placówki pacjenci mają kontynuować chemioterapię i programy lekowe onkologiczne w: Nu-Med Specjalistycznym Szpitalu Onkologicznym w Tomaszowie Mazowieckim, Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach. Nu-Med przedstawił NFZ porozumienie zawarte z Zagłębiowskim Centrum Onkologii odnośnie do kontynuacji leczenia pacjentów wraz z zapewnieniem transportu do tego ośrodka przez cały lipiec. Porozumienie dotyczy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (świadczenia w zakresie onkologii), leczenia szpitalnego – chemioterapii oraz programów lekowych.

Dodatkowo dla pacjentów leczonych chemioterapeutycznie, lekami w postaci tabletkowej, uzgodniono, że Nu-Med zabezpiecza lek na około 2 miesiące.

Jak podkreślono w informacji resortu zdrowia, Specjalistyczny Szpital Onkologiczny Nu-Med – według stanu na 8 lipca 2021 r. – ma umowy ze śląskim oddziałem NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Jak też zapewnia ministerstwo, wszystkie zakresy świadczeń oferowanych przez Nu-Med są realizowane przez nawet kilkudziesięciu innych świadczeniodawców na terenie województwa śląskiego. W Częstochowie to w Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce.

Ponadto poradnia onkologiczna działa m.in. w sąsiadującym z Częstochową powiecie myszkowskim w ramach umowy zawartej przez NFZ z Przychodnią Zdrowia „Światowit” w Myszkowie oraz w powiecie lublinieckim, gdzie umowę ma Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny w Koszęcinie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTomaszowskie Muzeum zaprasza na Giełdę Minerałów
Następny artykułTokio 2020. Sobota dniem niepowodzeń polskich wioślarzy