A A+ A++

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydała postanowienie, w którym zobowiązała Polskę do zapłaty na rzecz KE 500 tys. euro dziennie do czasu wykonania orzeczenia z 21 maja w sprawie zaprzestania wydobycia węgla w kopalni Turów.

Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski ocenił, że decyzje w sprawie kopalni Turów według art. 192 ust. 2c w związku z art. 194 ust. 2 Traktatu o Funkcjonowaniu UE może podejmować “tylko Rada i tylko jednomyślnie, a nie TSUE”. Ocenił, że w tej sytuacji sankcje TSUE są “bezprawne i bezskuteczne”, ponieważ “wpływają znacząco na strukturę zaopatrzenia w energię”.

Czytaj więcej

Sprawę w Polskim Radiu komentował wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski (Solidarna Polska). – Pewne rzeczy już przestają być zaskakujące, bo Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej notorycznie w stosunku do Polski łamie traktaty. To kolejny przykład – powiedział.

“Czyste bezprawie”

– Zgadzam się z Saryuszem-Wolskim, bo rzeczywiście Trybunał Sprawiedliwości UE zadecydował jednoosobowo o sprawie, która jest fundamentalna, dotyczy bardzo istotnego procenta bezpieczeństwa energetycznego Polski, kilku milionów gospodarstw domowych – dodał wiceszef resortu kierowanego przez Zbigniewa Ziobrę.

Czytaj więcej

wicerzecznik PiS Radosław Fogiel

Polityk Solidarnej Polski ocenił, że w sprawie mamy do czynienia z wykorzystaniem przepisu o środkach tymczasowych, stosowanych do momentu wydania rozstrzygnięcia “po to, żeby próbować przewrócić do góry nogami cały system energetyczny w Polsce”. – To jest od strony materialno-prawnej oczywiste bezprawie i Polska oczywiście nie będzie się stosować do tego typu rozstrzygnięć. Turów działał i będzie działał – oświadczył wiceminister sprawiedliwości.

“Łatwiej im było rozmawiać z PO”


Autopromocja


Marcin Romanowski oceniał wcześniej, że “dopóki Polska nie dokona hołdu lennego przed Brukselą, możemy się spodziewać dalszych ciosów”. Dopytywany o te słowa stwierdził, że cel działań UE jest “ekonomiczny, polityczny i cywilizacyjny”. – Ekonomiczny w tym sensie, ze łatwiej było im rozmawiać z Platformą Donalda Tuska niż ze Zjednoczoną Prawicą – dodał. – Widzieliśmy, w jaki sposób były wyprowadzane pieniądze za granicę – stwierdził.

– Natomiast ja widzę tutaj pewne podobieństwo do sytuacji Włoch i obalenia rządu Berlusconiego – powiedział Romanowski.

Czytaj więcej

– To działanie, aby wpływać na decyzje polityczne w Polsce, żeby decydować jaki rząd będzie rządził i chodzi oczywiście, żeby to był rząd lewicowo-liberalny, a nie konserwatywny, który sprzeciwia się tej ideologicznej presji, z którą mamy do czynienia, a całość bym opisał pod pojęciem federalizacji, centralizacji, próby stworzenia europejskiego państwa – mówił.

– Polska i Węgry, tak jak kiedyś Włochy, stoją przeciwko tym tendencjom i stąd te ataki – ocenił.

Spór o Turów

21 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu Czech z Polską.

20 września wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE, Rosario Silva de Lapuerta, wydała postanowienie, w któ … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań: Korkowy czwartek. Gdzie jest najgorzej?
Następny artykułGwiazdor serialu „W11” walczy o miliony z tantiem. TVN i Związek Artystów Scen Polskich odmawiają