A A+ A++

Ponieważ pacjenci mogą czuć się zaniepokojeni medialnymi informacjami o tym, że „szukam oszczędności w chirurgii”, spieszę donieść, że to nieprawda – napisała w mediach społecznościowych szefowa resort zdrowia Izabela Leszczyna.

Towarzystwo Chirurgów Polskich wystosowało list do NFZ w sprawie zmieniany wyceny procedur chirurgicznych, które według TChP “pogłębi dramatyczny stan kadrowy polskiej chirurgii i utrudni dostęp pacjentom do operacji chirurgicznych”.

Jako środowisko chirurgiczne piszemy kolejne pisma, prośby apele i propozycje do NFZ, Ministerstwa Zdrowia i innych instancji, najczęściej bez żadnych reakcji, bez żadnego odzewu, a kolejne działania sprawiają wrażenie dalszego pogarszania sytuacji. Przykładem może być kuriozalna propozycja NFZ dotycząca wyceny procedur, opublikowana w ostatnich dniach, w której to propozycji stają się one jeszcze bardziej deficytowe! Jak w tej sytuacji można planować wprowadzenie nowych technik chirurgicznych, które muszą być droższe niż techniki klasyczne stosowane obecnie. Absolutnie karygodny jest również tryb i forma działań ze strony NFZ. Propozycja zmian, tak ważnych, mogących decydować o zdrowiu i życiu setek tysięcy osób, każdego z pacjentów, została przedstawiona 28 czerwca. Czas jaki wyznaczono na zgłaszania wszelkich uwag to 7 dni. Dosłownie siedem dni!!! To nie tylko nie daje czasu na profesjonalne, rzetelne przygotowania, ale jest przykładem lekceważenia środowiska, kolejnym policzkiem pokazującym, że nikt nie chce tak naprawdę rozmawiać.

Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższym materiale:

Chirurdzy krytykują nowe wyceny świadczeń, a NFZ uspokaja: dzięki nim do szpitali trafi więcej środków

Dziś zabrała głos w tej sprawie również minister zdrowia Izabela Leszczyna. Na platformie X napisała:

Ponieważ pacjenci mogą czuć się zaniepokojeni medialnymi informacjami o tym, że „szukam oszczędności w chirurgii”, spieszę donieść, że to nieprawda. Zgodnie z nową taryfikacją świadczeń z zakresu chirurgii do szpitali trafi o 1 mld 172,4 mln zł więcej. Z 83 grup świadczeń aż 77 zostało wyżej wycenionych. Tylko dla 5, zgodnie z danymi AOTMiT znacznie przeszacowanych, wycena została obniżona 

a do posta zostały załączone grafiki:

Na dziś zostało zaplanowane spotkanie NFZ, AOTMiT oraz przedstawicieli TChP.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKiedy możemy się spodziewać refundowanej recepty farmaceutycznej na szczepionki?
Następny artykułPanasonic Reaches Agreement to Acquire All Shares of Area Cooling, a Polish Refrigeration Equipment Manufacturer