A A+ A++

Ustawa o minimalnych płacach w ochronie zdrowia została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. W ubiegłym tygodniu (15 czerwca) posłowie odrzucili poprawki Senatu podwyższające współczynniki wynagrodzeń w stosunku do propozycji rządowej, a dwa dni później ustawa została podpisana przez prezydenta. 

Chodzi o ustawę z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.

We wtorek w ubiegłym tygodniu Sejm odrzucił poprawki Senatu dot. zwiększenia zaproponowanych współczynników dot. wyliczania minimalnych wynagrodzeń dla poszczególnych zawodów medycznych. Sejm zadecydował o wysokości wynagrodzeń medyków od 1 lipca

Ustawa zakłada trzy główne zmiany.

Pierwsza z nich przewiduje podwyższenia współczynników pracy dla wszystkich grup zawodowych wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, co spowoduje podniesienie kwot minimalnych wynagrodzeń zasadniczych pracowników wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne.  Od 1 lipca do wyliczenia minimalnego wynagrodzenia dla poszczególnych grup zawodowych służyć będą poniższe współczynniki pracy, które należy pomnożyć przez średnie wynagrodzenie w gospodarce za poprzedni rok:

 

 

Druga ze zmian, to przyspieszenia o pół roku (z 31 grudnia 2021 r. na 1 lipca 2021 r.) wymogu osiągnięcia przez podmioty lecznicze określonych w ustawie minimalnych poziomów wynagrodzeń zasadniczych pracowników medycznych oraz innych pracowników działalności podstawowej, wykonujących inny zawód niż zawód medyczny;

Trzecia zaś zakłada modyfikację określonego w ustawie z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych, mechanizmu gwarantującego niepogarszanie warunków wynagradzania osobom objętym do połowy 2021 r. regulacjami płacowymi opartymi o odrębne strumienie finansowania (pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, lekarze i lekarze dentyści posiadający specjalizację). Modyfikacja dotyczy daty, na którą będzie się ustalać wysokości wynagrodzeń gwarantowanych jako prawa nabyte oraz dodania w art. 19 w ust. 4 dodatkowego wskazania stanowiącego, że proporcjonalna zmiana wysokości gwarantowanego wynagrodzenia według stanu na dzień 30 czerwca 2021 r. będzie dopuszczalna również w przypadku zmiany zasad ustalania wysokości składników wynagrodzenia wynikającej z odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Ustawa w zmianie do ustawy z dnia 19 listopada 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 podwyższa na rok 2021 limit wydatków przeznaczonych na finansowanie staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, z 351 000 tys. zł. do 451 000 tys. zł.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w poniedziałek wieczorem, a więc wchodzi w życie od dziś (wtorek, 22 czerwca). Podwyżki minimalnych wynagrodzeń w placówkach medycznych mają zaś obowiązywać od 1 lipca br.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCiężarówką uderzył w tył samochodu osobowego. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy
Następny artykułLetnie Kino Plenerowe wraca do Gliwic! Zobacz harmonogram