A A+ A++

Planujesz zakup mieszkania na własność, a może jako inwestycje? Zastanawiasz się jaki metraż i rozwiązania aranżacyjne będą modne oraz czym kierują się kupujący przy wyborze swojego wymarzonego „M”? Sprawdźmy trendy i prognozy na 2021 rok.

Autor: housemarket.pl 15 stycznia 2021 14:57

1. Mieszkanie jako inwestycja

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w okresie od stycznia do listopada 2020 roku polscy deweloperzy oddali do użytku swoim Klientom prawie 200 tysięcy mieszkań. Jest to 6,0 proc. wzrost w stosunku do poprzedniego roku. W tym samym czasie zmniejszyła się jednak liczba rozpoczętych inwestycji – o 6,6 proc. oraz liczba uzyskanych pozwoleń na budowę – o 2,8 proc.

Szacuje się, że koniec listopada 2020 roku w budowie pozostawało niemal 836 tys. mieszkań . Oznacza to, że deweloperzy będą musieli zadbać o popyt oraz dostosować swoje oferty do aktualnych trendów i zmieniających się preferencji Polaków.

Wszystko wskazuje na to, że w 2021 roku utrzymującym się trendem będzie zakup mieszkania w formie inwestycji. W 2020 bowiem, liczba mieszkań przeznaczonych pod inwestycję przez deweloperów, których budowę rozpoczęto w zeszłym roku, zwiększyła się o 13,5 proc. w stosunku do roku 2019. Mieszkań na wynajem było w tym okresie również aż 49-krotnie więcej . Czy jest to efekt pandemii? Według danych opublikowanych przez ekspertów JLL w swoim raporcie, odpowiedź brzmi – tak. Co więcej, Covid-19 spowodował kurczenie się grupy indywidualnych inwestorów poszukujących mieszkań, na rzecz osób szukających solidnej formy zabezpieczenia własnych oszczędności.

2. Kawalerka vs. większe metraże

Jakich mieszkań szukają Polacy? Wszystko zależy od ich przeznaczenia. W 2020 roku najbardziej popularnymi metrażami w Warszawie, Krakowie, Wrocławie i Trójmieście był przedział od 30 do 39 mkw. Drugie miejsce zajął z kolei metraż 40-49 mkw, a trzecie 50-59 mkw. Inwestorzy, którzy poszukują mieszkań na wynajem zazwyczaj decydują się na średnią powierzchnię wynoszącą ok. 38 mkw. Konsekwencją pandemii w 2021 roku dla gospodarki będzie zapewne odsunięcie w czasie popytu na pierwsze mieszkanie, jednak część potencjalnych nabywców przesunie się na rynek najmu, potwierdzając tym samym rosnące zainteresowanie mniejszymi mieszkaniami inwestycyjnymi .
Single, pary oraz rodziny z dziećmi z kolei zdecydowanie częściej wybierają mieszkania 2 i 3-pokojowe, a nawet większe. Wprowadzenie oraz utrzymanie dużej skali pracy zdalnej oraz nowej organizacji biur wpłynęło bowiem na ich preferencje mieszkaniowe. Ważniejszy niż dotychczas stał się dla nich komfort, funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygodna przestrzeń, w której każdy znajdzie swój własny kąt.

3. Wygodny i bezpieczny zakątek

W dobie pandemii jeszcze więcej osób zaczęło zwracać uwagę na przestrzeń i okolicę w jakiej znajduje się jego wymarzone mieszkanie. Z domem najczęściej kojarzy nam się spokój i bezpieczeństwo. Przy jego wyborze duże znaczenie odgrywa również sąsiedztwo, rozwiązania ekologiczne i dostęp do zieleni, komunikacja, bliskość sklepów, ośrodków sportowych czy służby zdrowia. Według rankingu dzielnic w Warszawie, przeprowadzonego przez portal otodom.pl, większość tych cech najlepiej spełniają dwie dzielnice – Ursynów oraz Wilanów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
1 Komentarz
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
rewol
Gość
3 lat temu

Na pewno teraz większą wagę przykładałem do tego czy jest duży balkon w mieszkaniu, myślę że to efekt pandemii, każdy po prostu chce mieć troszkę własnej przestrzeni na świeżym powietrzu. Pod tym względem osiedle Zacisze Marcelin jest idealne

Poprzedni artykułDualSense z PS5 z wymiennymi panelami. Firma oferuje 10 kolorów
Następny artykułMinister Dworczyk: “lawinowe zainteresowanie rejestracją i zgłoszeniami na szczepienia”