A A+ A++

Ponad 730 ton liczy obecnie zapotrzebowanie na opał, które do urzędu zgłosili we wnioskach mieszkańcy gminy Limanowa.

Z wójtem największej gminy na Limanowszczyźnie rozmawialiśmy tuż po spotkaniu samorządowców z wojewodą Łukaszem Kmitą, które odbyło się wczoraj w Krakowie i było poświęcone właśnie organizacji systemu dystrybucji węgla. 

– Są opóźnienia, ale nie z naszej winy. Bardzo chciałbym, żeby to ruszyło jeszcze w tym tygodniu, bo prognozy mówią o nadejściu zimy. Czekamy na wyznaczenie tzw. zsypu, z którym będziemy mogli podpisać umowę. Jesteśmy również w kontakcie z kilkoma lokalnymi składami opału, które są gotowe zająć się dystrybucją – mówi wójt gminy Limanowa. 

Jak już informowaliśmy, władze gminy Limanowa jeszcze przed skierowaniem ankiet do mieszkańców „w ciemno” zadeklarowała zapotrzebowanie w wysokości 1 tys. zł. Według danych z minionego czwartku mieszkańcy złożyli już wnioski na 733 tony. 

– Składanie wniosków przebiega bardzo sprawnie, jednocześnie mieszkańcy oczekują, że węgiel trafi do nich tak szybko, jak to możliwe. Podejrzewamy, że część osób mogła błędnie założyć, iż uzupełnienie ankiety jest równoznaczne ze złożeniem wniosku, dlatego będziemy jeszcze kontaktować się indywidualnie z mieszkańcami – zapowiedział wójt. 

Wójt tłumaczy, że po złożeniu wniosków przez mieszkańców są one weryfikowane i segregowane na poszczególne miejscowości. Gdy opał będzie już dostępny, urzędnicy będą kontaktować się z mieszkańcami, informując o konieczności uiszczenia opłaty w wysokości 2 tys. zł za tonę. Gdy płatność zostanie zrealizowana, urzędnicy ponownie skontaktują się z mieszkańcami, podając adres składu, do którego należy się zgłosić i umówić dostawę. – Chcemy, żeby mieszkańcy mieli jak najbliżej do tego składu, liczymy że ten etap dystrybucji pójdzie sprawnie – dodaje Jan Skrzekut. 

Tzw. zsypy nie zostały jeszcze wyznaczone, ale nieoficjalnie mówi się, że samorządy z Limanowszczyzny w opał ma zaopatrywać spółka Tauron Wydobycie, która prowadzi trzy kopalnie: „Sobieski” w Jaworznie, „Janina” w Libiążu i „Brzeszcze” w Brzeszczach. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDo biur podróży nie wróciło jeszcze po pandemii ponad milion klientów
Następny artykułPolicja Pruszków: Komendant Powiatowy Policji podczas obchodów 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości