A A+ A++

Po ogromnym sukcesie komercyjnym amerykańskiej firmy OpenAI, która w listopadzie 2022 roku wypuściła na rynek ChatGPT, sektor sztucznej inteligencji (AI) nabrał dynamiki. Większość gigantów technologicznych zaczęła pracować nad swoimi modelami uczenia maszynowego i generatywnej sztucznej inteligencji, by nie zostać za mocno w tyle za Samem Altmanem i spółką.

Rękawica została rzucona między innymi przez Google, które wypuściło na rynek swojego chatbota o nazwie “Bard”. Również wczesny udziałowiec OpenAI, a obecnie zdeklarowany przeciwnik tej firmy – Elon Musk – zamierza konkurować z ChatGPT za pośrednictwem swojego projektu xAI, który opracował chatbota o nazwie Grok.

W całym tym wyścigu nie mogło zabraknąć również największego na świecie przedsiębiorstwa pod względem kapitalizacji rynkowej, czyli Microsoftu. Założona przez Billa Gatesa firma od 5 lat wspiera finansowo i ściśle współpracuje z OpenAI, czego owocem było wypuszczenie w lutym 2023 roku na rynek jej własnego modelu sztucznej inteligencji o nazwie Bing Chat. To asystent AI będący dodatkiem do przeglądarki Microsoft Edge, który działa w oparciu o modele ChatGPT 4 oraz 4.5 Turbo, a także Dall-E 3, czyli inny produkt firmy Altmana.

W listopadzie 2023 roku podczas konferencji Microsoft Ignite ogłoszono, że Bing Chat oraz jego odpowiednik dedykowany podmiotom korporacyjnym (Bing Chat for Enterprise) zostaną przebrandowane na Copilot. Zaprezentowano wtedy zupełnie nowy pakiet rozwiązań oparty na zasadzie “asystenta AI”, który będzie pomagał użytkownikom w optymalizacji wszystkich procesów, do których używają urządzeń od Microsoftu.

“Wierzymy w przyszłość, w której będzie drugi pilot dla każdego i wszystkiego, co robisz” – powiedział w trakcie swojego wystąpienia na wspomnianym evencie Satya Nadella, czyli dyrektor generalny Microsoftu.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej specyfikacji Copilota, sprawdzimy zakres jego możliwości, porównamy wersję podstawową z płatną subskrypcją oraz wyjaśnimy, w jaki sposób uzyskać do niego dostęp w Polsce. 

Jak działa Copilot?

Na początek niech wleci dobra wiadomość, że Copilot nie jest ograniczony do przeglądarki Edge obsługującej Bing. Można go więc używać również w formie niezależnie działającej witryny, dodatkowego narzędzia do programów pakietu Microsoft Office lub aplikacji na smartfony (Android) oraz iPhone’a czy iPada’a (iOS, macOS i iPadOS).

Copilot to chatbot, którego możemy używać między innymi jako wsparcia do tworzenia różnych wyliczeń i zestawień w arkuszu Excela, dłuższych treści w Wordzie, pisania maili w Outlooku czy generowania obrazów w Microsoft Desinger.

Bardzo dużą zaletą jest fakt, że bezpłatna wersja Copilot posiada bardziej aktualne funkcje niż darmowa wersja ChatGPT, czyli wariant 3,5. Bezpłatne narzędzie od Microsoftu działa w oparciu o wersję GPT4-Turbo.

Ten standard chatbota od OpenAI przegania klasyczną “czwórkę” między innymi pod tym względem, że jest w stanie za jednym razem przetworzyć tekst o pojemności 128 000 znaków. Jest to liczba czterokrotnie większa niż w przypadku zwykłej wersji GPT-4. 

Copilot działa jak na razie wyłącznie w kilku językach obcych. Są to angielski, francuski, niemiecki, włoski, japoński, hiszpański, portugalski oraz uproszczony chiński. Tak więc przy korzystaniu z tego narzędzia bez znajomości któregoś z powyższych języków musicie się wspomagać translatorem. 

Microsoft Copilot

Wersja standardowa czy PRO?

Darmowa wersja Copilota zapewnia dostęp do pomocy chatbota na poziomie GPT-4 oraz w wersji Turbo za pośrednictwem przeglądarki Microsoft Edge oraz dedykowanych aplikacji na urządzenia mobilne. Jeżeli trafimy na godziny szczytu korzystania z tego chatbota, to jego system automatycznie przełączy się jednak na wyszukiwanie danych w oparciu o wersję 3,5. Bezpłatny wariant oferuje nam również możliwość prowadzenia konwersacji z chatbotem bez wpisywania poleceń tekstowych, a wyłącznie na podstawie poleceń przekazywanych drogą głosową. Możemy także stosować podpowiedzi w formie załączonych obrazków, na podstawie których AI będzie miała ułatwione zadanie. W ramach darmowego konta jesteśmy także w stanie wygenerować dziennie do 15 obrazków przy pomocy sztucznej inteligencji w programie Designer.

Co natomiast oferuje nam wersja Pro, która kosztuje obecnie 98 złotych miesięcznie? Przede wszystkim zyskujemy priorytetowy dostęp do rozwiązań oferowanych przez GPT-4 i GPT-4 Turbo, niezależnie od tego, czy panują obecnie godziny szczytu czy nie. Ponadto możemy zintegrować Copilota z aplikacjami wchodzącymi w skład pakietu Microsoft 365 (kiedy Microsoft Office), czyli Word, PowerPoint, Excel, OneNote i Outlook. Mamy do dyspozycji także około 100 grafik dziennie do wykonania w programie Designer.

Copilot i Word

Integracja Copilot z programem Word umożliwia generowanie przez sztuczną inteligencję tekstu na podstawie komend przekazanych asystentowi AI. Ten może nam także podrzucać pewne sugestie zmian, których umieszczenie w naszej treści powinniśmy rozważyć. Copilot pomoże także szybko sformatować daną treść do naszych potrzeb i bez większego problemu może przetłumaczyć stworzony content na inny język.

Copilot urozmaici prezentacje w PowerPoincie

Poza wyżej wymienionymi opcjami, jak w przypadku programu Word, przy stosowaniu wirtualnego asystenta w PowerPoincie AI jest w stanie pomóc nam stworzyć prezentację na podstawie naszych poleceń.

Copilot zamieni wskazaną treść na slajdy z podziałem na zagadnienia i podpowie jakich grafik użyć, by projekt wyglądał lepiej.

AI ogarnie za ciebie formuły w Excelu

Copilot przynosi także rozwiązanie problemu będącego zmorą wielu osób w pracy biurowej, a mianowicie konieczności znajomości odpowiednich formuł w Excelu.

Asystent AI wprowadzi dostarczone mu dane do odpowiednich rubryk, dokona ich segregacji oraz analiz, a następnie stworzy odpowiednie zestawienia, wykresy i tabelki według naszych potrzeb.

Wystarczy także wpisać w oknie dialogowym odpowiednią komendę, by Copilot dokonał zmian w danych formułach i przeprowadził potrzebne wyliczenia.

AI planuje razem OneNote

Dzięki Copilot będziemy mieli ułatwione zadanie w kwestii prowadzenia swoich zapisków, notatek i planów działania w programie OneNote. AI może ułożyć nam plan zadań z uwzględnieniem logistyki naszych codziennych działań.

Copilot zaprowadzi porządek w Outlooku

Copilot odciąży nas również przy prowadzeniu konwersacji mailowej. Chatbot jest w stanie wyselekcjonować dla nas najważniejsze z nadesłanych wiadomości, zaznaczyć w ich treści najważniejsze punkty, z którymi powinniśmy się zapoznać, a także odpisać na nie w naszym imieniu, dopasowując treść do standardowego dla nas stylu. 

Microsoft Copilot

Czy można przetestować Copilot Pro?

Jeżeli nie jesteście przekonani, czy aby na pewno chcecie zdecydować się na płatną subskrypcję Copilota, możecie skorzystać z bezpłatnego miesięcznego okresu próbnego. 

Czy Copilot jest dostępny na terenie EU?

Odpowiedź brzmi: tak! Jeszcze do niedawna trzeba było kombinować, by obejść geoblokady związane z regulacjami UE dot. przetwarzania i ochrony danych osobowych, ale ten problem jest już za nami.W marcu 2024 roku Copilot oficjalnie zawitał do Polski i możemy korzystać z jego podstawowej wersji za darmo lub wykupić wersję PRO.

Jak uruchomić Copilot?

Wdrożenie asystenta AI od Microsoftu na urządzeniach desktopowych jest banalnie proste. Jeżeli chcemy korzystać z tego rozwiązania całkowicie za darmo, to mamy do wyboru opcje skorzystania z pomocy chatbota w przeglądarce Bing oraz Edge – obie odpalicie bez problemu w pasku zadań Windows. 

Natomiast jeżeli chcemy skorzystać z wersji Copilot Pro, musimy wykupić wpierw subskrypcję pakietu Microsoft 365. W wersji “personal”, czyli wyłącznie do naszego użytku, będzie ona kosztować wspomniane 29 zł miesięcznie, a za pakiet roczny 299 zł (bardziej opłacalna opcja, bo przy 12 miesiącach mamy jakby 2 z nich za darmo). Wariant “Family” kosztuje 42,99 zł miesięcznie, a za cały rok 429,99 zł i możemy z niego korzystać do maksymalnie 6 osób. 

Następnie musimy zainstalować na swoich urządzeniach najnowszą wersję programów wchodzących w skład pakietu Office, jeżeli chcemy pracować w nich z pomocą Copilota. Następnie w ustawieniach musimy kliknąć w “Opcje edytora”, znaleźć opcję “włącz Copilot” i zatwierdzić ją, klikając w pojawiające się okienko “ok”.

Microsoft Copilot

Podsumowanie 

Sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz bardziej obecna w naszym życiu codziennym, a używanie narzędzi działających w oparciu o duży model językowy (LLM) jest o wiele łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Copilot to zaś silne wzmocnienie dla naszej pracy przy użyciu programów z pakietu Microsoft 365 (kiedyś Microsoft Office) i dzięki jego obecności możemy czuć się pewniej przy wykonywaniu swoich zadań oraz liczyć na wsparcie wirtualnego asystenta.  

Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗа неявку в ТЦК на Буковине разыскивают 5000 уклонистов
Następny artykułВ Днепре прозвучали взрывы после пуска российской ракеты